Inel gastric(Lap-Band AP system)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Adina, mama, nu ne lasa in ceata!!!! Ce e aia Lapband, unde se pune, in ce consta "pusul" si cat costa.
Eu ma interesam pentru mama mea, care este destul de in varsta (66 ani), nu a facut miscare niciodata, deci nu poate incepe acum, si pe de alta parte a devenit ingrozitor de pofticioasa, cred ca din cauza stresului. Pur si simplu imi vine sa ii dau peste mana, mananca toata ziua, abia rasufla si tot baga in ea. Daca s-a sculat de la masa si te vede ca mesteci ceva trebuie sa manance si ea. Are deja probleme cu inima, cu soldul si cu un genunchi. Incerc sa aplez la ratiunea ei, a cazut de cateva ori si nu o poate ridica o persoana. Trebuie sa iau masuri urgente si drastice.

Va rog mult sa imi dati detalii, orice imi poate fi de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns butulache spune:

Buna fetelor!

Eu stiu pe cineva, care anul trecut pe vremea asta si-a pus acest inel gastric
Da, e bun. A slabit in jur de 25 de kg intr-un an. Cu sacrificii la inceput, dar dupa vreo 3 luni a revenit la un regim normal de viata.
Se face in Bucuresti o astfel de operatie. costa in jur de 3000 de Euro
Daca vreti mai multe detalii, ma pot interesa.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Butulache chiar te rog sa vii cu informatii

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1 spune:

Buna fetelor,

Operatia dureaza un jur de o ora, laparoscopie ramai cu 6 cicatrici mici pe burtica, dupa 2-3 ani aproape ca dispar.
Dupa operatie nu ai voie sa mananci NIMIC 2 zile, dupa o zi te lasa sa bei un pic de apa.Dupa 2 zile ai voie sa bei un pic de supa, 1 saptamana nu ai voie sa mananci alimente solide.
Am stat 2 zile internata dupa operatie, si acasa 1 saptamana.Cam doare o saptamana...
In total am slabit 28 de kilograme, si mi-am revenit la greutatea normala de 59 de kg...si nu eram obeza cand m-au operat.Pur si simplu am reusit sa conving doctorul ca daca nu ma opereaza cad in depresie!!!
aveam in jur de 86kg...si am 1.69m!!!
Inelul se poate regla...in functie de asta poti manca normal sau deloc..;-)

Aparatul costa in aprilie 2004(cand m-am operat eu) 1800€, nu stiu cat mai costa acum.
Oricum daca inelul este strans la max nu puteti manca mai nimic, doar iaurt si tot felul de chestii pasate, culmea e ca ciocolata am putut manca in continuare.Insa paine, paste sau carne...tot ce mancam vomitam, nu trec prin inel.
Anul trecut in aprilie l-am adaptat si de atunci mananc normal, adica ce vreau eu, trece tot prin el si m-am ingrasat doar 3kg...
Si daca ma mai ingras ma duc la nenea doctorul si il umple din nou...si iar nu mai pot sa mananc.
Fain asa...inelul e pe viata, chiar daca esti gravida nu trebuie scos!

Daca mai aveti intrebari a stau la dispozitie.

Va pupici,

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Doamne,sint efectiv uimita ce determinare puteti avea sa faceti o operatie sa slabiti!Eu cind l-am nascut pe Rares cu cezariana, a fost pentru ceva serios ,dar asa cred ca de emotie as slabi, numai sa nu-mi faca iar anestezie si sa suport starea postoperatorie.
Adina,bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Oare putea la cezariana sa-mi scoata si vreo doua sunculite,ca tot facuse incizia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Adina, operatia asta ai suferit-o in Belgia sau aici, de ce nu specifici, ca ne induci in eroare. Cineva spune 3000 euro, tu 1800, ce diferenta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1 spune:

In Belgia dragele mele.
Cu tot respectul pentru medicii si medicina romaneasca nu m-asi fi operat in Romania sub nici o forma.
Aparatul a costat 1800€ + costurile de spitalizare in jur de 200€.

Cam asta e,

Eu am vrut doar sa va informez nu sa va induc in eroare,


Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu imi vine sa cred!!! 200 euro spitalizarea!! Pai atata ma costa pe min, ca si asigurat, numai spaga la un doctor pentru o nastere! + Anestezist + fiecare asistenta + fiecare infirmiera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1 spune:

Buna,

In Belgia nu se da spaga;-); primesti factura acasa dupa externare.
Stiu ca am platit doar o factura de 175€ cand am nascut(5 zile spital, singura in camera, infirmiera avea grija de Alessia noaptea ca sa pot sa dorm eu...)...

Mda, Romania si sistemul spagii...

Adina

Mergi la inceput