Care sunt pasii pt. a incepe o afacere proprie ?

Care sunt pasii pt. a incepe o afacere proprie ? | Autor: dianaiulie2009

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor !!!!

As dori sa imi deschid un magazin de haine pentru femei .
Rugamintea mea este sa ma indrumati care ar fi pasii de incepere a unei afaceri proprii . Mentionez ca nu am avut niciodata legatura cu asa ceva . Daca sunt printre voi care au asa ceva , va rog sa-mi spuneti in ce ar consta munca ( aprovizionare , angajari,supraveghere , plati , comisionae , etc. ) sauorice altceva mi-ar fi de folos .
Cu ce ar trebui sa incep , dupa ce am gasi un spatiu ?
As dori sa fac contracte cu producatori de haine si sa asigure ei distributia . In prima faza , pana cand vad daca merge sau nu afacerea , nu renunt la locul actual de munca .
De asemenea , va rog tare mult , daca stiti adrese de astfel de firme , sa imi dati date de contact .

Daca mai am intrebari le voi pune pe parcurs .
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

albumele noastre

vacanta in Grecia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Buna anacezara!Eu am mai multe magazine de haine si as putea sa te edific putin.
pai sa incepem cu primul pas.daca nu ai inca firma deschisa tr sa mergi la registrul comertului si sa o infiintezi ptr ca dureaza cam1-2 saptamani pana se finalizeaza actele
nu uita sa declari punctul de lucru la finante si deasemenea la registru si cand inregistrezi activitatea principala trece si comertul de incaltaminte ca poate mai tarziu doresti si e mai ieftin cand le faci pe toate odata.
apoi tr sa-ti achizitionezi casa de marca,sa o fiscalizezi(tot la finante,te va ajuta firma de la care o iei)aici un sfat ar fi cand intocmesti lista cu codurile de casa(ex:bluza,palton...)sa te gandesti la tot ce se poate comercializa in domeniu ptr ca mai tarziu inseamna iarasi bani in plus
in ceea ce priveste aprovizionarea eu te sfatuiesc sa mergi acum in februarie la tinimtex.este un targ de confectii si incaltaminte care are loc la mamaia in jurul datei de 20 februarie(nu stiu inca sigur data dar o poti lua de pe net).aici or sa vina aproape toti producatorii romani,expozitiile se vor face in holurile hotelurilor sau in alte locatii ,o sa gasesti acolo o harta cu pozitionarea lor.
sfatul meu e sa mergi sigur ca o sa gasesti lucruri f multe si f dragute.producatorii romani dau marfa ori cash ori la termen dar in acest caz iti tr un carnet de cecuri barat ptr a-l lasa in schimbul marfii.ei iti fac factura si tu le dai fila cec unde specifici data pe care o stabiliti ptr a fi incasata suma
perioada de creditare este de obicei 30 de zile dar poti negocia si mai mult
aaaaa sfat util:vezi ca ei toti o sa-ti comunice pretul marfii fara tva asa ca ai grija sa adaugi la el si 19% sa nu ai surpriza cand citesti factura.
daca nu poti sa mergi la mamaia cauta in pagini aurii bucuresti(indiferent de zona ei sunt trecuti acolo)si poti sa-i contactezi
probabil ca o sa te izbesti si de problema ca unii producatori au exclusivitati pe piata din orasul tau,adica daca lucreaza cu o firma nu vor sa mai dea marfa si alteia.
nu toti producatorii fac distributie in tara dar se poate lucra si cu curieratul rapid
tu comanzi ceea ce ai nevoie iar ei iti trimit colet si tu le pui fila cec sau banii inpoi
adaosul comercial ptr haine este de obicei intre40-50 %,astel nu o sa fii peste pretul pietei.
mai exista varianta sa mergi la bucuresti in complexul europa(poate ai auzit in reclame de dragonul rosu)in colentina.acolo gasesti marfa chinezeasca si turceasca...se vinde ptr ca este ieftina relativ si nu toate au calitate proasta
acolo tr sa fii la ora 5 dimineata prezenta ptr ca atunci se descide si tr mult sa cauti.(duminica este inchis)te sfatuiesc sa incerci dragonul 1,2 3,4(sunt mai multe dar astea sunt mai aprovizionate si au preturi f bune)
TR SA IES ACUM DAR O SA MAI VERIFIC SI TE MAI AJUT
AFACERI BUNE!!!


dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

acum am vazut ca tu lucrezi.e destul de nasol cu aprovizionarea dar poti sa mergi sambata la bucuresti.poate iti iei concediu pana pui totul la punct!!!



dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Ti-ar fi de ajutor si cartea <realizarea telurilor>de brian tracy ,este cam tare si te v-a incuraja mai mult decat crezi si s-ar putea sa nu dai gresi,incearc-o mai mult de atat nu-ti pot spune ex act...Bafta si incredere multa,curaj. <<O persoana interesata de succes trebuie sa invete sa vada in esec o parte sanatoasa si inevitabila a procesului prin care se ajunge in varf>> Joyce Brothers <<Problema dumneavoastra este sa ridicati o punte peste prapastia care desparte locul unde va aflati acum de telurile pe care vreti sa le atingeti.>>earl Nightingale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Aylla si exotic , multi pupici pentru raspunsuri .

Aylla , tare de ajutor imi sunt sfaturile tale . Eu ma gandeam sa incep sa caut un spatiu , apoi sa vad de unde as putea sa-mi procur acele umerase prinse in perete pe care poti pune mai multe costume , camasute , etc. ( paote imi spui vreo firma care se ocupa cu asa ceva ) . Pe urma ma gandeam , intr-adevar , ca ar fi bine de mers la un targ de confectii unde sa iau legatura cu producatorii de imbracaminte . Intrebarea mea este , nu au cumva cataloage cu modele sau site-uri unde se pot vedea modelele si apoi sa comanzi direct , fara a mai fi necesar sa te deplasezi dupa marfa . Eu ma gandeam la sistemul asta , adica prin curierat , cum ai specificat si tu . Dupa ce incep sa aprovizionez magazinul , caut vreo 2 fete si pana incepe sa prinda "viata" sa stau si eu prin preajam , apoi ma gandesc ca nu va mai fi cazul sa stau non-stop si eu acolo ... sau gresesc ?
Referitor la infiintarea firmei merge repede , se inmatriculeaza in 3-5 zile , depinde de ziua cand depui dosarul ( chiar la RC lucrez de aia stiu ) . Poate depinde si de judet , dar termenul prin lege este de 5 zile de la depunerea dosarului . Oricum asta e altaceva , pe langa subiect .

Marfa as dori sa fie de calitate nu turcisme si chinezarii ca e plin de astea pe la noi . Si , as dori sa aduc modele de la marimea 44-46 in sus , deoarece la noi fosrte greu gasim aceste marimi in magazine . Eu , de ex. , port marimea 46 si ma chinui sa imi gasesc cate un costum , fusta sau pantalon care sa mi se potriveasca . Si , de fapt , acest lucru m-a "intaratat " sa deschid un magazin de imbracaminte .
Pe viitor , ma gandesc si la incaltaminte ... sau poate de la inceput , ce zici ? Si la gablonturi si marochinarii ( posete,curele,etc. ) ? Nu crezi ca e o idee buna ? Poti asorta totul intr-un singur magazin !
Sotul meu zice ca e greu si ca o sa raman doar cu visul , totusi as dori sa incerc , iar daca nu .... macar nu voi putea spune ca nu am facut nimik in acest sens !
Daca iti mai amintesti ceva , te rog sa-mi spui si mie .
Poate imi spui , eventual pe PM , ceva date despre firme cu care colaborezi si care sunt de acords cu distributia prin curierat sau care au site-uri sau cataloage . Concurenta nu iti fac ca eu sunt in Zalau , judetul Salaj !

Multi !!!



albumele noastre

vacanta in Grecia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Nici nu ma gandeam la concurenta
nu prea am ce firme sa iti dau ptr ca nu au situri sau si daca au unele dintre ele nu prea le au actualizate.
e cam greu sa comanzi doar vizionand moodelele pe internet,sa stii spun cel mai bine este sa mergi la targ la mamaia
eu am fost in septembrie si am fost foarte multumita
dar nu te sfatuiesc sa iei marimi mai mari de 50
nu prea se dau si deobicei multi producatori nu prea fac ptr ca nu prea se vand
poti sa pui si incaltaminte si gablonturi
vezi ca genti tr sa iei tot de la bucuresti
se vand f bine
de piele sunt scumpe si nu prea merg dar de imitatie si moderne merg bine
eu am preturi diferite dar cea mai scumpa costa 95 ron
umerase, busturi,manechine tr sa mergi la bucuresti sa iei din europa
nu tr sa iei toate chinezariile ca acolo este si marfa mai buna
nu te sfatuiesc sa bagi banii in marfa foarte scumpa
nu stiu ce populatie are orasul tau dar eu sunt din tr severin cam 120 000 locuitori,ma gandesc ca si la voi tot asa,nu?
fa un drum la bucuresti
daca lucrezi uite poti sa te interesezi in orasul tau cand pleaca autocar ptr europa
la noi pleaca in fiecare seara
poti sa pleci vineri noapte si sa fii sambata dimineata acolo iar pana seara te si intorci
busturile de plastic pe care pui bluze costa cam 135 000,manechinele agatate pe suport de fier ptr vitrina pe care poti pune si costume costa cam 1400 000,si sunt si multe modele de suporturi si accesorii ptr expunere
daca vrei hai sa vb pe messenger si iti spun cam tot ce stiu eu
iti tr pm cu id-ul meu
vai la registru lucrezi??? te iert dar prea multi bani ne luati!am platit la certificate constatatoare de mi s-a acrit si nu-s decat 90 ron!
eu nu mai stiu cat dureaza deschiderea de firma ca am deschis-o de vreo trei ani
sa stii ca nu e greu dupa ce intri intr-un ritm
inceputul ti se va parea greu dar merita!
dar sa alegi bine spatiu fiindca eu am trei magazine si nu merg toate la fel
cel mai bine imi merge in centru unde am 2
la unul platesc 600 euro iar la altul 400
si au fiecare aprox 35 metri patrati
hai ca te-am zapacit
am scris haotic dar nu stiu cu ce sa incep
o sa-ti trimit id-ul meu,e de fapt al sotului dar pe mine ma gasesti mai tot timpul



dya
url=http://photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniqza spune:

quote:
Originally posted by AYLLA

Nici nu ma gandeam la concurenta
nu prea am ce firme sa iti dau ptr ca nu au situri sau si daca au unele dintre ele nu prea le au actualizate.
e cam greu sa comanzi doar vizionand moodelele pe internet,sa stii spun cel mai bine este sa mergi la targ la mamaia
eu am fost in septembrie si am fost foarte multumita
dar nu te sfatuiesc sa iei marimi mai mari de 50
nu prea se dau si deobicei multi producatori nu prea fac ptr ca nu prea se vand
poti sa pui si incaltaminte si gablonturi
vezi ca genti tr sa iei tot de la bucuresti
se vand f bine
de piele sunt scumpe si nu prea merg dar de imitatie si moderne merg bine
eu am preturi diferite dar cea mai scumpa costa 95 ron
umerase, busturi,manechine tr sa mergi la bucuresti sa iei din europa
nu tr sa iei toate chinezariile ca acolo este si marfa mai buna
nu te sfatuiesc sa bagi banii in marfa foarte scumpa
nu stiu ce populatie are orasul tau dar eu sunt din tr severin cam 120 000 locuitori,ma gandesc ca si la voi tot asa,nu?
fa un drum la bucuresti
daca lucrezi uite poti sa te interesezi in orasul tau cand pleaca autocar ptr europa
la noi pleaca in fiecare seara
poti sa pleci vineri noapte si sa fii sambata dimineata acolo iar pana seara te si intorci
busturile de plastic pe care pui bluze costa cam 135 000,manechinele agatate pe suport de fier ptr vitrina pe care poti pune si costume costa cam 1400 000,si sunt si multe modele de suporturi si accesorii ptr expunere
daca vrei hai sa vb pe messenger si iti spun cam tot ce stiu eu
iti tr pm cu id-ul meu
vai la registru lucrezi??? te iert dar prea multi bani ne luati!am platit la certificate constatatoare de mi s-a acrit si nu-s decat 90 ron!
eu nu mai stiu cat dureaza deschiderea de firma ca am deschis-o de vreo trei ani
sa stii ca nu e greu dupa ce intri intr-un ritm
inceputul ti se va parea greu dar merita!
dar sa alegi bine spatiu fiindca eu am trei magazine si nu merg toate la fel
cel mai bine imi merge in centru unde am 2
la unul platesc 600 euro iar la altul 400
si au fiecare aprox 35 metri patrati
hai ca te-am zapacit
am scris haotic dar nu stiu cu ce sa incep
o sa-ti trimit id-ul meu,e de fapt al sotului dar pe mine ma gasesti mai tot timpul



dya
url=http://photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniqza spune:

Buna!
Fetelor,cautand ceva informatii pe net v-am "intalnit"pe voi si hop si eu. Eu sunt din Constanta si ca si Anacezara visez si eu sa-mi deschid un magazin in orasul meu, pentru care aud tot felul de pareri
si stiti cum este "prietenii" in general spun ca nu merge.
Aylla, ma bucur ca am citit ce a-ti postat pentru ca voi mi-ati dat curaj, oricum eu tot am de gand sa risc penru ca pana nu risti nu castigi.Nu-i asa?
Ce vreau sa te intreb este ce fel de marfa crezi ca va merge, de la ce firme;eu m-am orientat pe segment de piata , femei 30-50 si clasice si moderne ca pe la noi este plin de haine pentru tineret, si bineinteles m-am dus la Tinimtex si m-am orientat pe o firma de Iasi si ceva de la Bucuresti. Ce parere ai? Magazinul il voi deschide in mai ca nu este gata constructia si va fi central, insa la noi este cam mare chiria, cam 30-40 E/mp si de asta mi-e cam frica.
As vrea si eu ceva sfaturi.. Va multumesc ,anticipat pentru raspunsuri
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Moniqza eu nu pot sa-ti spun inca cum va merge magazinul meu . De felul meu sunt optimista . Am reusit sa prind contracte de exclusivitate la mine in judet , am gasit spatiul nu chiar pe centru unde sunt chirii mai mari ca si la voi , sambata voi face inaugurarea magazinului .
peste vreo cateva luni pot sa vin sa iti spun daca merita sau nu sa te apuci . Cert e ca sunt "terminata" , saptamana asta am primit o multime de colete , maine astept stenderele , mobilierul in magazin ...
daca vrei cu adevarat ...poti .... iti mai amintesti ?
deci .... spor la treaba si mult succes!!!

albumele noastre

vacanta in Grecia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Buna.
Anacezara cum merge magazinul? Esti multumita?

Si pe mine ma bate gadul sa deschid unul dar cu haine pt copii. Si mai am un vis sa aduc haine si din Italia dar nu prea stiu cum se procedeaza. Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii?

Criss de Alessia si Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Anacezara, nu vreau sa fiu rea, dar cum te descurci si cu servici si cu magazinul? Uite la mine n-a mers. am renuntat la job dupa cateva luni, era imposibil sa controlez totul de la munca!
Iti doresc mult succes,asa ca de la o business woman la alta!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput