Care sunt pasii pt. a incepe o afacere proprie ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

buna fetelor
si eu sunt interesata de deschiderea unui magazin dar cu haine de copii,nici nu stiu de unde sa incepsi cum sa gasesc furnizorii
nu este central spatiul pe care il am dar este un spatiu personal pe care nu o sa platesc chirie si am zis sa ma "risc"
oare unde pot gasi producatori de haine de copii din romania?
spatiul este pe langa mai multe scoli,gradinite...credeti ca va avea succes?tinand cont de locatie?
daca mai este cineva care comercializeaza haine de copii poate ne vinde si noua niste ponturi

va multumim


MIRELA mami de andreas nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Mirela, Doamne ajuta sa-ti mearga afacera pe care te-ai gandit sa o pui pe roate, poti intra aici : http://www.karababy.ro/index.htm, sau mai poti incerca sa suni la cei de la Rombaby(parca asa se numea producatorul de haine ro. pe care le cumparam noi de la Maria), te duci si cumperi un produs de la ei din magazin si ai nr. lor de tel pe eticheta produsului, sunt multe variante de a intra in legatura cu producatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ana,hai intra si povesteste ca-s tare curioasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madizza spune:

buna mircalau!
ce iti pot sune eu din experienta mea de comerciant
eu am magazin de hainute de copii ce-i drept in italia,dar iti spun ca pozitia e foarte importanta bugetul pe care il ai la dispozitie eu am un magazin mic de 39 mp dar mobilat bine incat pare mai mare are o masa centrala pe care pot arata diferitele modele de haine la clienti si mobila am luat de la ikeia alba si esta ca un fel de sifonier dar fara usi(stolmen) si ce-i mai important un mic loc de joaca pt copii care este foarte apreciat de copii si de mamici pt ca ele pot sta linistite sa se uite la haine adica sa cheltuie bani!
primul an e cam greu dar daca iti faci clienti dupa e mai usor
in ceia ce priveste marcile nu iti pot da sfaturi pt ca nu avem acelasi nivel de clienti adica aici v-or doar hainute de marca di destul de scumpe dar sunt multe marci care costa putin (aici)si sunt frumoase si bune ca material( picias,mayoral,foletti,sarabanda,dudu).








madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devia spune:

Ana ,te rog intra si spune daca iti merge afacerea. Si eu vreau sa imi deschid un magazin de haine. Ma gandeam sa inchiriez un spatiu in Doraly Mall.Fetele din Constanta ,aveti idee cat ma costa sa inchiriez un spatiu? Imi doresc ff mult sa am o mica afacere ,dar nu stiu ce anume sa fac ca sa nu dau gres. Ma bucur ca s-a deschis acest subiect.

www.slide.com/r/oArgv-ggoj_39SFm_TjmCbCBbJus9hgS?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">David18.06.2007

David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Devia, vorbesti despre Dorally Constanta, cred,nu? Noi am avut spatiu acolo, chiria este mare, mult prea mare pentru volumul de vanzari, ajungi sa vinzi numai pt. chirie. Adica cam 4000 de lei la un spatiu de 10mp! este foarte mult! Se pleaca in masa de pe acolo, cel putin astia care au hainute. Trebuie sa te orientezi spre altceva, nu stiu, orice, dar nu hainute din mall-ul Europa din Buc. sau din Turkey! E si normal sa nu mearga, au 30 de magazine aceeasi marfa, aceleasi preturi, de ce sa ia clientul de la tine si nu de la vecinu'? trebuie sa gasesti ceva care nu prea are nimeni. Succes! Ce profil vrei sa aiba magazinul?

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraco spune:

Astept si eu raspuns de la Ana...cum ii merge...Si eu ma tot gandesc sa deschid un magazin de haine nu sunt foarte hotaranta pt ce segment de varsta...Poate ne impartasesc mai multe idei cele care au deja afacerea lor...in legatura cu firmele, furnizorii...

Mergi la inceput