Procura copil minor- numai la consulat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Roxana, vorbesc in oarecare nestiinta de cauza, noi n-am avut veci viza de State, dar, in capul meu non-juridic, o data pasaportul expirat, de care neam si natie o fi el, devine inutil. Recte non-utilizabil pentru a traversa o granita cu el.
Daca poti sa ai viza in pasaport expirat si pasaport nou si sa le folosesti impreuna... nu stiu dar ma indoiesc. Cred ca ies din sfera intrebarii tale, deja, dar Colegu' zice ca asa sint eu, ne ma pot abtine :) As zice sa intrebi politia de frontiera sau cum i-o fi zicind.
Da, mai era ceva. Cineva - Ana? - zicea de noile pasapoarte, ca trebuie mers personal la Consulat sa depui actele si apoi personal sa le ridici... Teoretic, da! Practic eu am sunat si i-am rugat sa-mi trimita prin posta acasa formularele de completat pentru toti trei, s-au cam intrebat ei unii pe altii, functionarii, daca se poate, dar consulul a fost de acord, asa ca le-au trimis si am completat/semnat toate alea acasa si le-a dus Colegu'. Cind au venit pasapoartele din Ro ne-a sunat consulatul si tot colegu' a fost sa le ridice.
Chiar i-am sunat si le-am multumit celor de la Consulat pentru ajutor
pusi,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

si eu am patit-o la granita: nu stiam ca o sa ajung in rom in perioada aceea asa ca i-am facut bunicii procura, amandoi, si stupoare: la curtici ne-a dat jos din tren, din pat efectiv, la 2 jumate noaptea, ca mama mea nu avea cazier, saraca mama, unde statea infractoarea, nu a contat ca eram si eu, mama copilului de fata, imputernicirea era pt. ea, si tot asa ca nu ne-am informat, dar nici la pasapoarte, nici cand am facut imputernicirea la notar nimeni nu a spus nimic, de parca eu stau zilnic pe site-ul lor sa vad ce le mai fata mintea, si inchipuiti-va ca a trebuit sa stam 2 zile in arad la hotel, ca era prea simplu doar atat, am nimerit in weekend, logic, si luni umbla pe la politie acolo, roaga-te de toti sa-ti dea mai repede, degeaba, ce mai, nu doresc nici la dusmani....
partea proasta e ca acum copilul e la scoala in germania si normal ca vreau sa o trimit in rom in vacante, si trebuie sa ma trambalez pe la consulate de fiecare data? eu vreu sa o trimit cu autocarul, deci neinsotita de cineva anume, voi ce stiti, oare pot?
nu pot lua ceva de la scoala de aici si apoi de la consulat, nu stiu, o hartie permanenta, sa nu umblu pt. fiecare vacanta... ce ziceti, nici nu stiu pe cine sa intreb in tara, la vama au fost destul de ambigui: "legal nu se poate dar suntem oameni, dar mai sunt si unii...", dar asta ne spuneau cand eram amandoi....
mersic c-ati avut rabdare

poza cu noi
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Simona cind te duci sa cumperi biletul de autocar te interesezi daca poate merge neinsotita ... ii intrebi caci ei stiu mai bine ( de exemplu unele companii aeriene low cost nu primesc minori neinsotiti in avion , asa si cu autocarul numai ei stiu daca isi iau sau nu angajamentul sa aibe grija de copil, sa nu il piarda prin benzinariile unde se opresc pt pp sau ca sa manince ..).
Imputernicirea nu o poti face permanenta pt ca ti-o opresc ei la granita ( la iesirea din Ro ) asa ca e o imputernicire pt fiecare drum. Alti bani, alta distractie ... trebuie sa cistige si statul roman ceva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by zuzi.simona
"legal nu se poate dar suntem oameni, dar mai sunt si unii...", dar asta ne spuneau cand eram amandoi....
mersic c-ati avut rabdare




Draga mea, e interesant ca ti-au spus asta...mie mi-au trantit-o clar ca ei pun in aplicare doar legea si cu asta basta. Adica nu ca, vezi doamne, ei sunt "oameni" si ar putea inchide ochii lasandu-ma sa ies cu copilul din Ro pe vorba mea (si a sotului la telefon). Si ce m-a enervat cel mai tare e ca mi s-a reprosat ca nu m-am informat eu, pt ca ei stiu ca s-a facut mare propaganda la tv pe tema asta. De parca eu in FR eram obligata sa urmaresc stirile din Ro, iar in tara ajunsa numai la tv imi petreceam timplul, nu? Si eu ii cerusem notaritei, cand am facut declaratia (semnata de ambii parinti) pt pasaportul individual al copilului, sa o treaca pe mama mea ca insotitor in caz ca vreau sa-l ia sau sa-l aduca mama. Ea chiar nu cunoastea legea sau nu o aplica?
Cat despre calatoria unui minor neinsotit, habar nu am...dar la intrare in Ro s-ar putea sa nu aiba probleme, iar la iesire, cine stie, poate da peste "oameni". Eu insa nu as avea incredere, as suna la politia de frontiera si as intreba.
Cat priveste acea imputernicire (declaratie/procura), e clar ca trebuie facuta de fiecare data, pt ca ea e oprita la vama si pt ca pe ea e trecuta si perioada de sedere a minorului in tara ( data de intrare si iesire a minorului din din tara). Din cauza asta noi am zis ca renuntam la a mai trimite copil singur sau neinsotit de ambii parinti pana cand s-o da o lege mai normala.

Bafta multa si sa ne spui ce ti-au zis, chiar sunt curioasa.


Mami de David (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

crista-s, chestia e ca noi in romania nu mergem, doar pe ea o trimit, si am spus eu gresit autocar, avem o masina cu care fac schimbul de tura angajatii, toti sunt romani, cu asta vreau sa o trimit, iti dai seama ca mi-e cel mai comod, treaba e ca baietii unii pleaca , altii vin , nu pot face procura pt. cineva anume, de asta spuneam ca e "singura", si daca noi nu ajungem in rom. unde ii facem procura aia, la consulat, nici nu stiu pe unde sunt consulate prin germania, o sa caut eu pe net dar oricum mi se pare naspa, ca trebuie sa plecam de la vapor, iar noi mergem non stop, trebuie sa mai fie un capitan la bord in cazul asta, si iar nu stiu daca terminam intr-o zi, o fi si acolo cu programare, tare incurcat mi se pare...
si inca ceva , trebuie neaparat in germania, unde avem noi adresa sau se poate si in alta tara, ca in olanda de ex ne-ar fi mai comod...
mersic

poza cu noi
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

dama: mersi de incurajari, poate totusi se mai schimba ceva pana in vara, la vacanta
oricum noi in rom nu mergem decat spre sf. anului ca expira pasapoartele, asta daca nu o sa le putem face cumva de aici, ca pt. mine e simplu, imi pun fundul in masina si gata dar sotul nu poate parasi "barca", ne costa prea mult un inlocuitor, nu se merita, si acasa ce sa faci? eu nu sufar de dor de casa! am fost cateva zile de am adus fata si am venit bolnava de oboseala, sa rezolvi toate, sa-i vezi pe cati mai multi....no thanks!

poza cu noi
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Simona, toate demersurile le poti face direct la consulat sau ambasada Ro in tara unde aveti domiciliul acum. Nu stiu daca poti face demersuri consulare in Olanda, dar pana la vara ai timp sa treci pe acolo sa intrebi. Sotul meu zice ca pe imputernicirea facuta mie sa calatoresc cu fiul nostru, a trebuit sa treaca si adresa noastra din Fr (el a facut-o la Ambsada Ro in Fr, pt ca anul trecut aveam rezidenta in Fr)...deci mai bine intrebi. Uite www.ambrom.jp/romana/consulare.htm#procuri" target="_blank">aici mai multe info. Eu stiu persoane care si-au facut pasapoartele prin ambasada sau consulat, dar mi se pare ca dureaza vreo 3 luni si o groaza de bani pe acte...dar nu stiu mai mult.
Succes!


Mami de David (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

quote:
Originally posted by dama

Simona, toate demersurile le poti face direct la consulat sau ambasada Ro in tara unde aveti domiciliul acum. Nu stiu daca poti face demersuri consulare in Olanda, dar pana la vara ai timp sa treci pe acolo sa intrebi. Sotul meu zice ca pe imputernicirea facuta mie sa calatoresc cu fiul nostru, a trebuit sa treaca si adresa noastra din Fr (el a facut-o la Ambsada Ro in Fr, pt ca anul trecut aveam rezidenta in Fr)...deci mai bine intrebi. Uite www.ambrom.jp/romana/consulare.htm#procuri" target="_blank">aici mai multe info. Eu stiu persoane care si-au facut pasapoartele prin ambasada sau consulat, dar mi se pare ca dureaza vreo 3 luni si o groaza de bani pe acte...dar nu stiu mai mult.
Succes!




Mami de David (18.11.04)



mersi again
linkul era pt. japonia!?
ai dreptate cu pasapoartele, mai bine mergem acasa, acum, de cand cu folosirea buletinelor la granita, nu cred sa dureze mai mult de 2 zile sa ne faca

poza cu noi
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

Buna, fetele!
Nu stiu daca am inteles bine: daca fetele mele sunt cetateni americani, cu pasaport american, nu mai am nevoie de nici un alt document, nici o procura?(tatal e american).
merci,
elenita
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=59462491" target="_blank">poze fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Pitilache,

si noi sintem in aceeasi situatie cu viza USA valabila pe pasaportul expirat. Avem pasapoarte noi fara viza de USA pe ele, asa ca atunci cind calatorim le folosim pe amindoua - cel vechi pentru viza si cel nou pentru identificare. Cind vom prelungi viza, vom scapa de cel vechi, dar pina atunci, le luam pe amindoua cu noi.



Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput