Procura copil minor- numai la consulat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Elenita : da ... fetele tale nu au nevoie de nimic decit poate dc iti cer ceva americanii cind iesi din SUA ... in Romania fara probleme .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Fetelor sa va spus si situatia mea, poate ma lamuriti si pe mine.
Eu vin cu fata mea (amandoua avem pasapoarte romanesti dar fiica-mea are si spaniol) in iunie la Bucuresti si o aduce bunicul ei inapoi la mine si la sotul meu.
In conditiile astea, sotul trebuie sa-mi faca o procura sa ies cu fata din tara? Aici la consulat se face sau putem sa o facem in Romania la un notar (mergem acum de Pasti si as vrea sa rezolv chestia asta)? Ca sa vina cu bunicul ei, eu cu sotul meu trebuie sa-i facem procura? Tot aici la consulat sau se poate face si in Romania?

Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

crista, multumesc mult!

elenita
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=59462491" target="_blank">poze fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Lau daca fiica ta are pasaport spaniol inseamna ca e cetatean spaniol asa ca mai bine sa nu aduca vorba despre cetatenia romana nici sa nu arate acel pasaport .. Singurii care pun bete in roate sunt plitia de frontiera romana si asta pt minorii cetateni romani ... Mai bine merge numai cu pasaportul spaniol si gata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Multumesc mult de raspuns. Deci daca fata mea vine cu mine cu pasaportul spaniol si apoi iese din tara cu bunicul ei tot cu pasaportul ei spaniol, atunci la vama credeti ca nu o sa-i faca probleme?
Eu am sa intreb oricum si la vama ca sa fiu sigura, insa stiti voi cum e la vama la Bucuresti, mai bine te increzi in oricine de pe strada decat in cinevan de la vama. Vad eu pe unde ma mai interesez.

Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

asa e .. numai ca ea daca arata numai pasaport spaniol si nu aduice vorba ca e si cetatean roman ( eu stiu destui copii din familii mixte care nu au certificat de nastere romanesc , si deci nu sunt si cet. romani asa ca circula numai cu pasaportul lor .. "strainez" ) .. iar la politia de frontiera ( nu vama ca aia e altceva ) romana ce treaba au ei cu un minor cetatean strain??

uita-te , citeste si poate chiar trimitri mail si itio raspund la
www.politiadefrontiera.ro
spui doar ca fiica e cetatean spaniol cu pasport spaniol .. si dc iti raspund .. tiparesti mailul si il pui in pasaportul fetei .. sa ai cu se le dai peste nas ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Multumesc mult Crista
Tocmai am scris un email politiei de frontiera. sa vedem daca imi raspunde cineva.

Incaodata multumesc pentru informatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natal1a spune:

Ajutati-ma si pe mine :-S Am facut de curand o procura si mi-a dat 2 exemplare iar una o au ei. Pe spatele foilor scrie "PAGINA ANULATA". Oare asa e de la ei? Va fi vreo problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_lucia spune:

Pagina pe care nu se scrie nimic la un document legalizat la notar, indiferent de tipul documentului, se bareaza pe diagonala, se stampileaza cu stampila notarului si se scrie pe ea pagina anulata...deci procura ta e OK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

pentru minorii care circula cu acte romaneste trebuie musai faimoasa procura.
pentru restul, iata ce mi-a raspuns pol de frontiera la un e-mail in care am intrebat, daca copilul poate sa iasa din ro(dupa vacanta) insotit doar de bunici cu cartea de identiate fr (nu mai am timp sa-i fac pasapoart si restul sunt expirate)
"Referitor la solicitarea dumneavoastra adresata Inspectoratului General al Politiei de Frontiera, in temeiul prevederilor Ordonantei de Urgenta nr. 27/2002 privind activitatea de solutionare a petitiilor, aprobata prin Legea nr. 233/2002, va comunicam urmatoarele:
Daca la controlul de frontiera se vor prezenta, exclusiv, documentele care atesta cetatenia franceza, minorului ii sunt aplicabile reglementarile O.U.G. nr. 102/14.07.2005 privind libera circulatie pe teritoriul Romaniei a cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European, unde se precizeaza ca trecerea frontierei de stat a Romaniei se face pe baza prezentarii documentului national de identitate, fara o alta conditie impusa pentru cetatenii minori."

La tel au mai insistat pe faptul ca trebuie prezentate ac acte la intrare si al iesire..adica intri cu alea fr, etc...cu alea iesi..
E-MAIL POL DE FRONTIERA: igpf@mai.gov.ro (30 de zile e termenul in care sunt obligati sa raspunda)





Mergi la inceput