Transcriere certificat casatorie in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dilara30 spune:


o sugestie: incercati la consulat/ambasada. De obicei se elibereaza mult mai repede si mai usor decat in Romania (cateva zile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilara30 spune:


si inca ceva: trebuie sa scrie pe certificatul eliberat de consulat - act transcris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juhaszenci spune:

Buna Tuturor!
Sunt nou venit si am si eu o intrebare.Asta e situatiam mea:casatorita cu un cetatean englez de 5 luni.As vrea sa fac transcrierea certicicatului de casatorie dar nu am posibilitataea sa ma duc la Londra la Embassy si nici in Rom deocamdata.Se intampla ceva daca faci mai tarziu dupa 1 an? daca esti acasa si predai actele dar nu pot sa scoti pot sa faci o procura?Ce acte ai nevoie?Dupa ce ai daca vrei sa ai numele dupa sotul tre sa schimbi ID sau numa pasaportul?Pot sa le faci prin procura?

Multumesc pt orice ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Citat:
citat din mesajul lui juhaszenci

Buna Tuturor!
Sunt nou venit si am si eu o intrebare.Asta e situatiam mea:casatorita cu un cetatean englez de 5 luni.As vrea sa fac transcrierea certicicatului de casatorie dar nu am posibilitataea sa ma duc la Londra la Embassy si nici in Rom deocamdata.Se intampla ceva daca faci mai tarziu dupa 1 an? daca esti acasa si predai actele dar nu pot sa scoti pot sa faci o procura?Ce acte ai nevoie?Dupa ce ai daca vrei sa ai numele dupa sotul tre sa schimbi ID sau numa pasaportul?Pot sa le faci prin procura?

Multumesc pt orice ajutor



Dar de ce ai nevoie de certificat de casatorie romanesc, odata ce locuiesti in Anglia? Procedura este foarte complicata, mai ales daca pe certificatul de casatorie englezesc ai schimbat numele. Pentru ca daca nu ai rezidenta permanenta in Anglia,ceea ce ar trebui sa ai daca esti casatorita cu un englez( sau nu? scuze, nu stiu regulile acolo), nu poti schimba actele la ambasada, doar in Romania. Acte insemnand inclusiv Carte de Identitate.
Eu am transcris certificatul de casatorie si mi s-a spus ca dureaza 8 luni, pt ca au foarte multe cereri, pana la urma am rezolvat, cu o mica atentie, mai devreme. In principiu, actele de care ai nevoie sunt: certificatul de casatorie in original, traducere legalizata a certificatului, cred ca si copii ale certificatelor de nastere, dar nu sunt sigura. Poti face procura pentru ca altcineva sa-l ridice de la Starea Civila.
Eu certificatul l-am transcris dupa aproape 4 ani, dar pe el nu aveam schimbat numele, asa ca nu au fost probleme. Daca tu ai cerut schimbarea numeleui si asa figurezi pe cerificat, atunci e oarecum ilegal, cred, sa pastrezi vechile acte, nu mai sunt conforme cu realitatea.
Sper sa te fi ajutat cumva, daca nu, mai intreaba-ma, daca stiu, iti raspund.
Mult succes!


37+ Victor Nicolas

AMR 3 SAPTAMANI!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juhaszenci spune:

Multumesc pentru ajutor.M-am uitat pe certificatul de casatorie si nu am numele nou pe el de loc.sper ca nu o sa fie o problema.Trebuie sa fac pt ca expira pasaportul cu 2ani inainte de a aplica pt british.deci nu e o problema daca faci dupa un ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Atata timp cat numele e acelasi, nu e nici o problema, nu esti in ilegalitate cu actele pe un nume si certificatul de casatorie care sa le contrazica



38+ Victor Nicolas

AMR 2 SAPTAMANI!!!!

Mergi la inceput