Transcriere certificat casatorie in Romania

Transcriere certificat casatorie in Romania | Autor: jasmine2315

Link direct la acest mesaj

Hi guys !

As avea nevoie de mai multe info pt transcrierea certificatului de casatorie emis in strainatate in registrele de stare civila din Romania . Stiu , in mare de ce acte as avea nevoie dar as vrea sa stiu cam cat dureaza , etc .
Stiu ca se poate transcrie la ambasada dar as prefera in Romania ,oricum va trebui sa-mi schimb si cartea de identitate si pasaportul .

Merci frumos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Actele de stare civila ale cetatenilor romani (certificate de nastere si de casatorie), intocmite in strainatate, au putere doveditoare in Romania doar daca sunt transcrise in registrele de stare civila romane.

Transcrierea actelor poate fi ceruta:
a. personal, cu ocazia unei vizite in Romania
b. de catre o terta persoana in baza unei procuri speciale, autentificata de catre ambasada

Mentionez ca procurile pot fi autentificate doar pentru persoanele care au domiciliul in strainatate inscris in pasaportul romanesc. Cererea de transcriere a certificatelor de nastere se depune la primaria sectorului unde are domiciliul parintele roman sau la primaria sectorului 1 a municipiului Bucuresti daca copilul a implinit 18 ani si doreste sa-si solutioneze singur problema. Cererea de transcriere a certificatelor de casatorie se depune la primaria localitatii in raza careia are domiciliul cetateanul roman. Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate si care nu au avut niciodata domiciliul in Romania depun cererile de transcriere a certificatelor de nastere sau casatorie la primaria sectorului 1 Bucuresti.

Pentru solutionarea acestei probleme aveti nevoie de urmatoarele acte:
1. certificatul de casatorie, in original
2. o copie a certificatului legalizata de catre ambasada sau de catre un notar public din Romania
3. traducerea legalizata la ambasada sau la un notar public din Romania a certificatului in limba romana
4. procura autentificata

Dupa transcrierea actului in Romania, autoritatile de stare civila elibereaza certificat de casatorie, in baza caruia se poate solicita noul pasaport romanesc pe numele schimbat prin casatorie.



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Incercari bebik

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Dureaza cam 3 luni(asta spun ei,dar poate veni mai repede) si poti face procura la cineva sa ti-l ridice.
Ce ai vrea sa mai stii?
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine2315 spune:

Multumesc fetelor !

O sa ma duc in Romania pe la sfarsitul lui februarie si vroiam sa rezolv si problema asta .O sa las procura maica-mi sa-mi ridice certificatul .Dupa asta trb sa-mi schimb buletinul care e expirat . Fara buletin nu pot sa-mi schimb pasaportul ...off , mare belea cu actele astea ..

Pupici

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Si eu trebuie sa-mi transcriu casatoria ca de fiecare data cand am fost in Ro am avut alte probleme. Dar nu vreau sa-mi schimb numele de don'soara... S-o putea?! Si daca da, mai trebuie sa-mi schimb vreun act? Buletinul l-am schimbat in 2002, asadar mai e valabil... De pasaport nu-mi e

Mami-Mitza si Miron Radu (06 oct. 2004)

Copilasii sept-oct 2004 (1)
Copilasii sept-oct 2004 (2)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Pai depinde ce nume ai ales cind te-ai casatorit!daca pe certificatul de casatorie francez scrie numele de domnisoara il poti pastra,daca nu,nu! In Romania iti vor scrie exact la fel pe certificatul de casatorie romanesc(adica toate datele de pe cel frantuzesc)!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Eu mi-am facut certificatul de casatorie romanesc prin intermediul consulatului roman de aici, de altfel si certificatul romanesc pentru cetatzenia romana a fetitzei mele, tot aici le-am facut.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Corina, pe certificat si pe livretul de familie sunt tot cu numele de don'soara, cum e obiceiul pe aici. Asadar nu mai e nevoie sa-mi schimb actele?! ca asa reiese... Youpeee!

Mami-Mitza si Miron Radu (06 oct. 2004)

Copilasii sept-oct 2004 (1)
Copilasii sept-oct 2004 (2)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Lorena,in Romania trebuie sa dai o declaratie la notar cu numele pe care il ai dupa casatorie,deci daca vrei ,scrii numele de domnisoara si asa ramine! Voila!
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Corina, vad ca tu ai mai multe informatii, poate ma ajuti si pe mine, te rog mult.
Eu in septembrie urmeaza sa nasc aici iar in dec vom fi in Ro si vreau ca viitorul meu copil sa aiba si cetatenie romana, deci va trebui sa merg sa-i scot certif de nastere romanesc. Ai idee care e procedura si cam cat dureaza?


Nana, 5+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Iarna in Islanda
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

LAMURIRI!!
Pentru cle care doresc transcrierea certificatului de casatorie in Ro!!
Eu am urmat procedura legala,traduceri legalizari,etc, si am facut procra mamei sa-l scoata peste citva timp....surpriza mare a fost cind ea mi-a trimis prin posta apoi certificatul romanesc sa constat ca numele sotului meu nu era corect(mincase-ra litere!!)eu nu miam schimbat numele de familie nu era nevoie...dar la starea civila au spus ca nu-i vina lor ci a traducatorului desi eu am verificat traducerile inainte de a le depune!!ATENTIE MARE!!Cred ca eu trebuie sa o iau de la capat!!Oare nu e tirziu sintem casatoriti de trei ani?

INTREBARE Stie cineva pentru eliberarea certificatului de nastere romanesc pentru copil,eu il am de la ambasada dar se pare ca pentru codul numeric trebuie sa te deplasezi personal la Bucuresti la sector1, eu nu am fost inca nu am avut cum,dar de-atunci au trecut patru ani...oare este un termen limita pentru inscrierea codului numeric sau nu?Ma gindesc daca certificatul mai e valabil si daca inca mai pot pune codul chiar si dupa atita timp!?daca nu inseamna ca copilul meu nu are si cetatenia romana?
multumesc celor care ar putea sa ma lumineze!!

Mergi la inceput