Ce sport si de la ce varsta?

Ce sport si de la ce varsta? | Autor: marinela72

Link direct la acest mesaj

Cand Alexandra a implinit 4 ani mi-am zis ca ar fi bine sa o inscriu la un sport pentru a-si consuma energia si mai ales pentru a se dezvolta frumos si armonios. Intreband la scolile sportive existente in oras, am aflat ca de la o varsta asa mica nu poate face decat gimnastica. Si pentru ca cea artistica mi se pare extrem de dura (toata stima pentru fetitele care o practica) am ales gimnastica ritmica. Si iata ca de 3 luni mergem de doua ori pe saptamana la antrenamente, Alexandra este incantata de ceea ce face acolo, de jocurile cu mingea, cercul, coarda...
Voi la ce sporturi ati opta sa va dati copiii?


[url=http://www.babysfirstsite.com/alexutza/]Vizitati[/url]
Zambeste! Asta ii va face pe cei din jur sa se intrebe la ce te gandesti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Eu am baiat de patru ani (aproape 5) si l-am dat la inot si la gimnastica. Gimnastica sportiva, unde nu fac mare lucru ca incepatori, se dau peste cap, se balangane pe niste bare, fac podul de jos si sar de colo colo pe saltele:)) Deasemenea mergem la patinoar. Ne cam ajunge ca nu mai avem timp de mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David are aproape 4 ani (peste o luna) si face de aproape un an inot, de cateva luni tenis...
in rest...mers cu bici cat mai mult, in parc...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela72 spune:

Si noi am incercat la patinoar dar nu am gasit patine...desi are 4 ani Alexandra e genul mai mignion, cele mai mici patine de acolo ii cadeau din picioare asa ca am renuntat cel putin pana la anul. As vrea sa mai incercam si dansul dar pe la 6 ani incolo.
Succes!

www.babysfirstsite.com/alexutza/" target="_blank">Alexandra, printesa mea
www.babyhomepages.net/alexutza/" target="_blank">Am mai crescut un pic!
Zambeste! Asta ii va face pe cei din jur sa
se intrebe la ce te gandesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Paul are 4 ani si 7 luni face sport la gradinita de 2 ori pe saptamana. Am fost si la patinoar si i-a placut foarte mult. Cand este timp frumos, primavara, vara mergem in parc si jucam tenis si fotbal. Deocamdata nu l-am dat la un sport organizat in oras, poate mai tarziu.
Marinela, vad ca esti din C-ta unde o duci pe fetita ta la gimnastica la cea de la Flamanda? Cat costa sedintele? Si cand ai intrebat la scolile sportive despre ce sporturi sunt ce te-au sfatuit in afara de gimnastica? Adica la celelalte sporturi de la ce varste ar putea sa inceapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela72 spune:

Mergem la gimnastica ritmica la scoala sportiva de la Dacia (CSS 1), la Flamanda nu aveau decat gimnastica artistica si cum spuneam mi se pare destul de dura...
Nu am intrebat despre un sport anume ci am intrebat la ce pot inscrie un copil de 3 ani jumatate. Si gimnastica era singura disciplina la care inscriau de la aceasta varsta. In rest dupa 4-5 ani...

www.babysfirstsite.com/alexutza/" target="_blank">Alexandra, printesa mea
www.babyhomepages.net/alexutza/" target="_blank">Am mai crescut un pic!
Zambeste! Asta ii va face pe cei din jur sa
se intrebe la ce te gandesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

cand avea 5 ani am dus-o pe fiica mea la balet(de fapt dans modern) dar areusit sa ramaNA acolo cam 9 luni iar la repetitia generala a iesit pe scena si i-a spus doamnei ca nu doreste sa mai continue .Binenteles ca doamna nu a vrut sa pateasca asa ceva la spectacol si m-a sfatuit sa renunt .Elena nu a mai vrut sa faca nici un sport pana in toamna asta cand a implinit 9 ani si a dorit sa faca din nou dans modern dar nu mai era doamna respectiva (de care se atasase un pic)ci una care ne-a intampinat cu un ton artagos cu "stiu ca voi astia de la scoala 8 sunteti neseriosi" ,asa ca fiica mea nici nu a vrut sa mai auda sa mearga acolo .Uf , e atat de greu intr-un oras de provincie pentru ca nu ai unde sa mergi .Ea poate ar vrea, dar alta profesoara de dans moder afara de uracioasa aia nu mai este (nu mai este doamna de acum 4 ani).Daca te duci ele nu au rabdare cu ei ,vor sa execute miscarile pe care le cer dar nu au talent pedagogic.As dori si eu sa mearga undeva la o sala sa faca sport dar nu stiu unde ?
Poate cineva din Tulcea imi da o sugestie!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smolei_2004/album?.dir=/759fre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi(22mai99) practica inotul de la 6 ani si 2 luni. Merge zilnic o ora si un sfert. Pe langa faptul ca arata frumos, nu are probleme majore cu greutatea, nu mi-a racit decat de 2 ori si atunci facand febra pana in 39.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

am gasit pe un site aceasta lista:

Atletism:
- Alergare de fond – 14 ani
- Alergare de viteza, Aruncarea greutatii, disc, sulita – 12 ani
- Sarituri – 8 ani


Jocuri sportive
- Baschet – 8 ani
- Fotbal – 8 ani
- Handbal – 9 ani
- Hochei – 9 ani
- Rugby – 9 ani
- Volei – 12 ani
- Polo – 12 ani
- Golf – 7 ani
- Ping – Pong – 6 ani
- Tenis – 8 ani


Sporturi agresive
- Box – nu inainte de 15 nai
- Scrima – 8 ani
- Judo – 7 ani
- Karate – 12 ani
- Lupte (libere, greco-romane)


Sporturi artistice
- Gimnastica ritmica – 3 ani
- Gimnastica – 7 ani
- Dansuri moderne – 14 ani
- Balet – 4 ani

Sporturi montane

- Alpinism – 14-15 ani
- Ski – 6 ani

Sporturi de iarna
- Patinaj – 6 ani (inclusiv role)
- Patinaj viteza – 12 ani

Sporturi acvatice
- Canotaj – 14 ani
- Natatie – 4 ani
- Scufundari – 10 ani
- Ski nautic – 8 ani
- Sport cu vele – 6 ani (clasa Delfin)
- Sarituri in apa – 14 ani





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Azi la radio itzi bitzi era o tanti care spunea ca pina la 6 ani nu poate face decit gimnastica - dar nu pe aparate - si karate si nu mai stiu. Si abia dupa 6 ani jocuri in echipa (de tip fotbal).


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Viviana multumesc mult pentru informatii. Poti sa scrii si linkul unde le-ai gasit?

Mergi la inceput