Dermatita atopica

Dermatita atopica | Autor: ccc77

Link direct la acest mesaj

De la 3 luni si jumatate fetitei mele i-a iesit o eczema pe torace .A fost diagnosticata cu dermatita atopica.A urmat tratament cu Locoid si Trixera la baita si a dat roade. Acum are 4 luni si jumatate, e hranita cu lapte praf si incet am inceput si diversificarea. La inceput cu morcov si mar, apoi cu banana si mai nou incercam si supica si piureul de legume.Am observat ca eczema a disparut de cand nu i-am mai dat mar si am introdus dimineata banana, cu toate ca stiu ca banana poate avea efect alergizant.Efectul alerfizant al bananei poate aparea in timp si nu imediat? Ii place tare mult, mananca o banana intreaga si mi-ar parea rau sa renuntam la ea.Voi cum ati facut cu diversificarea in cazul unui bb cu dermatita atopica? Ce produse cosmetice au ati folosit? Va multumesc Andra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Partea alergena de la banana este data de mijloc, deci partea cu seminte.

DORY & ALEXANDRA DENISA
http://photos.yahoo.com/dory232002

FILMULETE : http://www.dropshots.com/dory232002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

In primul rand ca la copiii cu dermatita atopica diversificarea nu trebuie inceputa inainte de 5.5 luni.

In al doilea rand, ii reactioneaza diferit la diferiti stimuli, ce afce alergie unui nu-i face altuia. Si, poate sa fie reactie imediata, sau mai tarziu, ca urmare a expunerii indelungate la acelasi stimul (banana, in cazul de fata). Eu am copil cu dermatita atopica si nu a avut niciodata reactie alergica la banana, insa medicii nu recomanda introducerea bananei inainte de 8 luni la niciun copil, tocmai din cauza potentialului alergenic.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Salve ,cum spunea si CArolinah si eu cred ca ai inceput diversificarea prea devreme.Am si eu o fetita cu dermatita atopica si mi sa recomandat sa nu incep diversif. inainte de 6 luni,tocmai din cauza ca este un subiect alergic.Nici a mea nu a facut reactii alergice la banana.Dar vroiam sa te intreb ,i-ai facut testele de alergie ?Ce a spus medicul care a vizitat o sa faci in continuare ?(fetita mea are acum 2 ani)Eu am folosit si folosesc in continuare Trixera este cea mai buna ,si recomandata de dermatologi ,in cazul pielii seci(care o are copilul cu derm. atopica )

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Am inceput cu sucuri de fructe inainte de a-i aparea eczema.Stiu ca nu este bine sa ma grabesc cu diversificarea ,dar nu a crescut suficient in greutate si de aceea am incercat si altceva in afara de lapte praf.
Eryteea medicul mi-a recomandat sa evite supraincalzirea,hainele din lana,transpiratia, baitele lungi si fierbinti.Acum este ok, dar mi-e frica sa nu ii apara ceva.De aceea tatonam fiecare aliment nou introdus mai multe zile sa vedem daca totul e bine. Nu stiu, cerealele pentru masa de seara au potential alergogen? IN afara de Trixera ce produse cosmetice au mai avut efect? Ce gel de dus sau sapun folositi? Eu foloseam pana acum Sanosan si trixera in apa de baita. Pe corp o dau cu crema de la Mustela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Eu o spal cu spuma de baie de la Mustela si folosesc dupa baie crema Trixera,atit nu este nevoie de alceva.Eu am inceput diversificarea dupa 6 luni,nu stiu ce sa zic ,incearca cu cereale dar fii atenta la reactii,nu-i baga mai mult de un aliment nou pe saptamina.La virsta care o are ar trebui sa aiba doar masa de prinz mai solida in rest lapte(eu doar iti spun cum am procedat eu )Deci fii foarte atenta la ce maninca si de folosit haine numai din bumbac.Da,cerealele au un potential alergen (gluten).In genera pina la 6 luni nu se dau alimente care contin gluten.Deci cum am spus,crema trixera dupa baita.Marul in sine nu da alergie,dar se incruciseaza cu "nu stiu ce D-zeu" si da alergie(asa mi-au explicat medicii),eu l-am evitat,l-am introdus abia pe la i an si jumatate.In concluzie ea poate sa fie alergica la orice.De ce nu faci niste teste?

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Alimente cu potential alergen:lapte,ou,arahide,griu,soia,capsuni,piersici,citrice,peste(nu cel albastru ex.merluzzo)cacao,kiwi

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Eryteea multumesc pentru informatii, chiar nu stiam de piersica ca are potential alergen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary79 spune:

Buna fetelor, am si eu aceeasi problema ca si voi. Fetita mea la varsta de 9 luni si jumatate a fost diagnosticata cu dermatita atopica, iar dr ei mi-a recomandat sa ii dau seara cate o lingurita de Ketof sirop si sa o dau dimineata si seara cu Advantan milk. Pt o perioadata au disparut eczemele dar acum au inceput sa reapara. Am si eu o nelamurire dar sa nu radeti de mine: ce este Trixera pt ca eu nu am auzit de acest produs pana acum? Astept raspunsurile voastre cat mai curand. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Buna Mary79, TriXera este crema emolient care se pune in apa de baie si este utila in cazul pielii uscate la copii cu DA.Este produsa de firma Avene si o gasesti in farmacii.Noua ne-a facut bine poti sa incerci si tu.Ai observat aparitia DA in legatura cu un anumit aliment la fetita ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabre spune:

buna fetelor,
si fetita mea a iesit din maternitate cu dermatita atopica. nu am scapat de ea decat dupa un tratament dat de dr. culcer:2 zile de 2 ori pe zi diprosalic, a 3 a zi elocom tot de doua ori pe zi. dupa 5 zile a disparut tot (era plina pe torace, spate, manutze, picioare si se scarpina). am avut si am grija cu alimente:capsuni, fragi, caise, seminte de banana, de rosii, iaurt introdus de abia dupa 8 luni, caise, piersici, albus de ou...nu mai zic ca si acum suntem atenti cu papa. pe corp o dau cu o crema cu 10% urea de la eucerin, e foarte groasa si hidrateaza bine pielea. dupa parerea mea cel mai bun sapun este cel cu glicerina de la amway (3 sapunuri 300mii), care isi merita banii: tine mult si e eficace.
sanatate multa!!

Mergi la inceput