Dermatita atopica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabre spune:

am uitat sa spun ca pe timp de iarna am luat si ketof, 2,5ml dimineata, la fel seara
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Acum am eu o intrebare .ce este "ketof"?Un bebe cu D.E. automat este alergic ,manifestarea lergiei este cutanata,mai poate fi la nivelul aparatului digestiv sau la nivelul aparatului respirator.La trei saptamini ptr.prima data i-au aparut fetitei mele bubite ,mergind la pediatru mi-a reccomandat sa-i fac teste de alergie cutanate ,rezultatul testelor a fost alergie ou,lapte (le-am facut pe la 2 luni juma) .Mi s-a recomandat sa scot din alimentatia mea oul si laptele(eu alaptind).Dupa o perioada, cam pe la cinci luni am facut testele din singe ,rezultat;alergica la ou,lapte,arahide,soia,griu.La 6 luni am intarcat-o i-am facut trei zile tratament cu Elocon de doua ori pe zi ,picaturi cu antistaminice(Fnistil)si foloseam si folosesc in continuare spuma de baie Mustella si dupa baie fac masaj cu crema Trixera(eu nu am auzit ca se pune si in apa de la baie)dar probabil se face.Amscos din alimentatia ei toate produsele incriminatoare si derivatele acestora.Ex.am eliminat si carnea de pui care se incruciseaza cu oul si carnea de vita care se incruciseaza cu laptele,nici un fel de biscuit ,efectiv nimic care avea de a face c potentiali alergeni.Tin sa spun ca de atunci(a trecut deja un an jumatate)fetitei mele nu i-a mai iesit nici macar o bubita.Conteaza produsele cu care o spalam dar in mica parte,esentialul este sa eliminam elementele cu potentiali alergeni din viata lui bebe macar ptr.o buna perioada de timp.FOARTE IMPORTANT de facut testele de alergie ca sa stii "pe ce sa pui mina"Va pup si va doresc multa sanatate!

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Si noi ne chinuim cu DA. Mai ales in perioada sarbatorilor, cand nu putem evita excesul de ciocolata. Noi am inceput diversificarea pe la 6 luni, banana nu i-am dat pana la 8 luni, laptele praf am inceput la 13 luni, laptele de vaca dupa doi ani, intarcat la 3 ani si 7 luni, deci am fcut tot posibilul, insa tot nu-i trece. Am facut si tratamente naturiste, homeopate, dar cand e perioada asta de iarna, vreo o luna tot e cu piele uscata si se scarpina rau. Elocom nu pot folosi, pt ca are eruptie pe suprafete extinse. Am observat ca ii mai apare si dupa raceli, cand sistemul imunitar e mai solicitat.


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Gabi, dar tu stii la ce este alergic bebe al tau sau mergi pe dibuite?Se poate sa fie alergic si la vint sau la frig.Eu am o cunostinta care fetita ei are DA pe fata si este de la frig si vint,ii apare doar in anotimpul rece.Bebe al meu cind i-am facut tratament cu elocon avea exema pe 90% din suprafata corpului,am dat-o cu Elocon ,dar cum spuneam descoperind-ui cauza dupa aia nu a mai fost nevoie de crema.Deocamdata nimeni nu a spus cu siguranta la ce sint alergici bebeii

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary79 spune:

Multumesc de raspunsuri, Am sa incerc si cu spumant de baie de la Mustela si cu Trixera cum a-ti facut si voi sa vad ce rezultat am. Dar am o intrebare:Andra face luna aceasta 1 an, iar eu ii fac baita o seara da una nu, dr mi-a recomandat sa ii fac baita cat mai des si apoi sa ii dau cu ulei de corp sa o hidratez, trixera se poate da si cand nu ii faci baita lui bb sau trebuie sa ii faci baita in fiecare seara? Nu am observat sa ii apara de la un aliment anume, dar iaurtul am inceput sa il dau dupa 7 luni si jumatate, galbenusul de ou cam tot asa, iar banana cam dupa 9 luni, dar in momentul in care o scot afara si bate putin vantul imediat i se usuca obrajorii daca nu este data cu crema. In momentul in care m-i s-a spus ca are DA mi s-a spus sa ii dau cu advantan milk si pe fata dar numai cat timp ii dau si pe corp, iar acum dimineata inainte de a o scoate afara o dau cu Bubchen Baby Creme(crema cu care o dat si la fundulet cand se irita si ii trece imediat. are un efect calmant si antiinflamator, contine extract de musetelm ceara de albine, ingrediente naturale).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

MAry, ar fi bine sa-i faci o baita scurta in fiecare seara. Pt ei e important sa fie tot timpul "curati".
Eryteea, eu stiu ca fata mea e alergica la ciocolata (acum nu mai e asa sensibila ca inainte, in cantitati mici nu o mai deranjeaza), dar in rest nu stiu daca ar mai fi alergica la ceva. Daca mananca mai multe grasimi, ii apare urticaria, alta distractie.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Mary crema Trixera nu are contraindicatii (o folosesc si eu dinainte de a avea bebe al meu DA)poti sa o dai oricind,eu iti recomand sa o dai pe fata inainte de a iesi afara ,eu asa fac.Esre o crema ptr.piele seaca care o poate folosi oricine.Cit despre baita mie dr mi-a spus sa nu-i fac baie prea des ca apa si sapunurile usuca pielea,mai ales iarna.Bebe al meu are doi ani si ii fac baie de doua ori pe saptamina.Cu cit o spalam mai des cu atit ii luam grasimea de pe piele.Sa ne intelegem nu lasam copilul murdar.Tu spui ,am observat ca....dar teste ai facut la bebe ? Gabi la fel si ptr.tine. Teste ?

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eryteea, la noi baia zilnica a durat vreo 5 minute, si doar cu apa. Asistenta de la gradi ne-a recomandat amidon in apa. Adevarul e ca indiferent cu ce o dau, tot trece de la sine in max 1-2 saptamani. Si cu antihistaminice, si fara ele, si cu creme, si fara. Acum baia dureaza mai mult, ca tare mult ii place sa se balaceasca.
Teste n-am facut inca, am fost la alergolog si mi-a spus ca nu ne recomanda testele, sa mai asteptam, fata mea n-ar fi in stare sa stea cuminte 20 de minute si sa se lase intepata Sa asteptam sa mai creasca...

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary79 spune:

Buna fetelor.Teste nu i-am facut dar aseara dupa ce am citit ce a-ti scris am hotarat sa merg la dr si sa ii fac niste teste sa vedem de la ce anume ii apare. Pe de alta parte ma gandesc ca poate sa fie si de la caldura din casa, in permanenta in casa avem 25 de grade, dar nu stam cu usile inchise la nici o camera iar ziua las geamurile deschise destul de mult, daca este cald afara si cate 1-1,5 ore dar temperatura in casa nu scade niciodata sub 23 de grade.Astazi a fost sotul meu sa cumpere spumantul si nu l-a gasit, maine dimineata ma duc si eu in oras sa caut sa vedem daca il gasesc. Multumesc de sfaturi si mai vb sa va spun ce am facut.Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

ccc77 tu nu mai spui nimic ?

gabi eu am facut teste fetitei mele in jur de 3 luni cele cutanate si la 6 luni cele din singe.Ce fel de medic alergolog este asta care nu-ti racomanda sa faci niste testeDaca faci cele din singe nu trebuie sa stea decit un minut,eu cred ca se poate.Eu personal din cite am citit aici pe forum si ceva cunostinte care le am ,in ROM nu cred ca se da mare importanta la capitolul ALERGII.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput