Locuri de munca de pe site-uri specializate de job

Locuri de munca de pe site-uri specializate de job | Autor: alibeta

Link direct la acest mesaj

Buna,fetelor
Eu de vreun an tot caut un loc de munca mai bun decat cel pe care il aveam inainte de a ramane in CIC.Mai am pana in februarie CIC si sper ca voi gasi ceva si voi putea incepe sa merg la servici.Gandul ca trebuie sa ma intorc la vechiul loc de munca imi da fiori.M-am inscris pe vreo 2 site-uri de joburi(nu le spun ca nu stiu daca am voie aici) si aplic,si aplic si tot asa(aplic pentru posturi care merg pe partea de economie,relatii cu clienti,gestiuni si altele la fel).Din cand in cand ma mai duc la cate un interviu si astept sa fiu sunata,pe de o parte,iar pe de alta parte nu pot accepta postul din cauza salariului.
Cand mi se spune ca voi fi sunata renaste in mine speranta,dar ma desumflu pentru ca nimeni pana acum nu m-a sunat sa-mi spuna ca nu am luat postul.Cand nu accept postul raman cu un gust amar si ma gandesc cum naiba sa te descurci cu 3,5 milioane sau cel mult 4 pe luna.
Sunt suparata azi pentru ca tocmai am venit de la un astefl de interviu si am fost nevoita sa refuz postul pentru ca imi ofereau 4 milioane in mana la un program de lucru de 8 ore pe zi.Mai ce or fi cu posturile astea de pe site-uri,a-ti luat careva vreun post din astfel de locuri,are rost sa ma agit,pentru ca la fiecare aplicare apare si speranta ca voi obtine un post mai bun.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

alibeta, eu mi-am gasit de lucru tot de pe un site specializat, pe post de asistant manager si sunt multumita.
si eu am cautat vreo 2-3 luni pana am fost contactata.
mult noroc


Mareea iulie 2006



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

alibeta
Mai incearca.Imposibil sa nu reusesti. Sa-ti spun pe scurt cazul sotului meu: plecat dintr-un serviciu de stat in care a invatat bine meserie, mai are un an si termina si conta la stat, are si papagal bun,nu stiu ce le face dar de cate ori a aplicat nu l-au sunat multi dar cei care l-au sunat pe el l-au angajat!
Din aprilie de cand nu mai lucreaza la stat ci la privat si-a schimbat serv. de 3 ori si de fiecare data job-urile au fost de pe 2 site-uri mai cunoscute!
La primul o firma foarte serioasa de telecomunicatii ( care l-a platit pt. functia de gestiune-contabilitate cu 350 euro net,plus decontate carburant, tel. de serv,card la Medicover). A plecat de la ei caci era foarte departe de casa, plus ca el e un tip supercorect si nu se intelegea cu contabila sefa ...
A aplicat pt. alt job a trecut si acel interviu...dar prim zi la serv. a fost foarte deprimanta... patron neserios... care i-a spus in final ca-i da doar 8 mil. si nimic altceva si a refuzat.
Apoi a aplicat la al treilea job la care lucreaza si in prezent unde primeste 450 euro net dar i se opreste si garantie, decontare carburant si cam atat! Singura problema cu acest ultim job este ca in cartea de munca are trecuta suma de 6 mil. Dar am trecut si peste asta! Si acest serv. este super stressant( iar a dat peste o pacoste de sefa) si i-a trecut iar prin cap sa plece! Dar deocamdata mai sta!
Ideea e ca se poate si sa gasesti un serv. mai bine platit! A plecat de la stat unde avea 5 mil. plus bonuri dar s-a vandut scump.E adevarat ca pt. banii astia munceste f. mult !
Deci se poate.... Scuze daca m-am intins asa ca o placinta!
BAFTA MULTA! Sa dea DD ca pana in februarie sa-ti gasesti si tu un sev. bine platit mai ales! Ca de muncit toti te muncesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibeta spune:

Multumesc de incurajari
Eu nu ma tem de munca pentru ca de pe vremea cand eram studenta am inceput sa muncesc.La locul de munca de unde sunt in CIC munceam 8 ore,statem si peste program si tot ce era nevoie ca doar nu ma feresc sa muncesc.Vreau sa-mi gaesc altceva pentru ca stiu ca pot face mult mai mult si vreau,normal si mai multi bani.Nu stiu,sunt asa de derutata si asa de mult as vrea sa-mi gasesc ceva de lucru mai bun.Uneori am impresia ca nu o sa termine niciodata greul pentru mine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

da, eu am gasit de vreo 2 ori un loc de munca pe un anume site de joburi... si nu de 4 milioane, ca pentru banii astia nici nu ma dau jos din pat dimineata.

Si am si intervievat diversi canditati, pentru companiile unde lucram - candidati care au aplicat tot pe net.
Asa ca nu vad de ce tu n-ai gasi ceva de munca pe www.... .

In ce priveste anuntatul, cam asa e: nu te anuta nimeni.
Companiile de recruitment au practic interesul la angajator, nu la candidat: candidatul e luat in seama doar daca e "partida cea mai buna buna", altfel, daca nu e selectat, nu se mai oboseste nimeni sa-i dea vreo explicatie. Nici macar daca a ajuns in "finala". Ca doar nu plateste el, nu?
Sa stea sa astepte cite 3 luni un telefon.... pina se lamureste singur ca nu mai e cazul.





Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

alibeta, vezi ca in cluj sunt cateva firme de recrutare de personal care chiar isi fac treaba. eu asa mi'am gasit ultimul loc de munca inainte de CIC, si mai stiu o gramada de cazuri.
daca vrei, spune'mi sa'ti trimit adrese/nr de telefon, eventual pe PM.


alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitzuc spune:

Alexa Ioana, scuze ca ma bag si eu in seama, dar te rog daca nu ii prea mare deranjul sa imi dai si mie pe PM nr alea de telefon. Iti multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

Eu chiar am postat la rubrica " Mica Publicitate" cateva anunturi pt.locuri de munca, sunt total dezamagita, pana acum nu am fost contactata decat de o persoana si este chiar pacat...
Indraznesc sa va cer putin ajutorul(evident cu acceptul admin-ului), poate puteti sa-mi trimite-ti pe Pm/E-mail adresele site-urilor unde se pot posta anunturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Subiect asemanator.

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibeta spune:

Elise
WWWW....ce ca nu mi se deschide nimic.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

alibeta, Elise a vrut sa spuna www... adica pe net!
In alta ordine de idei, un salariu de 4 milioane e aberant. MAre atentie insa: cel mai important in negocierea salariului este felul in care te prezinti atat prin CV si scrisoare de intentie cat si la interviu! Pune-te pe o pozitie de egalitate cu ei, vorbeste direct, fii pretentioasa ca doar stii meserie si au nevoie de tine.
In plus in Romania (inca) faptul ca vii din CIC se constituie intr-un handicap. Eu, de pilda, ma intorc la vechiul job pentru o luna-doua si imi caut altul.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput