Vreau GHEBE - unde gasesc???

Vreau GHEBE - unde gasesc??? | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Am mancat acum vreo 5 ani mamaliga cu ghebe si cu usturoi si zacusca de ghebe... au fost atat de bune, incat in fiecare toamna (cand faceti retete cu ghebe) salivez cand citesc despre retetele astea!!!
La noi in Galati nu am vazut niciodata la piata, la Billa sau la Metro asa ceva!! De unde le pot cumpara??? Cine imi poate trimite prin posta ca vreau multeeeee ...
Unde cresc si cum pot cumpara si eu cateva kg???

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

nu am auzit sa se gaseasca ghebe in magazine...la noi gasesti in piata sau la padure...mergi si le culegi....
in privinta transportului e o problema...chiar daca ti-as cumpara nu ar rezista transportului...pur si simplu s-ar strica...stiu eu doar fiert si sarate.Daca ai drum in Moldova vei gasii cu siguranta.
Succes!

Sa o ajutam pe BARBYE


Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.
Gabriel José García Márquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Si ciorbita de ghebe e mniaaaaam, iar ghebele prajite sau tocanitza sau afumate sau in orice stare de agregare ar fi... sunt preferatele mele! Foreva'
Pacat ca nu se gasesc de cumparat decat inglobate in zacusca, nu si separat... dar e bine si asa decat deloc.

Mniaaaam, mi-ati facut o pofta!!!


Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Aoleooo,m'ati atins unde ma doare la ..gheba (ca sa spun asa).
Cum a patit claudia asa am patit si eu ,o singura data am mancat ghebe ,calite cumva cu usturoi, sos si inca ceva .. miamii..erau aduse din vrancea de udneva....la o amica se petrecea actiunea.. stau si acum, dupa 3-4 ani si le duc dorul ..dar in constanta nu am agsit niciodata la piata, d'apai la magazin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

am gasit in comert doar hribi congelati (in supermarket, la legume congelate)

ghebe, doar daca te duci in we la munte, de la cei care vand pe marginea drumului, sa cumperi 10 kg, sa le cureti, oparesti si sa ai la congelator. noi asa procedam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

quote:
Originally posted by energy

am gasit in comert doar hribi congelati (in supermarket, la legume congelate)


Poti exemplifica???
Merci!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Nu vreau sa starnesc polemici, dar nu va e frica sa papati ghebe? Am o prietena asistenta la urgente pediatrice si ce-mi povesteste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea

quote:
Originally posted by energy

am gasit in comert doar hribi congelati (in supermarket, la legume congelate)


Poti exemplifica???
Merci!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare





chiar nu-mi amintesc daca era metro, selgros sau cora, vine sotul mai tarziu si il intreb pe el, ca doar el ma pune sa fac ciulama de hribi cu mamaliguta.


pisi, nu, nu mi-e frica. ghebele le cumpar de la persoane mai brunete, daca pot sa ma exprim asa, oamenii astia nu gresesc niciodata,
plus ca sunt usor de deosebit ghebele de alte ciuperci, daca cumva ai copilarit si pe la tara, iti dai seama imediat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Dragelor,
Tocmai am cumparat eu dintr-un hipermarket un borcan de ghebe si le-am gatit si au fost absolut delicioase. Si mie imi era pofta si nu cumpar din piata dar din magazin am indraznit. Un borcan e in jur de 6 lei dar iti trebuie cam 2 ca sa faci o mancare. Sunt fierte si atat.

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

Si eu am gasit in Carrefour Militari....si mi-a zis sora ca mai sunt si la Cora Lujerului......


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84459" target="_blank">Tine aripioara asta, voinice...

Ajut-o pe Barbye

ZIUA MEA

Pozeeee



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Care e diferenta intre ghebe si chitarci ? Stie cineva denumirea latinesca ? (asta ca stiu despre ce vorbiti)


Mergi la inceput