Vreau GHEBE - unde gasesc???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

quote:
Originally posted by Leah

Dragelor,
Tocmai am cumparat eu dintr-un hipermarket un borcan de ghebe si le-am gatit si au fost absolut delicioase. Si mie imi era pofta si nu cumpar din piata dar din magazin am indraznit. Un borcan e in jur de 6 lei dar iti trebuie cam 2 ca sa faci o mancare. Sunt fierte si atat.

Leah


Laura, de unde ai cumparat minunea?


Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si la noi in Maramures se gasesc. Cele proaspete sunt cele mai bune.
Parintii mei le culeg direct din padure , le cunosc , si fac zacusca pt. iarna si ciuperci simple. Se gasesc si pe piata. In fiecare toamna ai mei pun borcanele cu ciuperci pt. iarna , se imi trimit si mie aici.
Cele la borcan , sau congelate ,.... nu stiu ce sa spun , n-am gustat niciodata.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Eu le-am cumparat din Cora Lujerului, din zona cu conserve, exact langa ciupercile obisnuite la borcan.

Denumirea latineasca e "Armillaria mellea", am gasit pe un site despre ciuperci.

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Acum este perioada cand apar ghebele, mai ales ca a fost o vreme suficient de umeda.La Curtea de Arges se gasesc acum f multe ghebe proaspete la piata sau in padure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc de rspunsuri! Din pacate, in Galati nu am unde gasi sub nici o forma ghebe... nici macar conservate... la metro si la billa nu am gasit!
Asta este... daca nu avem de unde lua, mai salivez poate vreo 5 ani!!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Noi stam in Piatra Neamt, pe aici se gasesc ghebe, trebuie culese, doar! Sotul meu are o adevarata placere si in fiecare an merge "la ghebe". Ieri m-am ocupat cu curatatul si spalatul si fiertul ghebelor.
Intr-adevar asa, in starea lor nu rezista, trebuie fierte si congelate. Nu prea stiu cum s-ar putea transporta. Nu stiu daca mai reusesc sa fac zacusca, dar daca fac imi dai adresa ta si-ti trimit un borcan ! Saptamana asta, de exemplu, pun ghebe mici,mici, cu bucatele de conopida si boabe de struguri in gogosari,la otet. Este o reteta absolut delicioasa!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu am gasit congelate la METRO, la raionul de legume congelate (existau ghebe separate, dar si combinatie de ciuperci de padure). Mai gasesti ghebe conservate, in borcan, mai in toate hypermarketurile (eu am luat de la carrefour si Cora).

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Are tata o delegatie saptamana asta la Suceava si voiam sa va intreb daca stiti pe drum sau chiar in Suceava unde poate gasi ghebe proaspete??? Stiu ca sunt insistenta, insa eu dupa atatia ani de cand am mancat ma seaca gandul la ele!
Ellinia esti o dulce... nu indraznesc sa-ti cer un borcan de zacusca... sper sa gaseasca tata pe drum; am sa il rog sa opreasca pe la porti sa intrebe; dupa cum il stiu nu va veni fara ghebe sau macar va incerca cat va putea...

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

In perioada asta sigur gaseste in piata! Succes!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc
L-am sunat pe tata si ajunsese deja la destinatie si mi-a spus ca pe drum erau oameni cu ghebe... numai ca nu le-a putut lua de acuma ca el sta 3 zile si se stricau pana se intorcea acasa! Sper ca la intoarcere sa mai gaseasca... Oricum macar mi se poate indeplini pofta!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput