Aerosoli- buni pt eliminarea racelilor repetate?

Aerosoli- buni pt eliminarea racelilor repetate? | Autor: hermelina

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Fetita mea se duce de la 3 ani la gradinita si toata iarna a fost racita 1 data pe luna. Vara asta am fost la mare , iar acum e cu bunicii in concediu si face aerosoli in baza de tratament a hotelului. Mentionez ca nu e alergica, etc.Doar ca ma gandesc ca iar vine iarna si incep racelile.Voi ati trecut prin asta? Or fi buni aerosolii ori ba?Va pup dulce

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Da, eu cred cu tarie ca sunt buni. Andrada merge in colectivitate de la 2 ani. A racit din 2 in 2 saptamani pana anul trecut(pana aproape de 2 ani nu a racit niciodata). Doctorul ne-a spus sa mergem la mare si sa stam cel putin 12 zile. Si asa am facut 2 ani la rand. E adevarat ca intre timp a mai si crescut si poate s-a mai imunizat odata cu cresterea. Acum nu a mai racit din mai, deci de 4 luni, ceea ce e un record.

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson
la http://photos.yahoo.com/criss80serg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

si eu cred ca fac bine aerosolii.
din pacate la mare nu reusim sa-i facem corect, trebuie cu 2 ore dupa rasarit si 2 ore dupa apus. dimineata nu prea reusim sa ajungem la timp, doar seara... si copiii mei ai stat la mare cate 12 zile, anul asta cu cel mare am fost la cort, pe plaja - asta da aerosoli! de la 7 cand se trezea pana la 10-11 cand se culca tot aerosoli! plus ca dormea cu 'geamul' deschis la cort!

noi am mers si in salina cu ei, doar ca nu am stat decat un we...

oricum, pe masura ce cresc se imunizeaza- fac cunostinta cu virusii si stie organismul cum sa se apere.

ar mai fi ceva, daca cumva are polipi! trebuie consultat un medic ORL. noi l-am operat pe cel mare la 4 ani, si ne-a zis dr ca si cel mic va tb operat, inca nu am facut-o... dupa operatie chiar se cunoaste, raceste de max 2 ori/ iarna- ma refer la raceli serioase, cu febra si tuse urata. in rest, mai trage de cateva ori de nas, fara alte complicatii.

noua dr ne-a zis ca daca copilul raceste grav si trebuie sa ia mai mult de 2 serii de antibiotice pe sezon e nasol, si de-aia ne-a recomandat operatia. a avut dreptate!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

va multumesc fetelor. Mai astept sa imi impartasiti din experienta si cunostiintele voastre. Din pacate eu in 6 luni de iarna anul trecut i-am dat fetitei de 5 ori amoxi sau cefalexin.Asa ca trebuie sa iau o masura sa nu se mai repete.

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Da, am uitat sa precizez ca la 5 dimineata cel traziu 5.30 eram pe plaja. Tocmai de aceea am cautat o pensiune chiar langa plaja.Am venit din concediu mai obosita decat cand am plecat. Dar pentru sanatatea Andradei merita.

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson
la http://photos.yahoo.com/criss80serg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Sa inteleg ca sunt eficienti, tare m-as bucura sa scap de antibioticeee
Merci fetelor.Astept parerile voastre

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

La care aerosoli te referi? La cei "naturali" sau la cei in fiole?
Aerosolii "de pe plaja" sigur sunt eficienti.
Despre ceilalti pot sa iti spun ca Stefan a scapat de o bronsiolita fara sa ia antibiotic. Nu stiu daca se fac si preventiv....
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Hai sa mi spun si eu parerea si anume depuinde de copil
Cristi al meu care are acum 7 ani a fost de 4 ori la mare am facut aerosoli in fiecare zi dimineata si seara. A facut si aerosolul sa zicem artificial uneori si cu hidrocortizon si efectul ...lasa de dorit. In perioada iernii raceste sigur o data pe luna sa nu zic de doua ori.
I am dat si bronhovaxon si acum ceva cartilagii de rechin pt imunitatea copilului, sa vedem. Acum e la scoala sper sa nu tb sa lipseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

quote:
Originally posted by hermelina

va multumesc fetelor. Mai astept sa imi impartasiti din experienta si cunostiintele voastre. Din pacate eu in 6 luni de iarna anul trecut i-am dat fetitei de 5 ori amoxi sau cefalexin.Asa ca trebuie sa iau o masura sa nu se mai repete.

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"



aici mai este vechea poveste a doctrorilor care recomanda uneori prea usor antibiotice, uneori doar asa ' ca sa fie'... daca duc copiii raciti cobza aici la medic, sigur ne alegem cu o reteta cu antibiotic. daca ii duc la bucuresti - ceea ce in final am ajuns sa fac de fiecare raceala mai 'serioasa' - constat ca nici gand, nu era deloc cazul de antibiotic.

asa ca asta depinde... dr nostru le da antib doar daca in urma radiografiei iese ceva la plamani, sau le face exudat si au infectie in gat, sau le face analiza sangelui... oricum, in nici un caz imediat, in primele 2-3 zile de febra...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Nicoleta ma refer la aerosoli facuti in nbaza de tratament a unui hotel, nu la cei de la mare dupa plaja.

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Draga Hermelina, eu m-am prins, dar date fiind raspunsurile celorlalte mamici... Am zis sa precizez. :)
Nicoleta

Mergi la inceput