Aerosoli- buni pt eliminarea racelilor repetate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Nicoleta nu e nici o problema

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu stiu cum este cu aerosolii, ca noi nu ajungeam pe plaja asa devreme, dar vreau sa te linistesc un pic...
Adi a inceput la trei ani si 9 luni gradinita... primul an dezastru... cam la trei saptamani lua antibiotic... pentru ca trebuia facea imediat bronsita, iar de doua ori chiar pneumonie...asa ii este felul, in schimb nu a facut niciodata rosu in gat.In acel an am experimentat pe bietul copil toate siropelele de tuse , imunostinulatoare si homeopate. Fara rezultat...La gradi a fost cam 50% din timp. Pana atunci nu fusese racit decat de vreo 3 ori. Dar aici sunt 27 in grupa.
Al doilea an... am renuntat la toate schemele si siropelele homeopate, imunostimulatoare etc... am ramas doar cu niste vitamine luate iarna (ca este si slabanog) si doar la doua dintre raceli a necesitat antibiotic, iar la gradi a fost cam 80%.
Acum avem 5 ani si 8 luni, al treilea an de gradinita, grupa pregatitoare... mult mai bine. Nu a mai fost racit din primavara.

Concluzia... anul acesta va fi mai greu. Apoi va capata imunitate si va fi din ce in ce mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Pana la 2 ani si 3 luni a fost racit de 3 ori... de la acesta varsta a inceput la 2 luni sa faca rosu in gat cu febra mare iar anul asta in ianuarie, martie, aprilie - antibiotic. Deci aproape lunar !!!Si nu era in colectivitate ! Plus ca am fost anul trecut si 14 zile la mare, hotel chiar langa plaja...
Ce am facut noi: in primavara asta martie-aprilie-mai Ribomunyl, in iulie 10 zile la Slanic la salina, cate 1,5 ore pe zi si in august 14 zile la mare. Plus tratament homeopat (maine avem programare), fetele de aici de pe forum mi l-au recomandat pe dl.dr Cadar de la Biomedica.
Ma bucur ca de 5 luni (!!!) nu a mai luat antibiotic. Incepem iar o tura de Ribomunyl in octombrie. Urmeaza vaccinul antigripal in noiembrie (e al treilea an cand i-l facem) si as incerca si niste Septilin. Probabil ca si anul trecut ii vom da vitamina C (efervescent) in perioada "periculoasa"...
De cateva zile e la gradi, sa vedem cum evolueza... sper ca nu va raci prea des...

Ingrid si Cisti 3 ani si 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Si eu sper sa nu mai raceasca atat de mult anul asta cea mica. Va pupic

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Si noi am fost la salina si am stat cam 2-3 ore inauntru. Am plecat de acasa cu tuse , secretii nazale si alte asemenea(deja nu mai stiam ce sa-i facem dupa atatea reprize de antibiotice,siropele si vitamine). Si ... surpriza.Am venit sanatosi de acolo. Am stat acolo 12 zile.Am cumparat si aparat salin si pot sa spun ca a avut efect.Nu am folosit inca aerosolii dar daca nu cumparam aparatul asta , cumparam un aparat pentru aerosoli( e ceva mai scump).O sa mergem regulat la salina(in fiecare an)pana incepe scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Primul an de gradi (intre 2 si 3 ani) a fost unul horror din punct de vedere al problemelor tip ORL. Din anul care a urmat, dupa: operatie de polipi, luivac, echinaceea, problemele au incetat, dar pustiul a ramas cu o stare de "semi-fornaiala" (polipi refacuti, amigdale mari, nas adesea infundat, uneori tuse...). Pina ce va veni momentul pentru o noua operatie, "tinem sub control" cit de cit situatia cu cite o tura de 10 zile de aerosoli. Facuti la cabinetul ORL, cu Flororinil. Parere personala: la fiu-miu au fost eficienti. Tocmai ce ne pregatim sa incepem saptamina viitoare inca o cura.
P.S. Interesanta treaba cu salina! E de luat in calcul!


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Da intradevar treaba cu salina imi suna bine.

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 17lory spune:

quote:
Originally posted by iileana

Primul an de gradi (intre 2 si 3 ani) a fost unul horror din punct de vedere al problemelor tip ORL. Din anul care a urmat, dupa: operatie de polipi, luivac, echinaceea, problemele au incetat, dar pustiul a ramas cu o stare de "semi-fornaiala" (polipi refacuti, amigdale mari, nas adesea infundat, uneori tuse...). Pina ce va veni momentul pentru o noua operatie, "tinem sub control" cit de cit situatia cu cite o tura de 10 zile de aerosoli. Facuti la cabinetul ORL, cu Flororinil. Parere personala: la fiu-miu au fost eficienti. Tocmai ce ne pregatim sa incepem saptamina viitoare inca o cura.
P.S. Interesanta treaba cu salina! E de luat in calcul!


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details



Te rog spune-mi unde ai gasit Flororinil, nu-l gasesc la nici o farmacie din Bucuresti
scrie-mi la adresa lorena_pop74@yahoo.com
sau lpop@pna.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: angelli
Subiect: Aerosoli-sunt buni?
Trimis la: 22/05/2007 10:31:20
Mesaj:


Am folosit cu succes batista bebelusului si sunt foarte incintata de ea.Aerosolii pentru ce sunt?
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: roxanal
Raspuns la: 22/05/2007 10:32:50
Mesaj:

ptr sinuzita, stiu eu, Maria mea a facut sinuzita si medicul mi-a recomandat sa-i fac aerosoli
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: katik
Raspuns la: 22/05/2007 10:44:24
Mesaj:

eu ultima data l-am tratat de muci si tusit pe robi cu aerosoli. si asa nici la dr nu m-am dus (mama denaturata ce ma aflu).si nici antibiotic n-a papat
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: LUCIA MIRELA
Raspuns la: 22/05/2007 10:48:19
Mesaj:

Aerosolii se mai folosesc pentru tratarea problemelor legate de astm sau pentru laringite, bronsite, traheobronsite, numai ca fiecare caz in parte se trateaza cu o anumita solutie care se pune in aparatul de aerosoli.

Mergi la inceput