HVB Tiriac Bank

HVB Tiriac Bank | Autor: Lorenza

Link direct la acest mesaj

Buna!Am o prietena care are cont deschis la hvb-bank(si on-line banking)!Ce credeti ca a patit?Pur si simplu i-au disparut 500$ din cont.Bineinteles s-a agitat,a facut reclamatie,i-a amenintat ca face greva foamei daca nu se clarifica situatia.Ce credeti ca i s-a raspuns?Sa astepte 45 de zile si pe urma va primi raspuns.Dupa cateva zile i s-a adus la cunostinta ca este invitata la o discutie intre patru ochi(adica astazi).Acolo i s-a spus ca datorita fuziunii dintre hvb si tiriac,unii anajatii de la tiriac au ramas fara loc de munca si prin anumite mijloace de ei stiute au ajuns sa faca si treaba asta.Ea a cerut ca la clarificarea situatiei sa fie si ea anuntata!Bineinteles s-a rezolvat, dar voi care credeti ca e adevarul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Sotul are card la HVB pe care primeste salariul. De 3 luni de zile lipsesc, la sfarsitul fiecarei luni, aproximativ 150 RON. Prima luna m-am gandit ca am uitat noi cand i-am scos, a doua luna ca poate am socotit gresit, dar luna asta au disparut de la o zi la alta. A spus ca se duce sa ceara un extras de cont dar acum cand am citit ca au lipsit si 500 de dolari tare mi-e ca nu vom rezolva nimic .

Vlad si Ana
Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Eu am conturile firmei acolo, mi-e si frica sa ma gandesc, trebuie sa verific cu multa atentie. Daca mai stie cineva ceva sa scrie !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

noi avem de 3 ani conturile acolo, (am avut, sotul meu tocmai a renuntat, urmeaza sa o fac si eu) si on-line banking. au un serviciu cu clientii mizerabil, poti sa suni si o zi intreaga pana sa ajungi sa vorbesti cu cine trebuie. asta e una! apoi am vrut sa ne facem over-draft.. efectiv nu s-a putut. in primul rand am fost chemata de 4 ori (cifra exacta, fara exagerare) la ei la Decebal, de fiecare data spuneau ca lipseste ceva. dupa a patra vizita m-au sunat sa ma duc sa semnez nu's ce hartie.. a fost momentul in care le-am multumit ca m-au convins sa renunt. si inca una - ne-am trezit cu o plata de 40euro pentru o "investigatie" initiata de ei fara avizul nostru pentru ca sotul meu nu a trecut toate informatiile la descrierea unei tranzactii on-line. in loc sa ne sune si sa clarifice cu sotul meu au initiat o investigatie fara acceptul nostru pentru ca banca unde ar fi trebuit sa ajunga banii nu era lamurita ce-i cu banii aceia. asa au explicat ca sa justifice aceasta investigatie, totusi nu era prima tranzactie pe care o faceam on-line. din fericire contul in euro nu este alimentat, altfel cei 40 de euro ar fi "zburat" automat in conturile hvb-ului. am facut reclamatie, am dat telefoane, am trimis e-mailuri.. cred ca se face anul de cand s-a intamplat acest lucru, se pare ca nu exista solutie, cineva trebuie sa suporte aceste costuri si nu sunt ei aceia. inca mai avem aceasta plata in asteptare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

ce spuneti voi ma ingrozeste!!!! Eu am cont deschis pentru HVB-locuinte, de mai bine de jumatate de an, unde depun lunar niste banuti pentru un viitor imprumut pentru casa. daca au zburat banii????. O sa imi sun consilierul cu care am incheiat contactul, cred ca innebunesc daca mi se intampla asa ceva. Adica eu ma chinui sa economiesc si ei isi bat joc de noi??

Mirela & Rares nazdravan(06.01.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mireladei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Sotul a avut card la Tiriac, care acum intr-adevar fuzioneaza cu HVB-ul. Acum ceva timp, cand inca nu erau fuzionati, am constatat dupa o perioada cand noi stiam ca e o suma maricica pe card ca lipsesc 2 milioane, retrasi de la ATM (scria pe extras, ceea ce nu era adevarat ptr. ca acest card era doar ptr. cazuri de urgenta, si deci nefolosit). Am facut reclamatie, si bineinteles ca s-a rezolvat in favoarea bancii!!! Acum fuzioneaza Pacala cu Tandala!

Edit: la firma avem conturile la BCIT, si Online Banking, dar nu am avut probleme inca! O sa le verific mai amanuntit atunci!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

vaaai, ce scrieti voi aici ma umple de nervi!
noi avem card la hvb, dar nu tinem niciodata socoteala la bani!scoatem, depunem fara sa stim exact cat avem...de acum voi fi mult mai grijulie!



Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Aoleuuuu abia astept sa vina sotul din voiaj,,,, noi avem credit ipotecar la ei si viram mii de $$$ in cont o data la cateva luni,,, dar niciodata nu am tinut cont cati bani avem cati bagam,,,, a scos sotul o data 1 extras de cont dar sincera sa fiu e mai complicat decat la alte banci,,,eu una nu il inteleg.pupici aaaa inca ceva pot cere un extrase de cont pentru tot anul respectiv?sau doar pe luna trecuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

babyyy, desigur ca poti sa ceri extras pentru orice perioada. Dar depinde de la banca la banca pentru ce comision.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Ma surprinde ceea ce povestiti aici. Am deschise conturi la HVB, card de debit, Internet Banking. Nu am avut niciodata probleme cu ei. Aplicatia de Internet Banking este una dintre cele mai bune si intuitive pe care le-am vazut si chiar am vazut destule pana acum, nu vorbesc aiurea. E cat de cat sigura, loginul se face pe baza de token, nu doar nume si parola.
Nu mi-au disparut bani, nu mi-au luat comisioane aiurea. In ultimul timp am observat chiar ca impart comisionul luat pentru o tranzactie outgoing in partea ce le revine lor si partea ce revine Transfondului.

In momentul in care mi-am facut cont si Internet Banking la ei, am primit si numarul de telefon al unei persoane de contact. Oricand am intrebari o pot suna si imi raspunde promp.
Eu sunt foarte multumita de ei. Ce ma nemultumeste este numarul mic de servicii oferit. Nu au credit card, de exemplu. Sper ca din toamna asta se vor extinde in materie de produse.

Mentionez ca experienta mea cu ei se limiteaza la sucursala din Cluj.

Edit: In unele magazine din State debit cardul sotului meu(deschis la Banc Post) a fost refuzat, debit cardul meu a mers fara probleme.
Nu ma acuzati de reclama HVB, e doar o parere obiectiva formata de-a lungul unui an si jumatate de cand folosesc produsele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Pai,pe online-banking au aparut cei 500$ cu minus,ea stia sigur ca nu i-a cheltuit si nici banca initial n-a stiut ce sa-i raspunda.Nu se stie exact prin ce metoda au fost scosi banii,probabil cel care a facut-o nu stia ca ea are on-line banking!Oricum banca i-a dat banii inapoi,deci....Mare atentie,totusi!
In trecut a mai sesizat mici ciupituri dar a crezut ca i se pare,la suma de 500$ chiar nu avea cum sa i se para!Cine nu vrea sa creada cu atat mai bine ptr. elnu ,se incarca cu un inca un stres !Daca nu sti,n-ai de ce sa-ti faci griji!Poate era mai bine sa nu va spun!

Mergi la inceput