HVB Tiriac Bank

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Tiriac-HVB: grija mare!!!!!"
postat de gabibarta, 23/09/2006, 11:08:21


Imi vine salariul pe card de la banca Tiriac. Pana la marea unire cu banca HVB totul a fost o.k.
Ieri am patit urmatorul lucru: am incercat sa fac o plata la un supermarket, insa mi-a dat de la pos eroare de comunicatie. Am incercat sa scot bani de la bancomat, mi-a dat prima data eroare, a doua oara mi-a dat fond insuficient, a treia oara din nou. Am cerut un extras cu ultimele tranzactii si cu stupoare am aflat urmatoarele:
- In urma cu vreo 3 zile am facut o plata, banii mi s-au scos de 2 ori din cont
-in urma erorilor tehnice si de comunicare suma pe care am vrut s-o ridic de la bancomat mi-a disparut din cont de 2 ori
-suma pe care trebuia s-o platesc tot ieri mi-a fost blocata
Noroc cu un angajat de la HVB in 2 ore am reusit sa rezolv problema. Mai urmeaza sa verific de cate ori am mai fost furata in ultima vreme
BULINA NEAGRA BANCII HVB!!!!!

Gabi+Robert



raspuns postat de roxana1974, 23/09/2006, 11:35:23

da, e regretabil ca in timpul fuziunii tehnice se intampla asemenea erori...si tot cetateanul de rand plateste...in rest HVB e o banca buna...



raspuns postat de iren, 23/09/2006, 12:13:03

Hm, dac-atzi shti ce haos tehnic e intr-o banca, mai ales la implementarea kestiilor noi, v-atzi lua cu miinile de cap...shi nu vorbesc de banci gen Albina, ci de cele puternice, internatzionale.



raspuns postat de Catalin, 23/09/2006, 12:55:59

Ce-mi place este ca isi schimba politica de taxe si comisioane de pe 1 august, iti trimit o scrisoare de anuntare (datata 18 august care ajunge pe 20 septembrie) prin care te roaga sa intri pe net ca sa afli noile taxe si comisioane. Cred ca le lua o pagina (tiparita pe verso-ul scrisorii) ca sa le cuprinda pe toate, insa noua banca prefera sa complice, in loc sa simplifice lucrurile.
Cea mai frumoasa faza e cea cu comisionul de administrare anuala care a ajuns la 70 RON iar comisionul de interogare a contului si cel de retragere de monetar te fac sa le mai lasi inca 100-200 RON pe an.

La inceput mi s-a parut cea mai "open-minded" banca din Romania, acum mi se pare pur si simplu respingatoare, atat prin oferte, cat si prin relatia cu clientul.



raspuns postat de gabibarta, 23/09/2006, 13:08:41

da, de amanuntul acesta nici nu am scris... am primit si eu scrisoarea lor, am si intrat pe site, dar nervii de atunci parca au fost o nimica toata fata de cat am inghitit ieri!

Gabi+Robert



raspuns postat de KUKI, 23/09/2006, 15:22:37

De HVB nu stiu nimic, insa Tiriac e cea mai proasta banca cu care am lucrat. Acum vreo doi-trei ani, ca sa retrag niste bani, ma puneau sa fac o cerere: "domnule director, va rog sa-mi aprobati retragerea sumei de...din contul MEU"
Din fericire n-am prins niciodata pe dl director in toane proaste sa nu-mi aprobe cererea

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

of, scuze, nu stiam ca ua mai avut si altii probleme mari cu banca asta!!!!
Si daca ma gandesc ca la noi toti primim salariul pe carduri Tiriac... oare cat fura astia intr-o luna de la clienti????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut,
Si eu si sotul meu ne numaram printre cei cu credite la HVBTiriac.Inca nu am avut probleme cu aceasta banca sau fuziune,din contra:creditele ne-au fost aprobate la timp si "socotelile" facute sunt ok.Avem si internet banking pentru ambele credite si pana in prezent nu am avut surprize neplacute.Chiar sotul meu a facut un credit acum aproape 6 luni,l-am achitat saptamana trecuta si asteptam alt credit sa luam banutii saptamana asta.Dosarele de credit le-am facut cu ajutorul consultantei noastre de credit.
Asa cum a scris si dpitilie...nici eu nu fac reclama acestei banci,insa probabil ca aceste probleme sunt mai acute in alte zone.Aici in Timisoara...se pare ca e ok,exceptand cozile de la ghisee....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Ana, probabil cu creditele nu e nici o problema. Insa vezi ca astia fura ca in codru. Si se pare ca nu sunt eu singura. Da, probabil sunt o banca buna, dar eu am sa ma feresc de ei de acum incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Cei de la Tiriac cred ca au cele mai slabe servicii bancare. Pe langa personal nu foarte bine pregatit, si nu intotdeauna foarte binevoitor, un site neactualizat, informatii incomplete, ATM-uri care nu fuctioneaza (am cautat 2 zile un ATM care sa fie functional si sa-mi pot scoate salariul).
Dupa parearea mea ar trebui sa ocoliti aceasta banca. Daca aveti nenorocul ca salariul sa va fie virat in aceasta banca, cautati in ziua de salariu un ATM care sa functioneze si scoateti tot salariul. E mai sigur!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Gabi,
Offtopic de HVBTiriac,hai sa iti scriu o intamplare de a unei colege de-a noastra forumista....cu BRD-ul.
Iaca:coleguta noastra parcheaza masina in poarta gradinitei sa isi recupereze copilasul din curte,incuie portiera masinii,insa isi pune geanta jos,in masina langa pedale,fara s-o mai ia cu ea.In aproape un minut cat a durat recuperatul copilului din curtea gradinitei i-a fost spart geamul la masina si furata poseta.In poseta,pe langa acte,avea si cardurile ei si ale sotului,deoarece dimineata scosese o suma de bani din contul sotului.Cardurile erau de credit.
In zapaceala de rigoare,la sosirea sotului in 10 minute in fata gradinitei,au decis sa sune BRD si sa anunte sa le blocheze cardurile pentru ca au fost furate.Apoi au plecat de urgenta catre banca sa isi ridice restul de bani de pe carduri.Toata aceasta operatiune a durat aproximativ 40 de minute.Cand au ajuns la ghiseul bancii BRD,au fost anuntati ca nu exista nici un ban pe carduri,in plus erau scoase si creditele ,adica o gaura pe un card de 30 milioane lei vechi.Au ramas masca,pentru ca timpul fizic era prea scurt pentru cineva care a furat cardurile sa ajunga la bancomat si sa scoata asemenea suma de bani,nu stiu suma totala.Asta luand in consideratie ca hotul ar fi stiut parola sau codul pin al cardurilor sau cardului.Deci din locul unde s-a petrecut infractiunea pana la bancomatul de unde oficianta BRD le-a spus pagubitilor ca au retrasi banii...cu masina personala sau cu un taxi,depasind viteza legala in localitati si chiar ruland cu 90km/ora nu exista timpul real in care sa efectuezi operatiunea...Asa ca concluzia a fost ca din BRD s-a efectuat furtul,in urma apelului lor telefonic de blocare a cardurilor.Nimeni nu a recunoscut nimic,iar acum oamenii au de acoperit paguba...si de tras ceva vreme pana vor fi in regula....si toti fac pe nisnaiul.Asta e!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Si ne mai minunam de ce suntem "codasii" Europei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Pare o poveste dubioasa .....un cont blocat este blocat...si ce se intimpla dupa blocare nu mai este problema ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dupa ce am citit acest topic...imi vine sa-mi tin banii la ciorap

Cu BRD am avut si eu, chiar azi, o mica neplacere: am constat ca un cont pe care l-am inchis de vreo 2 luni...nu era inchis!! Justificarea: pentru ca avea o datorie de 5600 lei vechi....nu inteleg de ce nu mi-a zis de asta cand am vrut sa inchid contul...voiau sa ajunga la milioane si apoi sa ma anunte?! Eventual sa ma inscrie si la Biroul de credit cu datorie?!

Azi am platit datoria...si am mai inchis un cont... dar peste cateva zile voi verifica daca s-au inchis aceste conturi...

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Azi istoria mea cu HVB continua: zi de avans, merg la bancomat, dimineata inca aveam vreo 10RON in cont. Cer un sold: surpriza, e mai mic decat avansul care mi-a intras astazi cu 50RON. Din nou telefon la banca, ma pune sa astept, ma resuna, da, isi cer scuze, sa fiu linistita ca banii (diferenta) mi-au intrat in cont. I-am si scos repede. Oare cat mai dureaza cosmarul????

Mergi la inceput