POSTUL SF. MARIA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Olim,mai intrebat de cind tin postul,numai de miine din 1aug deoarece am mai ramas cu carne de duminica si nu vreau s-o arunc.Iti doresc sa-ti implinesti visul si sa ajunge-ti unde v-ati propus.
Crini,eu ce sa-ti spun sa duci acolo daca-i open space,pai c-am astea:
salata de cartofi fierti cu masline,putin ulei, ciuperci,ardei rosu,patrinjel,ce-ti place sa mai pui in ea ,si mirodenii,mincare de fasole verde,tocanita de ciuperci,mincare de mazare,oare le place?
Eu,sunt de 2 ani in Vegas si aici se face asa ceva si eu foarte mult apreciaza mincarurile vegetariene,sunt mult mai sanatoase.
- paste fara ou cu nuca
ar fi multe de facut o sa incerc sa va spun ce mai maninc si eu.
a scris si carmen-marieta,sunt foarte bune.
Va doresc ca SF MARIA SI BUNUL D-zeu sa ne binecuvinteze si sa ne ajute pe toate in tot ceea ce ne-am propus.Sanatate multa!
la toate,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:


ardei umpluti cu ciuperci si verdeata

8 buc. ardei grasi, o cutie de ciuperci, 4-5 buc. rosii, 500 gr. orez, 2 buc. ceapa, 4 linguri de ulei, o legatura de patrunjel, o legatura de marar, sare, piper
ceapa se curata, se taie marunt si se caleste in ulei incins. se adauga orezul, impreuna cu ciupercile, taiate marunt, se acopera cu apa si se lasa la fiert. la sfirsit, se adauga rosiile taiate marunt. se lasa la racit, se adauga verdeata tocata marunt si se potriveste de sare si piper. ardeii se spala, li se taie cite un capacel in partea dinspre coada, se curata de seminte, se spala si se lasa la scurs. se umplu ardeii cu orez si ciuperci, se ung cu ulei si se aseaza in tava. printre ei, se pun felii de rosii si se dau la cuptor la foc mic 45 de minujte. inainte cu 10 minute de a fi scosi de la cuptor, se poate prepara un sos de rosii care se toarna peste ardei. se pot prepara ardeii si fara ciuperci.


mincarica de mazare
500g mazare,50ml ulei,o legatura ceapa verde,2 cepe uscate potrivite,un morcov, 3-4 rosii,marar verde,sare,piper.se caleste in ulei incins ceapa tocata marunt impreuna cu morcovul taiat rondele.se adauga mazarea si se acopera cu apa.se lasa sa fiarba 15 min.se curata cartofii de coaja,se taie bucati mari si se adauga peste mazare.cind cartofii si morcovii sunt fierti se pun rosiile decojite,taiate marunt,sare,piper dupa gust si se mai lasa sa fiarba 10min.la final se adauga marar tocat marunt.

spor la treaba si pofta buna!


ciorba de fasole verde
1 kg. fasole verde, 2 buc. ceapa, 2 buc. ardei, 1 buc. morcov, 2-3 buc. rosii (sau 3-4 linguri de bulion), o legatura de patrunjel, o legatura de marar, o lingura ulei, o legatura leustean, sare
fasolea se curata de codite, se spala si se rupe bucatele. ceapa si ardeii se curata, se taie marunt, morcovul se curata si se da pe razatoare. fasolea se pune la fiert in 2 l de apa clocotita cu sare, se adauga zarzavaturile si se fierb bine. dupa ce au fiert, se adauga rosiile taiate felii, uleiul, verdeata taiata marunt si se potriveste de sare.
se poate servi cu piine prajita.



o prajitura de post

fursecuri cu nuci
140 gr.margarina vegetala
140 gr.faina
70 gr.zahar pudra,
70 gr.nuci macinate
1 lingura rom,
coaja de lamiie,sare.
50 gr.ciocolata.
se freaca untul spuma cu zaharul,se adauga romul,un virf de cutit de sare,putina coaja de lamiie rasa,apoi nucile amestecate cu faina.se
amesteca fara sa se framinte.se lasa la rece sa se intareasca.se intinde apoi in foaie de 1/2
de cm.grosime si se taie cu diferite forme.se coc la foc moale ca sa nu se rumeneasca.
coapte se aseaza toate unele linga altele si se
stropesc cu ciocolata inmuiata pe abur si subtiata cu putina apa calda ca sa fie ca o smintina.se trece peste ele cu furculita
inmuiata in ciocolata.



cornulete fragede
1 pachet de margarina, 1 praf de copt, 6 linguri de apa, zeama de lamiie, sare, faina, zahar pudra
se amesteca margarina, apa, praful de copt stins cu zeama de lamiie, un praf de sare si se adauga treptat faina pina se obtine un aluat tare. se intinde o foaie, se taie patrate pe care se asaza rahat, bucati de nuca sau gem, se ruleaza in forma de cornulete si se dau la cuptor. cit sint calde se dau prin zahar pudra.



icre din fasole alba
1/2 kg. fasole alba uscata, ulei, 1 lamiie, sare, boia sau piper, 100 gr. masline, 1 buc. ceapa
se pune la fiert fasolea inmuiata din ajun in apa rece cu sare. cind s-a inmuiat, se scurge zeama (care se poate servi separat cu taitei), iar fasolea se trece printr-o sita deasa. pireul se freaca turnind ulei cu picatura, ca la maioneza. cind este suficient de grasa se adauga zeama de lamiie, ceapa rasa, sare si boia pina capata culoarea roz ca icrele.
se asaza pe un platou lung, se garniseste cu cite o gramajoara de masline tocate la distanta de 2-3 cm, alternind cu felioare subtiri de lamiie.




cornulete si ineluse de post
ingrediente:
aluatul
800 g faina
600 g margarina
10 linguri de apa clocotita + 5 linguri otet
varf de cutit de sare + 10 g bicarbonat de sodiu
15 g coaja rasa de lamaie,
umplutura
250 g nuca, 250 g gem
10 g esenta de rom
120 g zahar pudra
200 g rahat
decorare
200 g zahar pudra
mod de preparare:
se framanta faina cu margarina pana se omogenizeaza si se adauga amestecul de apa clocotita, otet, sare, bicarbonat, lamaia si vanilia. aluatul astfel obtinut se lasa la rece o ora, apoi se intinde o foaie de trei-patru mm grosime, din care fie se taie cu un dispozitiv special (de exemplu, gura unui pahar) ineluse, fie se portioneaza bucati de 5 x 5 cm (pentru cornulete). daca faceti ineluse, este mai estetic (si mai greu) sa taiati, cu un pahar cu gura de circumferinta mai mica, o "gaura" in jumatate dintre rotunduri (de unde si "ineluse"). inelusele se pun doua cate doua, umplute cu gem. pe aluatul pentru cornulete se aseaza rahat sau nuca macinata amestecata cu gem si zahar farin, dupa care se ruleaza. se aseaza tava in cuptorul deja incins la 190 de grade si se coc pina se rumenesc. calde, se pudreaza cu zahar farin aromat cu zahar vanila


MCMar 26 2004, 05:30 AM
fasole batuta

ingredinte:
300 gr. fasole boabe uscata, 1 ½ litru apa, 1 ½ ceapa, 3-4 linguri ulei, un virf de cutit boia de ardei, usturoi pisat (facultativ), sare

mod de preparare
se alege, se spala si se moaie fasolea din ajun. a doua zi se pun la fiert, se lasa sa dea citeva clocote, apoi se scurge apa inlocuind-o cu alta apa calduta. se repeta aceasta operatie de trei ori. se lasa fasolea sa fiarba bine in ultima apa (pina se poate strivi bobul cu usurinta intre degete), se strecoara si se trece prin sita. ceapa taiata pestisori se prajeste in ulei, se adauga boiaua si se amesteca. fasolea trecuta prin sita se pune intr-un castron si se freaca cu uleiul ramas de la prajitul cepei pina se obtine o pasta spumoasa. se sareaza, se adauga usturoiul si se amesteca. apoi se asaza pe o farfurie de servit, presarind deasupra ceapa prajita

mod de servire
se serveste cu muraturi, salata de sfecla, varza, etc.


,va ,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Pelerinaj la Manastirea Nicula - Spiritualitate - Formula ASIn urma cu peste 300 de ani, Icoana Maicii Domnului de la Manastirea Nicula a lacrimat timp de mai multe saptamani. Prezente in documente, marturiile celor ...
www.formula-as.ro/reviste_632199pelerinaj-la-manastirea-nicula.html - 31k - Cached - Similar pages
DESCHIDE-TI ACEST SITE SI CITI-TI CU RABDARE
D-ZEU SA NE BINECUVINTEZE
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Crini si fetelor dragi,mai putem face si :salata de vinete,
zacusca,salata de fructe,sunt magazine cu prod.organice unde au preparate numai din legume,icre,cartofi prajiti cu salata verde,...etc.
Sanatate multa,
pe toate,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Doamne ajuta tuturor celor care tin acest post!Maicuta Domnului sa va dea putere.
Eu am facut ieri ciorba de fasole,mancarica de ardei si vinete,iar ca desert- salata de fructe.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Fetelor eu una ma intreb, oare pentru ca e postul Maicii Sfinte, ma simt de parca plutesc, sunt mai rabdatoare, nu mai sunt nervoasa.... parca nu sunmt eu... si sa va mai spun ceva, nici pe net parca nu prea mai am chef sa intru dar nu ma despart de voi... ca altfel....
Ceea ce inca nu am reusit sa fac ... nu apuc sa termin de citit"Acatistul Maicii Domnului" sigur baga coada.... incep... ba vine sotul si plecam la bucatarie, ba suna telefonul...dar nu ma las....
Sa ne dea DD putere sa-l tinem!!!

Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Adevarul ca parca te simt alta.Eu il tot criticam azi pe al meu sot ca vorbeste urat, iar el saracul zice ca nu ii vine sa ma recunoasca.Eu cred ca ar fii bine sa fim intotdeauna asa.
Nici mie nu prea imi vine sa scriu, mai ales la subiecte gen nurori.
Dumnezeu sa ne ajute sa ducem postul pana la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Irina si tie si la toata familia sa va dea D-zeu sanatate si sa fi-ti binecuvintati.
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Bun subiectul asta fetelor.
Din pacate, de la 19 ani, si acum am 26, nu prea am mai tinut posturile, asa cum faceam copil fiind. Oricum, de aseara m-a, hotarat ca saptamana asta sa tin post. Nu stiu de ce, dar simt nevoia sa am iarasi senzatia de bine si liniste sufleteasca pe care o aveam inainte sa intru in valtoarea vietii.
O sa incerc si sa citesc unul dintre acatistele Fecioarei, asta daca imi aduc aminte pe unde le-am pus in casa.
Oricum, acum cand sunt intr-o situatia delicata in care nu as fi dorit sa fiu, imi aduc aminte ca sunt nascuta de ziua Sfintilor Parinti Ioachim si Ana , si ma cheama si Maria si poate de aceea trebuie sa trec peste multe pt a ajunge la capatul drumului si sa imi vad mica minune (sper sa se poata). Acum insa simt ca traversez desertul si nu se intrevede nimic la orizont. Si ma cuprinde disperarea, dar nu vreau sa ma las. Nu freau sa imi pierd speranta si credinta, orice ar fi si orice as zice.
Sa ne ajuta Fecioara pe toate.
Si daca nu mai intru va urez din suflet LA MULTI ANI!!!!

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Aaaaa, era sa uit. O intrebare: am gasit in portmoneu Braul Maicii Domnului. Pot citi rugaciunea si sa ma rog pt bebe? Este mai usor de citi si mai "micut" si imi fac timp si la serviciu atunci cand nu am asa de multa treaba.

catalina

Mergi la inceput