cum calc camasile de bumbac 100%

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

eleni,

o problema ar putea fi si suprafata de calcat; eu am o masa de calcat destul de proasta (nu foarte neteda) dar daca pun o patura si un cearceaf (pe care il tin special pentru asta) se calca muult mai bine. ideea e ca suprafata sa fie cat mai "dreapta" si uniforma. sper ca se intelege ceva din explicatia mea savanta.

oricum, are si prietenul meu camasi pe care cu absolut nici o metoda n-am putut sa le calc perfect. bumbacu asta 100% are atat de multe variante (el are toate camasile si tricourile din bumbac dar sunt mari diferente intre ele) incat am o indoiala ca astea care se calca bine si sunt din bumbac chiar au 100% bumbac.



---------------------------------------
common sense is not really so common

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Dar ceva spray care ajuta la calcat n-ai incercat ? Ma gandesc ca au aparut si in Ro.
Cu un spay de tipul- easy ironing- sau calcare usoara sigur ai scoate-o la capat si cu cel mai nesuferit material.
Deasemenea,sfatul lui April-cu puterea fierului de calcat.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Si sotul meu... schimba camasile... iar eu spal si calc...
Cum fac eu: nu le dau stoarcere, mai rar dar la delicate... si apoi le calc umede.
Iar la pantaloni... traiasca spalatoriile ...

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Hahaha, si eu le urasc, dar am norocul ca lui ii place sa le calce si cand ma vede ca ma plang cum arata dupa 20 de minute de calcat se ofera sa le calce el spre bucuria si usurarea mea.
De fapt i-am si spus sa nu mai cumpere din astea ca le arunc pe geam, hehe, glumesc.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Unboticutz, si eu am observat ce spui tu.
Sotul meu are multe camasi din bumbac 100%, si doar vreo 2 imi fac probleme, deci cum se explica asta???

Luna, eu nu am vazut Easy ironing in Ro, in schimb in Saudi Arabia se foloseste la greu, culmea, acolo unde platesti cam echivalentul a 10000 lei la noi pt o camasa dusa la curatatorie.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Si eu am vazut ca exista spray pentru calcat si am vazut ca si la curatatorie tot din asta folosesc. Costa in jur de 8 lei.
Inul se spala cu apa rece pentru a putea fi calcat usor.

Urasc calcatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Off fetelor si pe mine ma dispera cateva camasi 100% bumbac de-ale sotului, culmea este ca eu le-am ales pentru a nu transpira daca s-ar fi atins dragutul de el de vreo fibra sintetica dar nici ca am mai cumparat asa camasi de atunci! Si sunt diferente intre camasile 100% bumbac, de exemplu de la aceeasi firma poti sa gasesti 3 tipuri de camasi 100% bumbac, cu mari diferente de pret intre ele, in functie de cum este tratat bumbacul din fabrica, de exemplu are si o camasa cu fir de bumbac dublu rasucit (dupa cum mi s-a explicat la magazin) pe care o calc usor. Am vazut si camasi cu fir triplu rasucit la aprox. 170 RON acum un an (!).

Ma intreb daca balsamul de rufe Easy Iron ajuta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Spray - easy Ironing exista la noi - in supermarketuri gasesti. E foarte bun. Eu am femeie de-mi calca acum. Sunt o fericita ...dar cand lipseste, sau e vreo urgenta tot la mine ajung. Din fericire sotul nu mai are camasi din bumbac netratat, le-am eliminat pe toate si le-am inlocuit numai cu bumbac tratat. Sunt scumpe dar fac toti banii, pentru ca alealalte oricat le calcam - aratau rezonabil maxim 30' pe el, dupa aia reveneau la mototoleala lor. In schimb are cateva de in care ma seaca la suflet....si mai am si eu

In orice caz la mine-n casa se foloseste cu succes spray-ul easy-irooning pt. o multime de chestii. Si puterea fierului de calcat conteaza f. mult - eu am schimbat 2 pana acum. Asta de-l am acum Siemens e mai ok, dar nu ma da pe spate nici asta. Philips-ul pe care mi -l luasem ininte insa si pe care dadusem o caruta de bani m-a dezamagit rau de tot - nu puteam pune apa in el sub nici o forma, curgea continuu si ma ardeam si-mi udam rufele, dupa ce tocmai dadusem cu fierul etc etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Eu am descoperit in Grecia un spray de calcat Merito se cheama (are o tipa care se hlizeste cu gura pana la urechi cand calca o camasa barbateasca,desenata pe el) ,este super pentru camasile si pantalonii de in ai sotului meu.Costa cam in jur de 4 euro,dar merita toti banutii.

Cum sa fac sa depistez camasile din bumbac tratat ca m-am cam saturat si eu de astea ,chiar si cu ajutorul spray-ului.Scrie pe undeva pe eticheta sau are vreun semn anume? pleasssse.......spuneti-mi.!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rexanne spune:

Al meu are cateva din astea, pe care io le numesc...camasile dracului. Si am gasit solutia optima (asta dupa chinuri, ca nu reuseam sa le calc cum trebuie niciodata)...i-am spus ca ori si le calca, ori le tai. Are un spor la calcat ubi a meu de nu ai treaba!

Mergi la inceput