cum calc camasile de bumbac 100%

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Fetelor,
doar ce am calcat acum 8 camasi din bunbac 100% si ma gandeam la acest topic.A fost atat de simplu si tot ceea ce fac e ca opresc masina de spalat inainte de a incepe programul de stoarcere si le scot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

cineva mi-a spus ca, dupa ce scoti camasa uda, trebuie scuturata f bine si pusa la uscat. apoi calcata.
dar nu e testata inca de mine metoda.

dar mi-am notat ideea cu sprayul easy ironing, nu stiam ca exista asa ceva. o sa caut sa cumpar si eu.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mihaela - da scrie pe ele - pe camasi , ca sunt tratate ca sa se calce usor. Eu la Bigotti am vazut prima oara dar nu numai la ei. Evident sunt cel putin duble ca pret sa stii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Doamnelor dragutzelor, io am in fost in concediu pana acum si nu am vazut cat ati scris la subiect.
Multumesc tare mult pentru sprijin.
ce as vrea sa stiu mai precis: cum se cheama sprayul de calcat, unde il gasesc si cat costa? plizzzzz....
Ca oricum gasesc eu o solutie sa le extermin pe nenorocitele alea de camasi.

Pup mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Eleni depinde de la firma la firma - eu de exemplu am luat de la firma Sano si se numeste Ironing Starch - il gasesti dupa cum am scris la orice super-market dar probabil ca cel mai sigur cauta in din astea mari - Carrefour, Cora desi ultima oara cred ca l-am luat de la Mega Image

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Multumesc tare mult, Miramar. O sa il caut fix pe acesta, mai ales ca mie imi plac produsele Sano.
Sper sa fi dat de cap camasilor alor sinistre!

Pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexacoroi spune:

Nu pe toate, dar le duc la spalatorie. Sotul meu are niste camasi si costume foarte delicate, si preferam sa le ducem la curatatoria de langa noi (Top Clean), unde le calca si le spala/curata bine - decat sa le stricam si sa ne para rau (acum nu ne prea permitem sa mai cumparam ca inainte).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miramar

Eleni depinde de la firma la firma - eu de exemplu am luat de la firma Sano si se numeste Ironing Starch - il gasesti dupa cum am scris la orice super-market dar probabil ca cel mai sigur cauta in din astea mari - Carrefour, Cora desi ultima oara cred ca l-am luat de la Mega Image


Starch e apret. Si da, e bun ala numai ca mi s-a mai intamplat sa imi pateze rufele si se lipeste de talpa fierului.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Sper sa nu se supere nimeni foarte tare, ca nu ma pot abtine: stiti cum se calca cel mai usor camasile de bumbac ale sotului, daca le vrea si de bumbac 100%, si calcate? I se arata unde sunt fierul de calcat si masuta de calcat (desi ar trebui sa stie!), i se aduc camasile (desi ar trebui sa si le aduca singur) si i se ureaza spor la treaba. Eventual, i se povesteste ce se poate face ca sa se calce mai bine o camasa de bumbac 100%. Serios, fetelor, sotii au doua maini si creier, la fel ca voi! Ok, va e drag de ei si mai si calcati pentru ei, dar sa mai aiba si mofturi?!... De multumiri au auzit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

metoda mea:
-intr_un recipient gol de spray de geamuri pun cateva capacele de balsam de rufe si completez cu apa pana la umplerea completa.
-la fiecare camasa/rufa dau cu solutia asta prin pulverizare
-totul se calca f usor si raman f frumos parfumate
-conteaza f mult si puterea fierului de calcat- eu am un tefal bun insa vreau sa imi iau statie cu aburi;am auzit ca sunt bestiale(cele cu presiune peste 5 bari)
-faza cu sotul,....la mine nu tine!ar pleca cu ele asa botite




Mergi la inceput