Azoospermie - cap 3-

Azoospermie - cap 3- | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2
_______________________________________________________________________
www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia- material informativ

Fetelor va invit la un nou capitol. Sper ca ac capitol sa ne aduca noroc si sa avansam in grad.
Va iubesc pe toate!


Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
pai barbatu-meu nu sta chiar asa pe roze (adik sta mai mult pe partea cu ghimpi) pentru ca la toate echo si super echo facute nu i-ai iesit canalele infundate deloc, de unde rezulta ca dumnealor pur si simplu nu evolueaza - deci nu se maturizeaza, ramin la stadiul acela incipient, in care nu sint buni de nimic.

Putem sa mergem la taiere asa, la ghici, sperind ca pe undeva gasim niste valabili, daca scotocim bine.
Dar dr. nu ne-a dat prea multe sanse la ora actuala.
Mai ales ca, dupa biopsie, zona respectiva e compromisa... nu se mai reface.
Biopsia o incerci o data in viatza - dak nu iese, salutare....
Asta si frica e motivul pentru care inca mai incercam tratament.


Elise cine e doctorul asta? Cum adica biopsia se face odata in viata? Nu e adevarat. Se extrage putin tesut de acolo si din acest tesut se iau gigeii. Dar biopsie se mai poate face ca doar nu-i scoate tot testicolul. Si margelusele alea eu nu am inteles unde sunt. In testicol sau in alta parte ?
Nu vreau sa par pisaloaga dar du-te la dr Soare si vezi ce zice. Nu vei regreta.


Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Elise,

Am fost la enspe' doctori pana acum si toti au zis ca nu exista metoda prin care poti vedea daca acele canale sunt infundate.
E in Belgia o clinica ce incearca o chestie de genul asta cu solutie de contrast dar care cica e mai daunatoare si fara sens decat biopsia in sine (asta stiu sigur).Se ajunge la supozitia ca sunt infundate numai daca toate testele sunt ok si nu e o alta explicatie.
Si la fel ca miki, stiu ca biopsia e simpla ca buna-ziua si fara repercurusiuni majore. Adica e neplacut pe moment, dar trece repede si se reface. Asa stiu eu
Dar ceea ce nu pot sa inteleg este de sunt asa mici .Poate intr-adevar ca din cauza obstructionarii nu pot iesi decat astia ...Uite ca am mai scris si eu printre randuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pisix, cred ca la echografia Doppler l-au lamurit ca NU sint canalele infundate/ingrosate. O sa ma uit, are acasa 3 vrafuri de analize...

Practic, la el sint toate sansele sa fie vorba de azoospermie secretorie, adica defectul este chiar in testicul, care nu poate produce/maturiza spermatozoizii.
Desi hormonal si genetic e totul ok.

Azoospermiile excretorii( in care e un blocaj pe traseu) se rezolva pe cale chirurgicala, daca e o spermatogeneza normala (testicul care functioneaza normal), dovedita 100% numai prin biopsie testiculara.

Practic, sansele ar fi astea:

1.MESA-ICSI (Microsurgical Epididynal Sperm Aspiration)
Reprezintă o FIV-ICSI cu spermatozoizi recoltati de la nivel epididimar în caz de agenezie veziculo-deferențială (mucoviscidoză)sau obstrucții bilaterale ale căilor excretorii (azoospermie excretorie).

daca nu,

2. TESE-ICSI (Testiculaire sperm extraction)
Similar cu precedenta doar că spermatozoizii sunt recrutați
chirurgical sau prin punctie-aspiratie de la nivel testicular, izolati din parenchimul testicular si, eventual, activati. Utilizată in caz de hipospermatogeneză (azoospermie excretorie cu esec al MESA-ICSI, azoospermie mixtă excretorie si secretorie, azoospermie secretorie cu păstrarea unor insule de spermatogeneză) .


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Fetelor......sa nu fie vorba de un varicocel....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Hai ca tot vin si mai bag o geana :-)
Elise m-ai bulversat total. Se pare ca inetelesesem niste lucruri total anapoda.
Eu stiam ca alea excretorii nu se pot rezolva. Adica stiam ca "desfundarea" presupune o operatiune mult prea complexa si nesigura fata de simplitatea unei biopsii.
Ai aflat tu ca se fac operatii din-astea ? In Romania ?
Si se vede la Doppler asa ceva ???!!! Te rog spune-mi si mie unde !
Cred ca sotul meu are fix aceleasi probleme ca si al tau si cred ca stii o multime de lucruri despre care nu aveam habar.
Noua la Sabyc ne-a zis de TESA dar nu stiu de ce au ales tocmai metoda asta ca nu s-au chinuit sa explice .
Stiu ca la un moment dat am citit pe un site de-afara de toate astea si mie mi se paruse interesant SUZI, desi vezi tu ca mai am o multime de invatat.
Elise te rog din suflet spune-mi si mie unde se face Doppler si ce alte teste a mai facut sotul tau, poate ma lamuresc si eu intr-o directie.
Dragele mele, imi doream de ceva vreme un copil dar de cand am aflat ca e posibil sa nu putem asa usor parca a dvenit o necesitate.Cred ca si voi simtiti la fel, dar mie e ca si cum mi-ar lipsi o mana.
M-am uitat la toate pozele din albumele de pe dc si am inceput sa ma simt ...neterminata fara un bebe in burta. A inceput sa-mi placa senzatia aceea cand ma umflu si am burtica asa cum ar arata un inceput de sarcina. E ingrozitor ...

Elise iti multumesc mult, o sa studiez tot ce mi-ai spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pisix, pai cre' ca deja pot sa-mi au doctoratu' in probleme de genul asta... nu mai am decit sa pun oole la microscop!

Noi avem, oricum, in plus acele "margele", nimeni nu stie ce sint.... am tot pelegrinat pe la nspe doctori, toti renumitzi, si toti s-au crucit.

N-am mai vazut nimeni asa ceva!
Barbatu-meu e unicat.

Nu mai stiu exact unde anume a facut Dopplerul, cred ca la Sabyc.
Tot acolo i-au descoperit si microgigeii aia.

Ajung acasa, ma uit si-ti spun.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Numai ce m-am intors de la serviciu...si ce vad....in lipsa mea,v-ati facut de cap,nu gluma...ati deschis un nou capitol.Bravooo!
In legatura cu discutiile de mai sus...sunt pe langa...asa ca mai bine tac.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Elise uite un link pe care l-a dat Pisix la cap 2:
http://www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf
Vezi ca e cam infricosator si sa nu i-l arati sotului tau ca nu o sa mai faca nici o biopsie. Eu nu stiu prea bine engleza dar in mare am inteles ceva. Tu dc stii f bine engleza lamureste-ne si pe noi.

Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

weu engleza stiu, da' linku' ala e in franceza.....
si nu m-as risca sa traduc.

altfel, ce sa zic....
bine ca n-am oo.
saracu'.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by Elise

weu engleza stiu, da' linku' ala e in franceza.....
si nu m-as risca sa traduc.

altfel, ce sa zic....
bine ca n-am oo.
saracu'.

Elise



Sunt beata! Scuze dar scrisai mesajul repede la servici (sa nu ma prinda seful) si eu l-am citit mai demult si am uitat in ce limba e. Sunt de pomina! Scuze!


Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput