Avantaje si dezavantaje-japan

Avantaje si dezavantaje-japan | Autor: exotic

Link direct la acest mesaj

Ce stiti fetelor despre legalizarea casatoriei in Romania(fiind casatorita in japan) ce avantaje sunt ce dezavantaje.Voi v-ati legalizat casatoria? ce acte sunt necesare?ar trebui sa vina sotul in tara pt. a semna?se poate legaliza si de aici?Va multumesc si sper sa aflu cat mai multeImi cer scuze daca a mai fost deschis subiectul asta.Astept raspunsurile voastre


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karin2006 spune:

Buna!
Cand am fost la ambasada dupa actul de celibat consulul mi-a zis ca se poate legaliza casatoria direct de aici din Japonia de la ambasada romaniei. Trebuie sa prezinti la ambasada tu si sotul tau cu actele de casatorie si pasaportul. Cred ca ti se va cere sa imputernicesti pe cineva din Romania sa se ocupe de acte in cazul in care vrei sa schimbi pasaportul. Nu imi aduc foarte bine aminte toate detaliile, cert este ca nu trebuie sa mearga nimeni in Romania. Cel mai bine ar fi sa dai direct un telefon la ambasada si sa intrebi.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karin2006morita/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Iti multumesc mult karin,sa inteleg ca tu ti-ai legalizat-o,ce avantaje ai sau ce dezavantaje ai,am vb .cu niste prietene si unele spun ca e mai bine altele ca nu ,daca nu o legalizezi am iteles ca afecteaza mai tarziu in tara si ca ai plati o amenda ,nu stiu ,din ce am auzit si eu daca stiti voi mai multe scriet-mi va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Karin am uitat sa-ti scriu ce bebel scump aiiii,cat are?sa-ti traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karin2006 spune:

Nici eu nu mi-am legalizat-o pt ca abia am nascut(25 martie), fetita mea are acum o luna si 3 saptamani si nu am putut merge la ambasada. Nu vad ce dezavantaje ar fi, probabil ca ar dura un pic cam mult. Avantajul ar fi ca in momentul in care casatoria este recunoscuta si in Romania atunci in orice situatie care depinde de lege se tine cont si de legea romana, ma refer la divorturi, custodii, bani etc(dar sper ca nu va fi cazul).Singura care ne protejeaza si ne sustine in aceasta tara, atata vreme cat nu suntem cetateni japonezi, este legea romana. Deci, sfatul meu ar fi sa o legalizezi!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karin2006morita/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Iti multumesc mult karin si Felicitari! Esti mamica sa-ti traiasda si sa fie fericita la fel si voi.mai am o intrebare eu am sa plec in Romania peste o luna daca e poate mi-o legalizez in tara sti cumva ce acte imi trebuie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by exotic

Iti multumesc mult karin si Felicitari! Esti mamica sa-ti traiasda si sa fie fericita la fel si voi.mai am o intrebare eu am sa plec in Romania peste o luna daca e poate mi-o legalizez in tara sti cumva ce acte imi trebuie ?

lidia

ai nevoie de certificatul de aici de casatorie...defapt nu e certificat...e un registru al familiei,unde e trecuta casatoria.Ai nevoie de acest act,te duc la traducator legalizat in Ro(daca esti din Buc,iti dau eu un numar de telefon),apoi te duci la primaria de care aparti si-ti depui actele...cu registru asta original+copie,traducere original+copie,certificat nastere original+copie.Legalizarea casatoriei dureaza intre o luna si o luna jumate...asta ca sa sti...eu cand mi-am legalizat casatoria nu am stiut si am fost cam pe muchie de cutit cu timpul.
Bafta!

japonia prin ochii unui amator


www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Exotic eu mi-am legalizat casatoria in tara,dezavantaje nu vad care ar putea fi,de fapt nu e legalizare,e inregistrarea casatoriei in Romania.
Eu personal am facut toate actele si demersurile in tzara,asa mi s-a potrivit ,nu am mers special pentru asta,a durat ceva timp,o luna mi se pare cu tot cu schimbat carte identitate si pasaport.
Din cate am auzit daca inregistrarea se face in Japonia,adica la ambasada costurile sunt mai mari fiind nevoie de traduceri si banuiesc ca stim cu totii cat sunt de scumpe. Traducerile facute in Romania sunt mult mai ieftine,taxa platitta la ambasada dispare si ea.
Nu a fost nevoie de semnatura sotului sau sa se prezinte el personal in tzara,totul s-a facut pe baza actelor traduse din japoneza.
Mi se pare ca am avut nevoie doar de registrul de familie,pe traducerea scria ca in Japonia actul acela constituie certificat de nastere,carte de identitate,certificat de casatorie,etc insa doamnele de la primarie initial nu au vrut sa imi primeasca actele ,pana la urma le-am convins sa le primeasca chiar daca ele erau convinse ca nu sunt de ajuns.
Eu sunt din Sibiu si stiam ca actele urmeaza a fi trimise la Bucuresti pentru verificare si cei din Bucuresti decid daca actele sunt OK sau nu. Bineinteles ca au fost si nu am mai avut nevoie de nici un act in plus spre dezamagirea celor de la primaria Sibiu

Stefania 29 + cu Patricia
David (24 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Devilla iti multumesc si te rog sa-mi dai si mie nr,acela de telefon.ma voi gandi pana plec in tara (peste o luna)daca o voi legaliza sau nu (inregistra ),am inteles ce acte imi sunt necesare,iti multumesc si tie mama lui david .Am mai inteles ca dezavantaj ar fi ,in cazul divortului vei aparea casatorita in tara si divortata ,la urmatoarea casatorie ,asta nu ar fi super problema,ma gandesc acum si ce avantaje am ,in mare am inteles asa, dar poate stie cineva mai cocret ,scrieti-mi si mie va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Pt legalizarea casatorie dureaza o luna,dar si pt schimbarea pasaportului dureaza mai mult.PT eventualitatea in care nu ai timp,imputerniceste pe cineva din familie sa se ocupe de depunerea si ridicarea pasaportului,sau a actelor.Eu asa am facut si bine am facut pt ca timpul nu-mi ajungea deloc.Succes

Fiti fericiti; prietenii dispar cand sunteti nefericiti. - Euripide

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by exotic

Devilla iti multumesc si te rog sa-mi dai si mie nr,acela de telefon.ma voi gandi pana plec in tara (peste o luna)daca o voi legaliza sau nu (inregistra ),am inteles ce acte imi sunt necesare,iti multumesc si tie mama lui david .Am mai inteles ca dezavantaj ar fi ,in cazul divortului vei aparea casatorita in tara si divortata ,la urmatoarea casatorie ,asta nu ar fi super problema,ma gandesc acum si ce avantaje am ,in mare am inteles asa, dar poate stie cineva mai cocret ,scrieti-mi si mie va rog

lidia

da-mi te rog un mail ca sa iti trimit numarul de telefon sau activeazati PM

japonia prin ochii unui amator


www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput