Avantaje si dezavantaje-japan

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Buna! Exotic si eu mi-am inregistrat de curand casatoria in Romania. Eu intelesesem ca e obligatoriu sa o faci in nu mai stiu ce termen de la casatorie, dar nu bag mana in foc ca e asa, poate am inteles eu gresit. In fine, la mine a durat inregistrarea cam 1 luna jumatate, schimbarea buletinului 1 saptamana, schimbarea pasaportului inca o saptamana, deci cam 2 luni 2 luni si ceva. Eu mai am si alte probleme de rezolvat in tara si nu a fost o problema timpul dar daca esti in criza de timp cred ca ar fii mai bine sa trimiti o procura pt cineva din familie, iar actele le poti schimba si cu alta ocazie si nu dureaza chiar asa de mult. Multa bafta si pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

buna fetelor,sunt noua in forum.Despre inregistrarea casatoriei in Rom cred ca este obligatoriu,eu sunt maritata de 5 ani si am facuto in rom deci nu am avtu probleme,dar sora mea sa casatorit de curand in Japonia si ii sa zis de la ambasada ca este obligatorie sa se inregistreze .Sau facut legi noi si acum este obligatoriu,probabil din cauza a prea multe casatori de interes sau mai bine zis pt viza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorycika.s spune:

Buna fetelor ! eu sunt casatorita de un an si jumatate aproape si nu mi-am inregistrat casatoria inca... intradevar , pe pagina ambasadei scrie clar ca este obligatoriu sa inregistram casatoria in termen de 6 luni! atata timp cat stau cu sotul aici in japan , nu vad care ar fi problema neinregistrarii casatoriei .... in cazul in care se va ajunge la divort sau alte probleme mai grave , intradevar voi avea de pierdut putin... tinand cont de legile din romania , casatoria trebuie inregistrata , dar dupa legile din japan nu este obligatoriu... si cum eu m-am gandit sa traiesc aici , respect legile acestei tari doar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenaxxx spune:

quote:
Originally posted by nickolle

Buna! Exotic si eu mi-am inregistrat de curand casatoria in Romania. Eu intelesesem ca e obligatoriu sa o faci in nu mai stiu ce termen de la casatorie, dar nu bag mana in foc ca e asa, poate am inteles eu gresit. In fine, la mine a durat inregistrarea cam 1 luna jumatate, schimbarea buletinului 1 saptamana, schimbarea pasaportului inca o saptamana, deci cam 2 luni 2 luni si ceva. Eu mai am si alte probleme de rezolvat in tara si nu a fost o problema timpul dar daca esti in criza de timp cred ca ar fii mai bine sa trimiti o procura pt cineva din familie, iar actele le poti schimba si cu alta ocazie si nu dureaza chiar asa de mult. Multa bafta si pupici!

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Multumesc fetelor pt.raspunsuri ,a trecut ceva timp de cand nu am mai intrat aici,ce sa va spun ca nu mi-am inregistrat nici acum casatoria o sa o inregistrez candva

Mergi la inceput