Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Casa noastra, dulce casa

Masuri impotriva acarienilor

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 4

numeioana
numeioana
am doua minuni

Donator desprecopii.com

Romania
6392 Mesaje
31 Prieten(i)

Trimis la - 26/04/2006 :  09:02:25 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite numeioana un Mesaj Privat  Reply with Quote

Masuri impotriva acarienilor

Cum se scapa de acarieni? In afara de faptul ca trebuie sa scapi de covoare, perdele si alte chestii de prin casa si sa speli la temperatura f mare macar lenjeria...?

Ceva dezinsectie se poate face? Sunt alergica si nu mai suport. Mor de la insecticide?

Ioana
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Catalin on 12/08/2006 16:45:05
anca tanasica
anca tanasica
Contra banarii Jocelynei!

Romania, ploiesti
2470 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  09:10:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anca tanasica  Trimite mesaj yahoo luianca tanasica Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca tanasica un Mesaj Privat  Reply with Quote
io, ca (fosta/desensibilizata) alergica la acarieni iti spun f.sincer si documentat ca nu poti sa scapi de acarieni...poti sa te desensibilizezi tu...

in paranoia mea mi/am luat si aparatul cu abur de la zepter...dr.a ras de/a lesinat...a zis ca e super bun...dar chiar dc ucide acarienii nu/i ucide forever...decat dc aburesti non stop prin casa, de la pereti la interiorul patului...si nici nu/i indicat sa faci asa ceva (ca/i faci sensibili si pe ceilalti din casa!!!!)...asa ca/l fol.de 4 ori pe an doar, la curateniile generale...

deci, nu poti scapa de ei (traiesc chiar si/n carti si reviste!!!!), dar poti urma un tratament de desensibilizare si atunci efectele lor asupra ta nu mai sunt asa deranjante...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Raza de soare
Mami de printesa

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
4149 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  10:59:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Raza de soare un Mesaj Privat  Reply with Quote
De acarieni nu scapi niciodata! Asa k mai bine inveti sa traiesti cu ei..in definitiv, nu cer de mancare. Se multumesc cu niste pielite descuamate.

AMR fix 5 saptamani pana la nunta

Foto
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ursuletul
ursuletul
nou venit

Romania, bucurestiBUCURESTI
88 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  11:05:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiursuletul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ursuletul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Camerele trebuie sa fie cat mai luminoase si mai bine aerisite. La soare am inteles ca nu se dezvolta, prefera locurile mai intunecoase si neaerisite. Lenjeria de pat trebuie si ea aerisita in fiecare dimineata.
Cami
anca tanasica
anca tanasica

Romania, ploiesti
2470 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/04/2006 :  11:08:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anca tanasica  Trimite mesaj yahoo luianca tanasica Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca tanasica un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ursuletul

Camerele trebuie sa fie cat mai luminoase si mai bine aerisite. La soare am inteles ca nu se dezvolta, prefera locurile mai intunecoase si neaerisite. Lenjeria de pat trebuie si ea aerisita in fiecare dimineata.
Cami

eu am auzit invers...la lenjerie bine aerisita se dezvolta mai bine!!!!

radu300
radu300
membru incepator

Romania, Bucuresti
234 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/04/2006 :  06:51:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui radu300 Adauga semn de carte la raspuns Trimite radu300 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ca un fost caminist iti dau un sfat care a functionat. Cel putin un an nu ii mai vezi in fata ochilor, decat atunci cand fug la inceput (da' nu ajung nicaieri...).
Se ia un ou si se fierbe tare. Un cartof la fel. Mergi la farmacie si cumperi un pliculet cu acid boric costa cam 1.5 RON acum cativa ani(praf alb, se foloseste de obicei la prepararea solutiilor pentru ochi din cate am inteles). Amesteci praful cu galbenusul de ou si cartoful. Pasta astfel obtinuta o pui pe la colturi, chiuvete, usi etc. Vei observa imediat ca incep sa iasa disperati si sa migreze. Nu ajung nicaieri pentru ca mor pe drum. Dupa o saptamana de strans cu farasu' ai scapat... Am avut catel si pisica si am aplicat astfel de "tratament" fara probleme, se pare ca are un miros intepator si nu se ating de "preparat". Acum, poti preveni reaparitia lor aerisind, si ascunzand periodic cam tot ce este dulce inclusiv firmituri de cozonac etc. Asta le place.

Editat de - radu300 on 27/04/2006 06:54:17
numeioana
numeioana
am doua minuni

Donator desprecopii.com
 Romania
6392 Mesaje
31 Prieten(i)
Trimis la: - 27/04/2006 :  07:40:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite numeioana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Radu....faci misto de mine sau nu stii despre ce e vorba?

Ioana
nematics
nematics
blocatar din Obor

Donator desprecopii.com
 Borneo, Obor, bre, Obor
1946 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/04/2006 :  07:43:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nematics un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ioana,

aspirator

in permanenta si peste tot

si tratament de stimulare a imunitatii

mie mi-au descoperit prin testare alergia la praf (acarieni) si am facut ceva tratament la vremea respectiva (nu mai stiu ce ca eram copil, in tot cazul suna a gamaglobulina) pentru desensibilizara

la medicul alergolog pe calea Grivitei in Bucuresti

Iuliana

sa luptam sa dam dreptul copiilor saraci la educatie:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72331
Ajutindu-i pe ei ajutam viitorul tarii sa fie mai bun

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"
anca tanasica
anca tanasica

Romania, ploiesti
2470 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/04/2006 :  09:21:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anca tanasica  Trimite mesaj yahoo luianca tanasica Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca tanasica un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by radu300

Ca un fost caminist iti dau un sfat care a functionat. Cel putin un an nu ii mai vezi in fata ochilor, decat atunci cand fug la inceput (da' nu ajung nicaieri...).
Se ia un ou si se fierbe tare. Un cartof la fel. Mergi la farmacie si cumperi un pliculet cu acid boric costa cam 1.5 RON acum cativa ani(praf alb, se foloseste de obicei la prepararea solutiilor pentru ochi din cate am inteles). Amesteci praful cu galbenusul de ou si cartoful. Pasta astfel obtinuta o pui pe la colturi, chiuvete, usi etc. Vei observa imediat ca incep sa iasa disperati si sa migreze. Nu ajung nicaieri pentru ca mor pe drum. Dupa o saptamana de strans cu farasu' ai scapat... Am avut catel si pisica si am aplicat astfel de "tratament" fara probleme, se pare ca are un miros intepator si nu se ating de "preparat". Acum, poti preveni reaparitia lor aerisind, si ascunzand periodic cam tot ce este dulce inclusiv firmituri de cozonac etc. Asta le place.

si tu cum faceai? umblai cu microscopul dupa ei prin colturi sa/i vezi???

e vorba de acarieni nu de gandaci mah!!!!

Raza de soare
Mami de printesa

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
4149 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 27/04/2006 :  09:27:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Raza de soare un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by radu300
Cel putin un an nu ii mai vezi in fata ochilor, decat atunci cand fug la inceput

radule, ai incurcat subiectele, mama! Asta tb scris la gandaci... aici adik http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74315

AMR 1 luna si 6 zile pana la nunta

Foto

Editat de - Raza de soare on 27/04/2006 09:28:11
ursuletul
ursuletul
nou venit

Romania, bucurestiBUCURESTI
88 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/04/2006 :  15:16:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiursuletul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ursuletul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Anca, noua ne-a spus doctorul sa aerisim cat mai bine patul si sa locuim intr-o casa cat mai luminoasa, in care patrunde soarele (cica nu le place soarele si curentul). Sotul meu este alergic la acrieni si atunci cand mergem in vizita la parintii lui, care au camerele intunecoase, imediat incepe sa stranute de ti se face mila de el. De-asemenea in camera trebuie sa fie cat mai putine paturi din lana, covoare, mileuri asa cum a spus si Ioana.
Pagina: din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com