In Italia (12)

In Italia (12) | Autor: crista-s

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la un nou capitol!

Capitolele precedente:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58754&SearchTerms=italia" target="_blank">In Italia,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60722" target="_blank">(2),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62704&whichpage=1" target="_blank">(3),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64086&whichpage=1" target="_blank">(4),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64758&whichpage=1" target="_blank">(5),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65369" target="_blank">(6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66805&whichpage=1" target="_blank">(7),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68622&whichpage=1" target="_blank">(8),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69748&whichpage=1" target="_blank">(9),(10),(11)


Italiencele vorbarete, de la sud la nord:
Iriale ( Messina )(05.02.1972) si Alessandro (11.06.2002)
Geanina Anghel ( Napoli)
Mary Ilie (de la Bucuresti, curind la Napoli), Andrei (29.09.2005)
CameliaS ( Firenze )
Gabry ( Firenze )(28.05.1974), Elena (07.02.2005)si Mircea
Crista-s ( Bologna )(06.01.1967)
Stralucitor1 ( Torino )(20.12.1973)
Mariana I. ( Torino )
Pyssy ( Novara )
Danangie ( Milano )(08.02.1977)
Crini ( Milano )(01.10.1971), Theodora si Andrei
Pet.cost2005 ( Milano )(15.12.1975)
Alinutza00 (Milano )
Dana7mi ( Milano )(07.02)
Omi308(Milano)(30.08.1975), Corina Maria
Tizabela ( Pordenone )(12.02.1983)
Mireloaia ( Aosta )

si prietenele lor :
Vio
Enn(29.08.1971)astepind-o pe Dora (12.07.2006)si Dčnes(14.02.2004)


...... si lista e deschisa ...


alte discutii referitoare la Italia:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43477&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56382&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)(2)

De unde putem "culege" informatii pretioase:
www.romania-italia.net" target="_blank">Forumul romanilor din Italia
www.roembit.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei in Italia
www.consulatmilano.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1" target="_blank">Consulatul General al Romaniei la Milano
www.stranierinitalia.it" target="_blank">Stranieri in Italia
www.moduli.it" target="_blank">Tipologie di moduli; Contratti; Autocertificazione; CAP; Codice fiscale...

Dictionar on-line :
www.garzantilinguistica.it/interna_ita.html" target="_blank">Garzanti Linguistica
www.yourdictionary.com/languages/romance.html#italian" target="_blank"> o groaza de link-uri cu dictionare
www.logos.it/" target="_blank">Logos- traduceri
www.foreignword.com/" target="_blank">Foreign wold - the language site




Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Buna dimineata fetele!
Va doresc o saptamaan usoara!
Eu mai nou, ma scol dimineata la 5 sa-mi fac temele! mi-am "disperat" sotul
Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Neata ...
eu imi masterizez niste filme pe dvd si imi merge calculatorul ca ochiul mortului ...
Vio bravo !!Esti tare silitoare .. lasa ca scapi si de cursul asta . Noi pe aici iti tinem pumnii ...
O sa fii "alfabetizata" . NU CA MINE .. Simbata mi-au scris si mie de la primarie ca s-au pus pe facut cursuri pt femeile straine .. astia de frica arabilor organizeaza cursuri separate pt femei si barbati , deci niic macar nu te distrezi la scoala . Cind am venit aici pima oara nu faceau nimic .. si ar fii tb sa merg cu autobuzul 1 ora si ceva, sa schimb cu alt autobuz si sa mai si astept ca astea nu sunt decit la ore fixe si cam putine pe zi ... deci plecam dimineata si veneam seara ... acum ca nu mai am nevoie asa arzatoare de cursurile lor ( dar probabil s-au inmultit strainii prin sat ... ) s-au pus pe alfabetizare si aici la 2 pasi de casa .

O saptamina placuta tuturor ...


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

aloooooooooo chiulangioicelor !!! pe unde sunteti??



Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Bonjour, mesdames!
M-am intors pe baricade, azi-dimineata la 3
De citit n-am apucat, c-am f. mult de lucru, dar promit sa mai revin.

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

uraaaaaaaaaaaaa s-a intors Enn ..

sa citesti ca s-a scris mult .....





Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Irinusha, mama draga, tu tot mai numeri voturile ??? ca voi acolo departe de lumea dezlantuita cred ca sunteti considerati "italienii din strainatate "

Enn vreau poze .. sa le pui pe blog sau unde vrei tu, sa nu uiti !! .. sa ma plimb si eu macar virtual prin Franta ...

Petro ...

la noi e un nor negru ... pe cer ... de cum am bagat eu rufele in masina a si aparut norul asta .. cica nu am iubeste soacra .. asa o fii cu toate ca eu cred ca ii sunt indiferenta .. nu se deranjeaza nici macar sa "nu ma iubeasca" ... important e ca are cineva grija de "copilul ei" .

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Punem poze, Cri, ai putintica rabdare
Promit sa va si povestesc una-alta, dar drumul la īntoarcere a fost un cosmar si mai astept sa se decanteze impresiile, ca sa nu scriu numai lucruri negative. Desi, vor fi compensate oricum de poze, pe care le-am facut numai īn momentele bune
Īn general a fost comme ci, comme ca, bine, pt. c-am avut vreme buna si a fost copilul sanatos, mai putin bine, pentru ca formula de vacanta aleasa (cazare īn casa de vacanta la tara) s-a dovedit un fiasco total. Oricum, zona e de vis si casa foarte frumoasa, asa ca ne vom mai īntoarce sigur acolo .... dar probabil nu īn urmatorii 10 ani.

E.
Iri, īntrebai de parfumuri: si mie-mi place mult mirosul de cafea proaspat rīsnita, cum adie dimineata pe strazile din Barrio Alto īn Lisabona, dar si mirosul de rozmarin, care ne īntīmpina diminetile īn vacanta, parfumul de portocale amestecat cu cel al bradului de Craciun, parfumul de iasomie din serile calde de vara, mirosul sarat al marii, parfumul de trandafiri si mai scriu cīnd īmi mai amintesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

ASTEPT !!!!!! normal ...

saptamina asta cred ca o sa cam luam cu totii o mica pauza de calculator ... pregatiri de Paste .. una-alta ... deci de sapt viitoare incolo ne punem "pe povesti "




Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Ciao, fetelor!

Am revenit. Vremea este de ... si frigggg ....

Nu mai am chef de facut nimic ... desi sunt atatea de facut. Trebuie sa ies putin in giro sa fac niste comisioane ...si tare nu-mi vine. As sta pe canapea, sub paturica sa ma uit la tv. Dar nu o fac pt. ca adorm cu siguranta si dupa aia ma voi chinui la noapte ...

enn - bun revenit si asteptam sa ne povestesti, cu poze cu tot!

Ieri nu am avut net, nu stiu de ce, dar nu imi mergea deloc, nu reuseam sa ma conectez. Deci trebuie sa citesc cate ceva ca sa ma aggiornez ...


iri
- cum a fost la alegeri, povesteste-ne? Ai stat mult, ai avut multa bataie de cap?

Fetelor, ma duc sa-mi fac treburile si ne mai auzim .... daca nu azi, maine ... pupiceeeee !!!!!!!!!



Petro



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buna dimineata....

La mine ieri a plouat, azi cica o sa fie soare dar pe seara iar se anunta vreme rea ... as fii vrut sa spal si eu geamuri dar vad ca nu am nici o sansa ...

Fetelor am vazut " Prime " cu Meryl Streep si Uma Thurman ai mi-a placut .. o comedie draguta pt zile cind nu vrei sa iti "stresezi neuronu' " prea tare...



Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput