In Italia (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Buna dimineata, dragele mele dragi...

Eheee, de numarat voturile am terminat de muuult, in sectia mea erau vreo 1200, am terminat luni seara in jur de ora 22.00, a decurs totul destul de bine, mai putin cele 10 kg pe care le-am pus pe mine intre duminica si luni, tot mancand caramele si alte prostii...

Ieri am fost in concediu, vorba vine, ca tot am lucrat cam toata dimineata si am facut cateva ore bune de traducere, azi sunt la birou, iar maine si poimaine din nou in concediu (iarasi vorba vine...)

Am vazut ca s-a intors Enn, ale carei povestiri si fotografii le astept si eu cu nerabdare.

Petro, ce ture mai faci? Lucrezi si sambata si duminica?

Cri, asadar ti-a placut filmul, mie imi spusesera ca nu-i frumos, acum ce fac, o medie???

Asadar, duminica a fost o vreme superba, aproape ca de vara, luni a inceput sa bata un vanticel destul de rece, marti a plouat pe rupte toata ziua si toata noaptea, iar azi vremea e destul de nehotarata.

Sper sa revin mai tarziu.




Iri, mami de Ale

Cand conduc masina, daca nu citesc ma ia somnul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Iri e un film usurel, nu e mare filozofie in el. Eu sunt sigura ca il voi revedea cu placere mai ales in zilele friguroase de iarna cind nu prea ai mare lucru de facut si o comedie te face sa te simti bine... Nu vreau sa-ti povestesc prea mult ca poate vrei sa il vezi si care mai e smecheria pe urma. Mie nu imi place Meryl Streep in mod deosebit, dar aici are un rol dragut. Sa o vezi cum da ochii peste cap ... si in plus seamna rau de tot cu prietena mamei mele din Israel ... care mie imi e tare draga si apropiata ( in ciuda diferentei mare de virsta). Apoi povestea imi pare destul de plauzibila. Finalul nu e "tras de par " ... Concluzia finala : in comparatie cu Mr & Mrs Smith care nu cred ca va mai avea onoarea de a fii vizionat a 2 a oara ... asta e un film dragut.

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Cri, mi-am adus aminte ca imi ziceai de liliac... si ca sa te supar si mai tare , trebuie sa stii ca au inflorit si migdalii (au niste flori de o culoare intre violet si roz), portocalii (aia care fac portocale - si au flori albe) si chiar si iasomia.
O explozie de culori si parfumuri... nu-i rau, ce zici?
Iar acasa, pe balconul principal, am pus muscate, care au deja boboci, si de-abia astept sa infloreasca si ele.

Iri, mami de Ale

Cand conduc masina, daca nu citesc ma ia somnul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Petro, Iri, multumesc de primire. Si daca tot vorbeati de soare si parfum de flori, iata si pozele din sudul Frantei:
http://www.deneske.blogspot.com
Opoul e satucul īn care am stat, iar Collioure si Céret locurile care mi-au placut mie cel mai mult. Le Canigou e vīrful īnzapezit al Pirineilor care se zareste īn departare, trebuie sa mariti poza, ca sa vedeti mai bine. Si, fiind ora mesei, steak haché + frites e asa-numitul meniu "culotte", pe care-l ofera restaurantele franceze purtatorilor de pantaloni scurti
Filmul cu Meryl Streep si Uma Thurman mi-a placut si mie, e asa cum zice Cri, relaxant si simpatic.

E.
Si sa nu uit: felicitari ca v-ati debarasat de d-nul Berlusconi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:


asta e raspunsul meu pt tine ... (bila aia verde erai tu !!!)

Ce ma enervezi ....
aici ce sa iti spun sunt tufisurile alea cu flori galbene ( care era si in Ro ), pomii fructiferi : ciresi, corcodusi ... , o magnolie imbobocita am vazut dar nu era inca inflorita .. in rest margarete micute pe cimpii ...
Eu am in casa o floare care se numeste in Ro floarea fericirii sau harnicuta , vecina de la parter pe linga a carei gradina treci cind intri in scara blocului o avea chiar linga gard anul trecut intr.un mare ghiveci. Eu treceam si "pofteam " la ea ... se gaseste de cumparat la astia care vind plante dar nu si in supermarket si deci nu aveam de unde sa iau. Asa ca marea nesimtita din mine intr-o seara cind veneam de la cumparaturi si caram niste sacose grele pina sa descuie Fabio usa blocului am pus si eu sacosa linga linga gard .. si cind am ajuns in casa aveam o crenguta mica de floare ( vreo 5 cm ) furata!! am pus-o in apa si a facut radacini... apoi din ea am mai rupt o bucatica si am pus iar in apa ... si a mai cresut alta .. am adus si una de la Bucuresti tot as mica si cu radacinute .. si asa ca am si eu un ghiveci cu plantute care fac si flori ( daca nu stii care e o sa iti fac poza )... Mai am violete in mai multe ghivece ... dar astea nu miros si nici flori nu fac prea multe .. nu stiu ce au .. Am 2 palme mici crescute din 2 bile d.-alea rosii portocali ... care au cam virsta casatoriei noastre ... si mai am marar si patrunjel care tb sa creasca ca am apus seminte . Trebuie sa imi cumpar niste petunii ca astea rezista fara apa ( ma gindesc la vacanta .. ca anul trecut mi-a murit pina si rozmarinul cit am fost plecata ... asa cald a fost pe balconul meu .. si fara ploaie ). Si evident busuioc si alt rozmarin ... cam asta e si va fii coltul meu verde din casa si de pe balcon. Muscatele au nevoie de apa din cite stiu eu si nu pot sa le incui in baie in intunetic cit stau in vacanta .. cum fac cu violetele ..

Ia sa iti pui si tu petunii ca alea mai si miros, mai ales seara ... deci vara suint super meseriase .
Sa stii ca eu nu cred ca am vazut portocali si migdali infloriti .. dar imi imaginez ce miros trebuie sa fie... in schoimb cu iasomia m-ai rupt ca aveam si noi una in bloc ( la celalt capat .. nu asta spre mine si Lulu) si treceam pe linga ea de dragul mirosului si cind nu aveam drum in partea aia ...

Ti-am zis ca am copiat filmele din divx de pE calc pe dvd normal si le vad LA TV .. adica nu mai sunt divx??? ... am folosit Nero 7 .





Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Enn ce frumoooossss !! Locurile sunt superbe ... si plaja si munte .. tot ce vrei .. Si Denes super fericit si cumintel ( cel putin in poza ).
Bunaaaa... "friptana " si cartofii prajiti .. si sa inteleg ca aia era portia lui Denes ca el era in pantaloni scurti ???

ps: la felicitari nu iti raspund ca nu aveam aceeasi parere .. din pacate
Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Exact, aia era portia de copii, asa ca va dati seama cīta era cea de adulti
Rousillon-ul, coltul e francez al Cataloniei, e īntr-adevar superb, relief variat, ba pamīnt stīncos acoperit de vii, ba vai īnverzite cu pomi īnfloriti, plaje frumoase, statiuni montane pt. schi, tot ce-si doreste inima de turist Dar gravida si cu copil mic nu prea poti face nici drumetii prin prapastii, nici degustari de vinuri, nici drumuri mai lungi cu masina (si regret mult ca n-am mers si la Barcelona, era la 2 ore de mers pe autostrada). Dar mergem noi altadata, cīnd mai cresc copiii.
La capitolul politica, mie-mi plac schimbarile si solutiile mai inedite - la Frankfurt s-a format īn urma alegerilor locale o coalitie īntre crestin-democrati si ecologisti, promitator, īn opinia mea. Primarita e crestin-democrata, dar mama singura si foarte deschisa ca persoana, ceea ce conteaza mult pe plan local. Sigur, pe plan national miza e alta.
Cam atīt pt. astazi, ca iar trece ziua fara ca eu sa fi mīncat mai mult de un sandwich. Si ma mir ca nu ma-ngras....

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Enn ai dreptate nu erai in cea mai buna forma pt excursii .. Si sa nu iti para rau ca nu ai dat o fuga pina la Barcelona ca mai rau te oboseai si nici nu aveai timp sa vezi mare lucru. Cind o sa fie si bambinuta cea mica mai macar cit e Denes acum si Denes destul de maricel sa inteleaga ceva o sa faci o vacanta in Spania in care sa imbini utilul cu placutul .. si plaja si colindat ...

Apropos de politica .. aici nu vor face coalitie nici morti .. se vor bate pe ciolan ca pina acum.. sa speram insa ca nu vor mai face greve .. ca parca era o moda ... toata ziua buna ziua era cite o greva ...

Iri stii ce imi doresc eu : un leandru ( oleandru - sper ca am scris bine). Si cred ca pina la urma o sa imi cumpar ...dar tb sa mai ma interesez cum e cu apa . dehh am si eu o problema ca plec in vacanta si n.are cine uda florile ...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Cri, sunt superbi oleandrii! Noi avem plante putine si nepretentioase, iar cīnd plecam, le punem īn cada, unde lasam putina apa rece. De fiecare data le gasim mult mai frumoase decīt la plecare.
Iri, nu m-am putut abtine si am īncercat azi Diorissimo la parfumerie. Si mi-a placut atīt de mult, īncīt am si rugat-o pe sora-mea sa-mi ia din Duty Free cīnd merge data viitoare cu avionul. Ca noi ne-am plimbat cu low cost si am aterizat īn aeroporturi mai provinciale decīt cel din Cluj.

Noapte buna tuturor!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buna dimineata

Enn chiar in cada ? pui ceva pe fundul cazii inainte sa pui ghivecele ?? am mai auzit dar mi-a fost frica sa nu se strice cada ( de la ghivece, apa statatoare )...Eu in baie le-am lasat in castroane de plastic, un fel de caditza de plastic, tavi de aluminiu din alea de unica folosinta .. adica sa aiba oricum mai multe apa decit ar trebui si mai putina lumina sa creada ca e iarna si tb 2sa hiberneze"

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput