Viata in Germania (34)

Viata in Germania (34) | Autor: livia

Link direct la acest mesaj


1,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=21515" target="_blank">2,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=22666&whichpage=1" target="_blank">3,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24043" target="_blank">4,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24043" target="_blank">5,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24405" target="_blank">6,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24914" target="_blank">7,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=25448" target="_blank">8,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=26487" target="_blank">9,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28124&whichpage=1" target="_blank">10,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=33808&whichpage=1" target="_blank">11,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=35572" target="_blank">12,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36733" target="_blank">13,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38309" target="_blank">14,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40014&whichpage=1" target="_blank">15,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41474" target="_blank">16,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43061" target="_blank">17,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44176" target="_blank">18,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45607" target="_blank">19,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47279&whichpage=1" target="_blank">20,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49492&whichpage=1" target="_blank">21,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51258" target="_blank">22,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54440" target="_blank">23,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57093" target="_blank">24,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58289" target="_blank">25,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59464" target="_blank">26,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60995&whichpage=1" target="_blank">27,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63107&whichpage=1" target="_blank">28,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64571" target="_blank">29,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66269" target="_blank">30,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67559" target="_blank">31,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68731" target="_blank">32,33



laptele condensat nemtesc nu are zahar in compozitie si nu poti face nimic cu el...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

aha,poate gasesc si eu in zona ca am ceva retete cu lapte condensat dulce,normal am luat si ca sa nu-l arunc l-am pus cand am facut gogosi.

16+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Livia, multumesc muuult de explicatii. Eu am aici in oras supermarket rusesc trebuie sa aibe, poate nu l-am vazut eu cu piticii dupa mine, am sa intreb vinzatoarele la carameliziert m-am gindit si eu dar nu stiam daca e corect, de aceea am intrebat.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by livia

laptele condensat nemtesc nu are zahar in compozitie si nu poti face nimic cu el...

livia



Livia,
Scriam sapt trecuta ca am gasit lapte condensat nemtesc,la doza,de la Nestle"Mädchen Milch".Deci doza e cu albastru si aici,in München,l-am vazut la supermarketul din "Galeriile Kaufhof" dar sigur este si prin magazine gen Real,Kaufland,V-Markt.

Seara faina!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Multumesc de informatie Alina.Eu m-am uitat doar pe la Lidl,Penny,Norma,Aldi si acolo am vazut doar la tetrapack sau sticlute...acum ca stiu o sa-l incerc si pe cel de la Kaufland.Pe mine m-a incantat cel de la rusi ca era gata fiert(caramel)si nu a trebuit sa-l prepar eu...

pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna fetelor.
Azi dimineata am vazut la gradinita la baiatul meu scris pe usa "Ringelröteln.Simptom :rote Backen".
Asta este varsat de vant cumva si ne anunta ca sunt cazuri in gradinita?Daca da la ce sa ma astept, oricum baiatul a ramas la gradinita , nu pot sa-l tin acasa...nici nu stiu cat ar fi cazul sa nu-l duc ,dar odata ce am ajuns acolo ,a ramas.Deci la ce sa ma astept deacum ?Orice sfat este binevenit.Merci.


Roxy mamica lui Cristi(05 iunie 2000)

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

scuze fetelor ,am scris inainte de a cauta pe net.M-am ingrozit ce am vazut, adica nu e varsat de vant cum am crezut ,dar e urat si asta.habar nu am cum sa previn infectarea baiatului meu cu asa ceva ,neavand habar ce copil are la gradinita si daca mai vine.Uitati-va aici ,stiti mai bine ca mine germana si poate imi spuneti mai multe.
http://www.allgemeinpraxis.ch/kind07.htm

Roxy mamica lui Cristi(05 iunie 2000)

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by roxy

buna fetelor.
Azi dimineata am vazut la gradinita la baiatul meu scris pe usa "Ringelröteln.Simptom :rote Backen".
Asta este varsat de vant cumva si ne anunta ca sunt cazuri in gradinita?Daca da la ce sa ma astept, oricum baiatul a ramas la gradinita , nu pot sa-l tin acasa...nici nu stiu cat ar fi cazul sa nu-l duc ,dar odata ce am ajuns acolo ,a ramas.Deci la ce sa ma astept deacum ?Orice sfat este binevenit.Merci.


Roxy mamica lui Cristi(05 iunie 2000)

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy



Roxy, eu stiu ca Windpockel e varsat de vint, dar s-o mmai zice si asa......De facut, nu prea ai ce sa faci. La varsat de vint perioada de incubare e de pina la 3 sapt (parca) asa ca, daca au cazuri, e posibil ca deja sa fi luat virusul si mai e un pic pina la eruptie. Daca nu l-a luat........ori scapa de data asta, ori va veni ca pistruiatul

Stiu ca vorbeau fetele acum vreo luna de vaccin, dar nu cred ca mai are vreun efect sa i-l mai faci acum, pt ca nu stii daca s-a contaminat sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Helbi din cate stiu eu nu exista vaccin pentru Ringelröteln, vacinul este doar pentru rubeola (Röteln).
Roxy eu am o experienta tare neplacuta cu minunea asta de Ringelröteln, am scris eu mai demult. Fetita mea de 4 ani a luat tot de la gradi, stai linistita ca nu e grav la copilasii de gradinita, obrajorii sunt rosii (ca si cum ar fi palmuiti)si apoi mai pot aparea pete rosii pe brate si pe picioruse, nu se da nici un tratament, trece de la sine cam intr-o saptamana. Mai poate avea copilasul stari de raceala, tuse. LA noi a fost super nasol ca am luat si eu si eram insarcinata in 10 saptamani, am avut mult de tras pentru ca riscurile sunt foarte mari pentru fat. Am avut noroc si am scapat si avem inca o fetita sanatoasa pentru care ii multumim in fiecare zi lui Dumnezeu.
Deci stai fara grija pentru baietelul tau, n-ai ce sa faci da a e sa ia. Atentie mare insa in caz ca esti insarcinata! Sper totusi ca baietelul tau sa nu ia!


Numai bine va doresc!


Editez ca am uitat sa-ti spun: dupa ce apar petele rosii copilul nu mai este contagios, poti iesi cu el, poate merge la gradinita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Cat multumesc pentru explicatia amanuntita, deci daca ii apare nu mai e contagios, si nu se da tratament, am inteles.M-am mai linistit.In legatura cu faptul ca sunt sau nu gravida nu stiu ,adica noi vrem da inca nu am rezultatul pe luna asta.Oare daca e asa de inceput , in caz ca sunt , tot asa mare pericol e pentru o eventuala sarcina?
Intreb acu ca bula...se poate sa nu faca asa ceva chiar daca merge la gradi in continuare?are sens sa-l tin acasa , sa nu-l mai duc?


huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

roxy, hai ca m-ai distrat pe ziua de azi. Cum adica sa-l tii acasa?? Pai daca ar fi asa ar sta toata iarna si primavara acasa ca boli la gradi sunt tot timpul. La noi acuma m-am mirat ca scrie Scharlach numai la o grupa, pana acuma era la fiecare grupa din cele 4 cate ceva: varsat de vant (Windpocken), Scharlach... nici nu mai stiu ce a fost. Numa paduchi n-a scris:) Ai mei nu au avut nici una din astea.

weekend placut si asteptam vesti bune de la aspirante!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput