copii nevaccinati

copii nevaccinati | Autor: fdoina

Link direct la acest mesaj

Copiii care nu au fisa de vaccinari completa nu sunt primiti in colectivitate? Ce lege prevede asta? Daca o mama nu isi vaccineaza copilul pentru anumite motive, acesta nu va putea merge la scoala?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Ca de exemplu, ce motive?

Manuela si Costin (care nu mai e bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Sunt obligatorii vaccinarile stabilite prin programul national, care este aprobat de autoritatile sanitare nationale (respectiv minister), deci au valoare normativa. Sigur ca nu vei face inchisoare daca nu-ti vei vaccina copilul, dar nici nu va fi primit in colectivitati, pentru ca este un potential pericol la adresa sanatatii publice daca contrcateaza boala, iar asta chiar se pedepseste. Depinde insa de ce nu vrei sa-l vaccinezi, daca ai indicatii medicale, scrise si parafate, lucrurile se schimba, iar cine ti-a dat aceasta indicatie isi asuma si riscurile, de orice natura ar fi ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Sora mea nu afost vaccinata contra poliomielitei, si a fost primita in colectivitate, pentru ca a avut indicatii medicale, asa e ...
Dar pe mine ma interesa aspectul acesta pentru ca urmaresc un topic despre riscurile vaccinarii (la parintii intreaba, parintii raspund), si concluzia e ca tot ce se discuta acolo e pierdere de vreme, odata ce parintii nu au dreptul sa decida...Cum sa nu faci vaccinul daca stii ca nu vei putea duce copilul la scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Si apropo, cum ar putea fi un pericol pentru ceilalti, daca toata lumea e vaccinata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

fdoina, exact!

- nu e o regula ca nu sunt rimiti in colectivitate copiii nevaccinati
- vaccinurile sunt obligatorii prin lege pentru cabinetele de medici de familie, pe mine nu ma obliga sa-mi vaccinez copilul, medicii sunt obligati prin lege sa-i vaccineze...complicat...
- Manuc, cu dedicatie pentru tine, chiar exista motive intemeiate sa nu ne vaccinam copiii uite aici, 10 pagini, tu alegi, enjoy...
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64708




ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by fdoina

Si apropo, cum ar putea fi un pericol pentru ceilalti, daca toata lumea e vaccinata?



Raspunsul este logic.
Daca nu e obligatorivaccinarea o sa fie (SURPRIZA!!!) SI ALTII care nu o sa-si vaccienze copiii . Si daca intr-o clasa 50% sunt vaccinati si 50% nu sunt vaccinati, unul bolnav va aduce macar teoretic inca jumatate de clasa in imposibilitatea de a urmari orele, ca vor fi toti acasa,pe rand. Si cum iti imchipui o clasa in care 15 copii fac pe rand varicela, oreion, rubeola, rujeola si 15 nu fac? Ar fi o debabdada totala,nu te supara,din punct de vedere al materiei de recuperat,etc,etc.
Cand am convenit sa traim in comunitate am convenit sa-i stabilim si niste reguli...

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by fdoina

Si apropo, cum ar putea fi un pericol pentru ceilalti, daca toata lumea e vaccinata?


daca ai fi citit cu atentie subiectul acela de 10 pagini, nu ai mai fi pus aceasta intrebare. una din fete a explicat ca 10% dintre copiii vaccinati pot sa faca totusi boala(asa cum nici prezervativele, pilulele anticonceptionale etc nu ofera protectie 100%); dar de la cine va lua boala copilul meu vaccinat? bingo-de la al tau ,nevaccinat!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by roxana1974

fdoina, exact!

- nu e o regula ca nu sunt rimiti in colectivitate copiii nevaccinati
- vaccinurile sunt obligatorii prin lege pentru cabinetele de medici de familie, pe mine nu ma obliga sa-mi vaccinez copilul, medicii sunt obligati prin lege sa-i vaccineze...complicat...
- Manuc, cu dedicatie pentru tine, chiar exista motive intemeiate sa nu ne vaccinam copiii uite aici, 10 pagini, tu alegi, enjoy...
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64708




ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...



Sigur ca nu ne poate obliga nimeni sa vaccinam copiii, dupa cum nu ne obliga nimeni sa-i imbracam mai gros iarna sau sa mergem sa nastem la spital, daca noi vrem s-ao facem acasa. Ne asumam consecintele. De altfel, Legea 46 din 21.01.2003 privind drepturile pacientului spune foarte clar ca avem voie sa refuzam orice manopera medicala:
Art. 13.
Pacientul are dreptul sa refuze sau sa opreasca o interventie medicala asumandu-si, in scris, raspunderea pentru decizia sa; consecintele refuzului sau ale opririi actelor medicale trebuie explicate pacientului.


De fapt, lucrurile sunt mult mai simple: ORICE dosar de inscriere la cresa/gradi/scoala/facultate/slujba noua trebuie sa contina in mod obligatoriu si o adeverinta medicala. Aici medicul arata starea de sanatate, si da indicatii daca este cazul (la copii, de ex., sa nu faca efort daca are afectiuni care contraindica acest lucru, sa nu fie folosit la anumite activitati daca nu vede bine, sau nu aude etc.). Ei, si pentru hartoaga asta ajungi la medicul de familie, care oricum n-o ti-o elibereaza daca n-ai incadrat copilul in programul de vaccinari obligatorii.
Noi ne-am mutat acum cativa ani de la un medic de familie la altul si "pe drum" intre cabinete s-a pierdut fisa de vaccinari a copilului. Era cat pe ce sa ratam inscrierea la scoala pana am refacut-o, pas cu pas de la nastere, umbland prin diferite registre (noroc ca aveam noi agendele copilului, si macar stiam datele). Am incercat sa "scurtcircuitez", medicul ma stia mama responsabila si cuminte, dar tot n-a vrut sa-mi dea hartia fara fisa.
Parerea mea este ca vaccinarile obligatorii trebuie facute, nu stiu exact discutia in legatura cu varsta administrarii antirujeolicului, aici ma abtin. De altfel insa, daca medicul nu spune altfel, cred ca imunizarea ne fereste copiii de (unele) boli.

La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Teodora D, retinusem explicatia cu pricina, a fost reluata dealtfel in topic, dar nu mi sa- parut suficienta...Daca se intampla ca un copil sa nu fie imunizat de vaccin, atunci se poate contamina de oriunde , nu numai de la copilul meu nevaccinat...Altfel nu vad cum e posibil sa fie anual epidemii de rujeola, desi se practica vaccinarea de atatia ani. Mie mi se pare ca aceasta vaccinare e destul de ineficienta.
Iar in privinta motivelor pentru care ne vaccinam copiii, am retinut de la Laura ca nu este neaparat nevoia de a-i proteja de boala, ci mai curand o necesitate sociala, si pedagogica, fiindca altfel ce s-ar intampla cu anul scolar?!!!..ar fi dinamitat de bolile copilariei...interesanta interpretare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Doina,fara suparare, ai nteles ce ai vrut tu,mai bine zis mi-ai bagat vorbe in gura :) . TU ai intrebat ce pericol poate fi copilul tau nevaccinat cand toti sunt vaccinati,in concluzie,imuni. Si eu spuneam ca daca nu ar fi vaccinarea obligatorie nu doar copilul tau o sa fie navaccinat printre vaccinati ci si altii,ca doar nu se da lege separata pt. tine. Si daca si altii o sa fie nevaccinati in clasa si in scoala, bingo focarul de boli. Si poate dupa ce abia-si revine dupa rubeola merge la scoala si ia de la altii nevaccinati o mica varicela,dupa care un pui de oreion,cum o fi sistemul lui imunitar pregatit pentru urmatoarea boala? Ca teoretic nevaccinat fiind le poate lua una dupa alta si la final sa vina iarna. Un tablou cam brrrr pentru mine cel putin.
Si de ce nu, daca ne gandim si la societatea in care (vrem sa) traim,ne putem pune problema epidemiilor in scoli,epidemii care tin copiii acasa,aka parintii de la serviciu,aka nu ruleaza banda,etc,etc,asta e societatea,un lant si noi suntem verigi,chiar daca pare ca bat campii cu gratie...

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput