copii nevaccinati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Am trimis prea repede.

Prin ce am scris mai sus voiam sa iti explic nevoia de a obliga parintii sa vaccineze copiii din punct de vedere al societatii si a individului. Tu chiar ti-ai expune copilul la pericolul iminent de a face 3-4 boli de-astea una dupa alta????

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Laura, multumesc, dar mai zi-mi te rog, de ce asa de multi parinti nu si-ar vaccina copiii, daca vaccinarea e in interesul copiilor?

Stiu si eu ca e cam neplacut sa ai copilul bolnav acasa (fi-miu a facut varicela ) dar daca e spre castigul lui sa faca boala si nu vaccinul, cred ca niciun parinte nu ar sta pe ganduri, nu?

Pe de alta parte, protectia asta cu de-a sila mie mi se pare cam ciudata. Ingrijorarea ar trebui sa fie de partea celor care refuza vaccinul, nu de partea celor care se imunizeaza. E ca si cum eu as face vaccin impotriva gripei, dar ca sa fiu mai sigura, mi-as obliga toti prietenii si rudele sa-l faca si ei...

Eu, spre deosebire de alte mame care au intrat in acea discutie de 10 pagini, nu am o parere inca formata. Doar cateva semne de intrebare...pe care nu pot insa sa le trec cu vederea. De aceea intreb, ca poate -poate ma lamuresc si eu.

Si cu aspectele legale nu sunt inca lamurita. Stiu si eu ca iti trebuie fisa de vaccinari cand duci copilul la gradi, ca doar am baietelul in clasa a treia, dar daca fisa e incompleta, nu-ti primesc copilul la scoala? Ma cam indoiesc...doar scoala primara e obligatorie. Si ce se intampla in zonele cu multi rromi, ca e stiut ca ei nu prea se vaccineaza... O sa intreb la scoala, ca e mai simplu, dar s-ar putea sa fie ceva adevarat si in interpretarea Roxanei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Si totusi cum ramane cu intrebarea mea: Esti dispusa sa expui copilul la o avalansa de boli care nu vin mereu in conditii de sanatate excelente ci poate nimeresc peste o bronsita,de exemplu.sau poate nimeresc peste examenul de capacitate,alt exemplu...Esti sau nu? Eu nu,recunosc!

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Eram si eu adepta acestei aberatii cu "in beneficiul copilului sa faca boala nu vaccinul" pana cand o ruda indepartata a noastra si-a pierdut copilul dintr-un banal oreion, boala pe care am facut-o toti in copilarie. Copilul a facut niste complicatii galopante, si a sfarsit cu meningita. Avea 2 ani.
Asa ca prefer sa-l vaccinez decat sa ma bizui pe mama natura care ii va dezvolta imunitatea dupa boala, cand acea boala, oricat de banala ar fi, poate da complicatii rapide si imediate foarte periculoase. Acel biet copil nu putea fi protejat de oreion prin vaccin, dar aceleasi complicatii se pot dezvolta si la rubeola, varicela etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Iertare, ieri seara am ramas fara semnal si a trebuit sa ma culc
La multi ani , mai intai, ca am inceput un an nou, sa ne ajute Dumnezeu sa fie unul bun...
Lona, iarta-ma, se poate sa fie o aberatie ce am spus eu, stiu ca se poate muri in urma complicatiilor survenite de la o astfel de boala, dar cred ca stii ca au fost si copii care au murit in urma unui vaccin...Orice se poate intampla.

Laura, nu stiu la ce mi-as expune copilul, scenariul imaginat de tine mi se pare un pic horor, eu am facut bolile astea pentru care ne vaccinam acum copiii si nu am patit nimic, iar acum am o imunitate solida.

De fapt eu am trei copii, sunt o mamica bogata, si pana acum nici prin cap nu mi-a trecut sa refuz vreun vaccin. Ideea mi-a venit rcent, cand fetita mea cea mica a facut 7 luni si a trebuit sa-i fac antirujeolicul. Pe fi-miu l-am vaccinat chiar mai mult decat era cazul, pana cand am patit o reactie urata de la un antigripal, si de atunci am devenit mai circumspecta in privinta vaccinurilor. Ideea e ca nu e suficient sa ne dorim sa-i protejam, ca sa-i si protejam cu adevarat.
Si apropo de expunere la riscuri, Laura, tu ti-ai expune de exemplu copilul la riscul de a face mai tarziu un diabet? (Doamne fereste!)
Cam astea erau speculatiile privind riscurile vaccinarii contra bolilor copilariei...De asta ma interesa sa stiu mai mult. Si n-as vrea sa mutam discutia de acolo unde a fost ea initiata, deci veniti la Pro si contra vaccinare, ca a curs multa cerneala pe acolo...si zic eu ca sunt lucruri interesante, nu "aberatii"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Din cate stiu eu daca nu ai copilul vaccinat nu il primesc in colectivitate. Stiu asta pentru ca am vazut cativa copii ai unor solicitante de azil care erau in imposibilitate de a dovedi ca si-au vaccinat copiii, ca doar nu au fugit cu carnetu de vaccinari si acum au probleme. E vorba de vaccinurile obligatorii.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by fdoina

Iertare, ieri seara am ramas fara semnal si a trebuit sa ma culc
La multi ani , mai intai, ca am inceput un an nou, sa ne ajute Dumnezeu sa fie unul bun...
Lona, iarta-ma, se poate sa fie o aberatie ce am spus eu, stiu ca se poate muri in urma complicatiilor survenite de la o astfel de boala, dar cred ca stii ca au fost si copii care au murit in urma unui vaccin...Orice se poate intampla.

Laura, nu stiu la ce mi-as expune copilul, scenariul imaginat de tine mi se pare un pic horor, eu am facut bolile astea pentru care ne vaccinam acum copiii si nu am patit nimic, iar acum am o imunitate solida.

De fapt eu am trei copii, sunt o mamica bogata, si pana acum nici prin cap nu mi-a trecut sa refuz vreun vaccin. Ideea mi-a venit rcent, cand fetita mea cea mica a facut 7 luni si a trebuit sa-i fac antirujeolicul. Pe fi-miu l-am vaccinat chiar mai mult decat era cazul, pana cand am patit o reactie urata de la un antigripal, si de atunci am devenit mai circumspecta in privinta vaccinurilor. Ideea e ca nu e suficient sa ne dorim sa-i protejam, ca sa-i si protejam cu adevarat.
Si apropo de expunere la riscuri, Laura, tu ti-ai expune de exemplu copilul la riscul de a face mai tarziu un diabet? (Doamne fereste!)
Cam astea erau speculatiile privind riscurile vaccinarii contra bolilor copilariei...De asta ma interesa sa stiu mai mult. Si n-as vrea sa mutam discutia de acolo unde a fost ea initiata, deci veniti la Pro si contra vaccinare, ca a curs multa cerneala pe acolo...si zic eu ca sunt lucruri interesante, nu "aberatii"




Un nou an fericit voua si celor trei pitici, cu sanatate si tot ce va doriti!
Ai dreptate, ne-am indepartat de topic.
On: Programul national de vaccinari este obligatoriu, pentru ca este impus prin act normativ (OG 53/2000, aprobata ulterior prin lege). Este adevarat ca sanctiunile privind nerespectarea lui sunt doar pentru medici, dar in acelasi timp exista o prevedere in Legea asigurarilor de sanatate care spune ca daca te imbolnavesti pentru ca nu te-ai prezentat la medicul de familie pentru examenul de bilant sau pentru controalele profilactice (aici intra si vaccinarea) si dezvolti boala pe care o puteai preveni, vei plati toate serviciile medicale aferente acesteia. Cu alte cuvinte, n ustiu de ce ar trebui bugetul sa-mi plateasca mie vindecarea de o boala in care a mai investit o data prin programul de preventie. Totodata, ai dreptul ca pacient sa refuzi orice manopera medicala, nu te leaga nimeni si te vaccineaza, dar semnezi ca-ti asumi riscurile.
In noul pachet legislativ al ministerului, mult discutat de altfel, lucrurile sunt mult mai clare:
Art.39
Cetatenii romani si orice alta persoana aflata pe teritoriul Romaniei, precum si unitatile si agentii economici au obligatia sa se supuna masurilor de prevenire si combatere a bolilor transmisibile, sa respecte intocmai normele de igiena si sanatate publica, sa ofere informatiile solicitate si sa aplice masurile stabilite privind instituirea conditiilor pentru prevenirea imbolnavirilor si pentru promovarea sanatatii individului si a populatiei
.
Si sunt si sanctiuni.
Cam asta este din punct de vedere legal.
Despre bolile copilariei pe care le-am facut noi si nu eram vaccinati, cred ca lucrurile sunt mai nuantate. Patogenitatea virusilor creste ingrozitor, apar noi forme si tulpini. Imi spunea un pediatru ca nici rujeola nu mai este ce-a fost, in sensul ca a crescut in ultimii 20 de ani agresivitatea manifestarii acestuia.
Pe de alta parte, nu uita ca poliomielita, de exemplu, nu mai face ravagii ca pe vremea noastra.
N-am vrut sa jignesc cand am spus "aberatii", ci doar am definit momentul cand am trecut de la o parere la alta, justificat, si m-am speriat privind inapoi la propriile mele "principii" sanatoase si naturale privind imunizarea copilului. De atunci nu m-am mai indoit de necesitatea vaccinarii.
Sigur insa, fiecare este liber sa aleaga pentru el, cu consecintele la pachet insa. Si in sensul pro, si a al celui contra.
Inca o data, la multi ani sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Asta da, raspuns convingator...si la obiect...fara sa batem campii.
Multumesc, Lona.
Si inca o data La multi ani fericiti!

Mergi la inceput