Ovare polichistice- sfaturi

Ovare polichistice- sfaturi | Autor: buggy

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am mare nevoie de parerile voastre.
De curand mi s-au descoperit 4 chisturi mici, unul mic l aun ovar si inca 3 la celalalt. Mi s-au recomandat Diane 35 , dupa a doua pastila imi era foarte rau, stari de voma,ameteli, dureri de cap, nu puteam sa mananc nimic ceva ingrozitor. Am sunat medicul si mi-a zis sa le intrerup si sa merg la un nou consult. Astazi am fost si pe langa faptul ca s-a purtat absolut sub orice critica, de parca eram vinovata ca mi-a fost rau de la ele, mi-a spus ca e singurul tratament bun si ca altfel cu ovare polichistice poti ajunge sa nu mai fac copil. Tonul era foarte alarmist, s-a purtat ingrozitor si m-am simtit oribil. Mi-a zis sa iau tot Diane, am sugerat totusi daca nu pot incerca si altceva si mi-a dat Novinette spunandu-mi ca nu sunt nici pe departe ca Diane si ca ar trebui sa insist cu Diane.
Sunt foarte speriata si descumpanita...nu am deloc experienta si ca orice om fara experienta imi vine sa o cred pe cuvant. Ce sa fac... ma puteti sfatui cumva?
Va multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

Doctorul a insistat sa mai iei Diane pentru ca se stie ca in primele 2 luni pana se obisnuieste organismul cu ele exista posibilitatea unor reactii adverse..adik aceste senzatii pot sa dispara,insa nu e garantat.Depinde foarte mult de persoana si de organismul acesteaia...e foarte posibil sa nu accepte pastilele.
Toti medicii(aproape) din cate am auzit cand au diagnosticul ovare polichistice urmatorul pas este: diane 35.Eu iau si nu am pb cu ele...
Insa sa revenim la tine....ai putea sa incerci si cu ceva tratamente naturiste pentru ca din cate am citit pe forum si pe net unele tratamente au dat rezultate chiar foarte bune..insa iar depinde de persoana.Te sfatuiesc sa dai un search pe google la ovare polichistice,tratamente naturiste etc si o sa vezi ce informatii mai poti gasi...insa cel mai bine e sa nu iei dupa capul tau ci dupa ce sp medicul...la tine e mai dificl din moment ce insista pe diane
Sa vedem ce mai scriu si fetele,sunt foarte multe care nu tolereaza diane 35 si poate o sa-ti spuna ce pastile au luat pentru polichistice.
Despre copil nu stiu sigur..tot asa depinde de pb...insa din cate am citit se pare ca netratat pot aparea anumite complicatii.
Sanatate maxima si ai grija de tine!Incearca sa te feresti de rece,shosetutze in picioare,dres gros,fara apa rece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

inca ceva:incearca sa cauti pe forum pentru ca din cate stiu sigur au mai existat subiecte pe aceasta tema.bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

pana gasesti..ia baga un ochi aici : http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=7553&SearchTerms=,polichistice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Lyvya
Multumesc pentru raspunsuri, din fericire sunt mici insa sunt speriata tare si ...offf sa vedem ce se intmpla si cu novinette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Eu am ciclu regulat, nu am dureri ...am niste cosuri e drept insa nu ma regasesc pe lista cu simptome a celor care au ovare polichistice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Ma ingrozesc ce citesc despre ovare polichistice, eu sunt slaba, nu am tendinte de ingrasare...parca nu ma recunosc pe nici o lista si cu toate astea , asa mi s-a zis ca am ovare polichistice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Buggy, ceea ce spui tu nu e suficient pt diagnosticul de sindrom al ovarelor polichistice, cel care necesita tratament. Sindromul ovarelor polichistice inseamna de fapt hiperandrogenism cu anovulatie cronica. Exista femei care au numai ovare polichistice descoperite ecografic si care nu au nici un fel de alta anomalie endocrina sau metabolica. Aceste femei nu au sindromul ovarelor polichistice si nu necesita tratament.
Prin urmare, pana nu se stabileste daca ai sau nu ovulatie si daca ai sau nu hiperandrogenism, nu se poate pune acest diagnostic numai pe baza ecografiei, iar pana nu ai un diagnostic clar orice tratament este nejustificat.
Daca numai pe atata ti s-a pus diagnosticul asta, eu zic sa consulti si alt medic ginecolog, sau un endocrinolog, inainte sa te alarmezi.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Multumesc Catalina,
Adevarul e ca sunt f speriata...si atitudinea medicului m-a speriat foarte tare...s-a purtat foarte urat si mi-a spus ca dupa aceasta ecografie ea vede acest sindrom...si parca se certa cu mine ca m-am simtit rau de la Diane...asta era senzatia...multumesc mult pt raspuns si eu cred ca mai trebuie sa consult un alt medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Cand am scris acest subiect, nu stiam ca ovare polichistice este un diagnostic diferit de SOP ( sindromul ovarelor polichistice) in aceeasi seara am aflat, cautand in disperare pe google.
Problema e ca ma revolta la maxim superficialitatea medicilor din Romania. Cum au stat lucrurile. Am fost la un control fara sa am vreo problema in care mi s-au descoperit 4 chisturi. Unul pe un ovar si 3 pe celalalt ovar. Mi s-a spus ca nu e ceva grav, mi s-a pus diagnosticul ovare polichistice si ca se vindeca cu Diane.
Am luat Diane 2 zle pentru ca nu le-am suportat si am revenit la doctor unde am dat efectiv peste o isterica ( altfel nu ii pot spune) care uitandu-se pe poza de la ecografie a inceput sa tipe ca si cum ma faceam vinovata de faptul ca nu am suportat acele pastile si mi-a zis" Fetito tu nu o sa faci copii, tu ai sindromul ovarelor polichistice si nu o sa faci copii"
Mi s-a facut rau, am zis ca daca trebuie, iau Diane, ca suport sa ma simt rau, daca fac defapt bine. Si mi-a zis ca Dianele reprezinta singura sansa si sa le iau in continuare. Stiind totusi ca nu e normal sa iei niste pastile care iti fac rau, am insistat si am intrebat daca totusi e in regula si a zis ca nu , nu e in regula ...ce sa mai inteleg, pana la urma mi-a dat novinette...dar m-a asigurat ca le iau degeaba
Am venit acasa disperata, am scris pe forum, m-am documentat si am realizat ca nu am nici o alta caracteristica a SOP-ului
Am schimbat medicul si dupa 2 saptamani de novinette mi-a disparut un chist...am un ovar curat si celelalte 3 au dat inapoi.
Problema e, ca acum daca tot mi-a intrat acel sambure de indoiala in suflet, va trebui sa fac niste analize hormonale sa vedem daca am sau nu SOP, dar asta abia dupa ce termin tratamentul adica niste luniSunt foarte revoltata pe sistemul medical din Romania, sunt sub orice critica. Si nu este singurul medic incompetent pe care l-am intalnit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

am aceeasi parere despre dr.
eu am incercat acupunctura cu laser si a mers.mai poti incerca si naturiste ca am inteles ca dau roade nesperate!succes

Mergi la inceput