Ovare polichistice- sfaturi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Buggy si eu sunt foarte slaba, analizele hormonale au iesit bune dar aveam ovar polichistic.Am urmat un tratament homeopat si la urmatoarea ecografie, ovarul erau ok.
Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

eu am avut exact problema ta, la momentul respectiv prof. Ancar recomandindu-mi sa incep sa iau anticonceptionale Mycroginon (asta era prin 1994-95). dupa 3 luni am mers la ecografie si nu am mai avut nici un chist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Buna, multumesc pentru raspunsuri
Mica -mica , initial am fost diagnosticata cu ovare polichistice ( ceea ce nu e asa de grav) si la o a doua intalnire ( nu consultatie ) mi-a spus ca am SOP ( Sindromul ovarelor polichistice) ceea ce e cu totul altceva. Acolo in aceea categorie intra simptomele cu par excesiv de mult pe corp, obezitate si chiar lipsa ciclului. Desre asta vorbeam mai sus. Seamana ca si nume diagnosticul dar nu este acelasi lucru. Medicul nou la care am fost acum mi-a spus ( asa cum a spus si cealalta initial ca nu e vorba de SOP ci de ovare polichistice)"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Draga mea si eu AM AVUT!!! A incercat sa imi ea si mie anticonceptionale, insa nici eu nu le suport....vezi sa nu ai ceva la colecist, fa-ti un eco...al meu e strangulat de ex.
Apoi mi-a dat Duphaston insa numai intr-o luna am pus pe mine 3 kg si am renuntat la el caci citisem tot pe DC la fetele care spunau ca au pus 6-7 kg si nu au mai reusit sa le dea jos....asa ca am inceput un tratament homeopat si multumesc lui D-zeu ca am scapat in citeva luni....iar de 2 saptamini am fost la eco si ovarele mele sunt curate.
Deci parerea mea este sa incerci cu un homeopat....ti l-as recomda pe al meu dar dar e la Cluj///// Sanatate si sarbatori fericite in continuare.

Bianca
http://community.webshots.com/user/biancaloneanPoze[/url
"Traim intr-o era in care pizza ajunge la noi acasa mai repede decat
politia."
-- Jeff Marder.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

buggy, eu am max. 50 de kg cu tot cu ambalaj, desi maninc de rup, n-am nevoie sa ma epilez, o fac asa, de moft, si n-am avut probleme cu tenul niciodata, nici macar in adolescenta.
Testele hormonale au iesit ok.

Si TOTUSI am avut ovare polichistice si sindromul respectiv (ovare de portelan).

EU, personal, m-am "prins" tirziu, cind chisturile erau mari. Mi s-a prescris Diane 35, sub care chisturile mele au crescut ca Fat Frumos... intr-o zi cit altele intr-un an... au ajuns la 8 cm... asa ca a trebuit sa ma operez (laparo) si s-a rezolvat. S-au extras chisturile, mi s-a facut drilling ovarian, si acum ma chinuiesc sa am un bb.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biascarlia spune:


Buna! Sunt posesoare de ovare polichistice din 1995 data la care am aflat de existenta lor. Aveam atunci 22 ani si nu stiam cu ce se mananca acest lucru . De atunci am crescut si am aflat fffff multe si annume: am pierdut 2 sarcini; am facut stimulari pt a ramane insarcinta si atatea a facut ca la un moment am declansat o hemoragie intrachistica, fapt pt care am ajuns datorita unei prietene(de ce mai sunt bune daca nu pun puntul pe iii cand trebuie) la Buc cu prigamare tot OK si de la momentul respectiv, de cand am ajuns in 30 de zile am facut o laparoscopie; dupa 2 luni de la acest glorios moment a venit mult asteptata sarcina cu rezultat NEASTEPTAT de nimeni pt ca mai am si un uter bicorn cu o conformatie CAH!; am fost la un moment de rascruce la 6 saptamani (norocca dr a stiut sa imi aplice un tratament adecvat )si ca o ironie copilul nu se ami nastea incepuse sa se imputineze si lichidul dar RARES a fost un invingator ca si mama lui care in decurs de 6-7 ani a avut aprte de multe preziceri sumbre(ex. sa avortez de 9 ori pr aputea naste O DATA)????Dar ce pot sa spun acum nu este prea imbucurator caci la 1,8 ani de la nastere am redescoperit polichistele, dar probabil ca suntem un tot care nu poate sa fie descompletat(se spune ca este o chestie hormonala desi am tot facut dozari hormonale) dar fiecare isi duce crucea cum poate. Diane35 am lut si eu (cand la 22 ani nu stiam ca iau anticonceptionale creedam ca sunt pt chisturi ) am aflat dupa 2 luni de luat , dar nu va pot descrie calvarul prin care am trecut :greata tremurat vomat si aveam si nunta la o luna de cand am inceput sa le iau. M-am si ingrasat 9 kg desi se spune ca nu ingrasa anticonceptionalele, totusi am incercat si alte variante si nu le suport si ma si ingrasa. Dar cu toate astea am trecut cu brio prin multe si LUATI AMINTE CE AM REUSIT EU SI NU VA LASATI INVINSE DE NIMIC cautati pana gasiti sa fie pe placul vostru
BAI BAI biascarlia din CT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Multumesc pentru raspunsuri...Acum imi e mult mai clara situatia.
Unul din chisturi a dat inapoi...adica un ovar e curat...sper ca sunt pe drumul cel bun...urmeaza sa merg luna asta la o alta eco...sa vedem...problema mea e ca inca nu sunt pregatita pentru un copil, ma sperie faptul ca e posibil sa nu pot sa am copii...nu stiu daca ma aflu in acea postura si nici daca ar trebui sa ma grabesc cu un bebe...iar problema pe care o am (nici nu stiu in ce masura o am) ma arunca intr-o incertitudine totala"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizy spune:

Du-te la Plafar si cumpara extract din muguri de zmeur si extract din coacaz si ia cate 70 de picaturi/zi.Sunt foarte bune si nu sunt scumpe. Si eu am avut un chist de 3 cm pe un ovar si mi-a dat inapoi dupa tratament. pe langa picaturi mi-am facut ceai din coada calului, cretisoara,coada soricelului, sanziene,urzica moarta si am baut cam 1 litru /zi.Bafta si gandeste pozitiv !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Multumesc mult Lizi, am sa incerc si eu reteta ta.
O sa va tin la curent. Inca o data multumesc mult"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Acum aflu de diferenta dintre cele doua diacnostice.
In urma cu ceva ani mi-au descoperit chisturi pe ovare si am facut acelasi tratament cu Diane.S-au resorbit si nu am mai facut tratament.Acum 2 ani am fost dusa la uegenta cu dureri si operata imediat din cauza unui chist cat pumnul.
Dupa ce am citit ce ati scris ma gandesc ca eu am de fapt SOP pt. ca am pari probleme cu parul si kilogramele excesive.
O sa caut sa vad care sunt de fapt simtomele si poate imi dati si voi cateva lamuriri.

alina

Mergi la inceput