VITILIGO

VITILIGO | Autor: numeioana

Link direct la acest mesaj

Am vitiligo de vreo 10 ani (am 23 acum) si am tot facut tratamente, dar nu au avut nici un efect. Ma gandesc la ziua in care voi afla ca sunt insarcinata...voi fi fericita, sau acest lucru ma va ingrijora si mai rau? Avand in vedere ca e o boala ereditata, mi-e frica sa nu o mosteneasca si copilul meu. Cunoasteti cazuri ca al meu? Ce e de facut?

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgianab spune:

S-ar putea sa confund! Vitiligo e boala aia unde apar pete pe piele? Daca da atunci (parere personala fara vreun fel de documentare) nu e ereditara. Zic asta pentru ca soacra mea are iar sotul meu nu are.


http://georgiana.iciblog.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Sotul meu a descoperit acum un an jumate ca are vitiligo (diagnosticat fiind cu aceasta boala). Este ereditara, intr-adevar, dar nu-i musai sa se transmita de la parinti la copii, ci se poate transmite si de la a doua generatie... De exemplu, bunicul sotului meu (din partea mamei) a suferit de boala asta, mama lui nu o are; in schimb, o au vreo doi veri, un unchi etc.
Ca sa te linistesti in privintza copilului (viitor), eu cred ca este foarte indicat sa mergi la un bun dermatolog, la un bun ginecolog si sa fii dispusa sa-ti faci toate analizele si investigatziile posibile (nu numai pentru vitiligo). Spun asta pentru ca s-ar putea ca un "eventual" copil sa nu mosteasca asta, ci (Doamne fereste!) o cu totul alta boala congenitala.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/olguttza/my_photos


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinkutza spune:

Numeioana,stiu ezact despre ce vorbesti.Verisorul meu are aceasta boala de mic copil,de pe la 4-5 ani.Acum are 19 ani.Parintii lui nu au aceasta boala,doar o matusa de-a lui.De ani de zile a urmat numeroase tratamente si nimic.A stat si in Bucuresti cateva luni pentru un tratament cu laser,facea doar 2-3 min pe zi.Dar nu l-a ajuata prea mult.
Cauzele bolii nu sunt cunoscute nici astazi,in medicina alopata, dar se stie ca poate exista si o componenta ereditara.O observatie mai recenta a medicilor este aceea ca persoanele care folosesc excesiv cremele solare de protectie contra radiatiilor ultraviolente penetrante sunt mai expuse riscului de a li se bloca producerea de pigmenti de coloratie.
Ca tratament local, se foloseste usturoiul proaspat, taiat in feliute, cu care se freaca pielea de 3-4 ori pe zi. Dupa 7 zile se schimba usturoiul cu tinctura de telina aplicata prin tamponare.


Am auzit ca la Spitalul Militar este un doctor foarte bun care rezolva cazuri de Vitiligo.


Ilinkutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Stiu, la dr. Nedelcu de la spitalul militar am fost si am facut un an de zile tratament cu raze ultraviolete, creme, pastile...pana mi s-a urat. Apoi am facut si tratament cu laser si nimic. Parintii mei nu au, in schimb bunicii mei au facut la batranete.

Olgutza, ce vrei sa spui cu "alte boli congenitale"??? Nu inteleg...

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Ma refeream la toata gama de boli, orice...Inainte de a "programa" un bebelush, cred ca e foarte bine sa fie analizat de-a fir-a par tot arborele genealogic atat al mamei, cat si al tatalui...Nu stii ce tare se transmit si cum...



http://pg.photos.yahoo.com/ph/olguttza/my_photos


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna,

Din cate stiu eu este intradevar o predispozitie transmisa ereditar.
Se asociaza foarte des cu tiroidita autoimuna.. este o boala ereditara autoimuna...Aceasta asa zisa boala( de fapt este pur si simplu prezenta unui anticorp in sange) are ca implicatie si aparitia vitilingo.. Din pacate nu este tratabil.Trebuie evident sa te feresti de soare.. caci se extind...Tatalui meu i-a aparut ca urmare a unei suparari mari...Poate n-ar strica sa faci si o dozare de ATPO ( se face o analiza de sange) ceea ce ar implica si tiroidita aceasta.. caci necesita tratament.Mie endocrinologul mi-a spus ca au o legatura indestructibila tiroidita autoimuna- vitilingo...


Speranta moare ultima!


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

si eu am vitiligo tot cam de vreo 10 ani..
Este ereditara, dar nu constant ereditara, nu stiu cum sa explic .. adica apare pe linie ereditara, dar nu neaparat la generatii succesive.. Poate sa "sara" o generatie si sa apara la urmatoarea... La mine asa e..

si, fiind pe sistem nervos, nu, nu se trateaza :(

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Are si sotul meu o forma mai usoara de vitiligo, ii apar pete de depigmentare primavara-vara (pe fata), de la soare (si stress), si putin dintr-o spranceana se albeste. Un medic homeopat i-a spus ca ar fi ceva lipsa de siliciu in organism (pe baza de stres nu-l asimileaza)i-a recomandat sa consume telina, struguri, am incercat ceav tratament extern cu ulei de masline si muguri de nu mai stiu exact ce... cert e ca cel mai bun rezultat l-a avut folosind o crema care se gaseste in farmacie DERMOVAT ii spune (atentie e periculoasa, tb folosita exact in zona afectata, arde un strat de piele, evidentiaza petele la inceput, apoi le reduce daca sunt in faza incipienta). Cunosc insa multe persoane care au pete pe tot corpul si din pacate nu au rezultate oricate tratamente au incercat. Trebuie evitat stresul, consumul nervos, expunerea la soare. Nu m-am gandit ca ar putea mosteni asta si copiii nostri, desi in familia sotului mai are o verisoara de a lui vitiligo, probabil transmisa de la bunici/ strabunici...

KIM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

quote:
Originally posted by Kittie

si eu am vitiligo tot cam de vreo 10 ani..
Este ereditara, dar nu constant ereditara, nu stiu cum sa explic .. adica apare pe linie ereditara, dar nu neaparat la generatii succesive.. Poate sa "sara" o generatie si sa apara la urmatoarea... La mine asa e..

si, fiind pe sistem nervos, nu, nu se trateaza :(

mamica de ( 13oct04 )



Kittie, vad ca ai un copilas, sa-ti traiasca. Eu am postat acest subiect cu gandul ca voi avea si eu copii si imi doresc asta mult de tot. Dar mi-e foarte frica sa nu mosteneasca pielea mea. La fel si la mine, doar eu am, parintii mei nu, fratele meu nu, doar bunicii au facut la batranete.

Va multumesc pt raspunsuri

Ioana
http://www.invitatii-nunta.ro/nunta3/24136.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

si sotul meu are vitiligo. A incercat tot felul de tratamente, homeopate, alopate, cura de verdeturi, creme, ultraviolete, etc. Nimic nu a dat rezultat.
E o boala ereditara si nu se transmite la toate generatiile (am citit undeva ca e data de o gena recesiva si apare vitiligo doar dc se intalnesc 2 gene recesive-si de la mama si de la tata). Oricum debutul bolii e pe baza de stres (sotului meu i-a aparaut cand a dat examen de admintere in facultate).


Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput