chlamydia trachomatis

chlamydia trachomatis | Autor: dma

Link direct la acest mesaj

cine a trecut prin aceasta infectie cu chlamydia trachomatis, rog sa-mi povesteasca despre durata si felul tratamentelor pe care le-au urmat la sfatul medicului, daca serologia(igA si igG) s-a negativat,daca au reusit sa se vindece si ce efecte au avut asupra sarcinii sau daca le-a determinat sterilitate -ce au facut pt a putea concepe un bebelus.
multumesc celor care imi vor raspunde!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

in primul rand chlamydia este o infectie cu trasmitere sexual,se ia sumamed 500mg atat tu cat si partenerul tau,din cate stiu cu chlamydia nu ramai insarcinata iar netratarea ei duce la sterilitatea ambilor parteneri,o descoperi in secretia vaginala din col cat si in sange.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by camy062004

din cate stiu cu chlamydia nu ramai insarcinata




Ba da, poti ramane (si sa fie sarcina normala, nu extrauterina). Mie mi-a iesit pozitiv testul pentru Chlamydia facut la inceputul sarcinii (habar n-aveam c-aveam asa ceva si de cat timp ). Doctorul mi-a spus sa nu ma sperii pentru ca se trateaza. Am luat Amoxicilina (si eu, si sotul), am repetat testul la un timp dupa tratament si a fost negativ.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

cristina, ai un baietel minunat!! sunteti o familie norocoasa.

multumesc pt raspuns.

sper ca in clipa in care ma decid sa fac un copil sa nu am surpriza neplacuta ca sunt sterila secundar infectiei genitale cu chlamydia.

as vrea sa te mai intreb ceva: testele negative au fost din sange(serologia:igA si IgG) sau din ce ti s-a recoltat de la nivelul colului uterin??

in cazul meu igA este negativ, IgG este pozitiv, iar testul din citologia de la nivelul colului a fost negativa. dar nu stiu ce sa mai cred....de aceea intreb cum a fost in cazul celor care au trecut prin asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

buna Camy!
in primul rand iti multumesc pt ca ai fost prima care si-a facut timp sa imi raspunda.

despre chlamydia trachomatis as putea sa va povestesc mult mai multe.inclusiv tratamente si doze..pt ca am cautat pe foarte multe site-uri de medicina si unele scheme de tratament le-am urmat si eu.

insa doresc sa aflu din experienta altor femei care au trecut prin aceasta infectie cum a fost evolutia in cazul lor,la ce antibiotice au raspuns mai bine si cum a evoluat serologia(igA si igG) fata de aceasta boala.daca s-au confruntat cu sarcini extrauterine sau au fost nevoite sa trateze infertilitatea si sa recurga la insamantare artificiala.

pt cei interesati:tratamentul consta in Sumamed 1g in doza unica(adica 2 tb de 500mg) sau ofloxacin 400mg:de 2 ori 400mg/zi timp de 7 zile sau amoxicilina sau doxicilina sau eritromicina. + repaus sexual pe durata tratamentului si ovule intravaginale.

astept mesaje in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by dma


testele negative au fost din sange(serologia:igA si IgG) sau din ce ti s-a recoltat de la nivelul colului uterin??



N-am facut analize de sange (poate ar fi trebuit???), numai de secretie. Oricum, bine ca s-a terminat totul cu bine.
Fii linistita, daca m-am vindecat eu in al doilea trimestru de sarcina (din sapt. a 15-a am luat antibioticul), sigur te vei vindeca si tu (daca nu esti deja vindecata) inainte de a ramane insarcinata. Important e sa depistezi boala si sa actionezi cat mai repede, pana nu face ravagii. Multa sanatate si noroc!


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Mie boala asta mi-a facut mult rau. Mi-a infundat o trompa, pe cealalta a infundat-o doar partial.
Am rezolvat problema laparoscopic.
Am rezolvat-o cu Summamed. Dati-i o mare atentie!!!! Asa cum spunea si Cristina: face ravagii!!!!

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

MESAJUL ESTE PENTRU ELANIS: depistarea infectiei cu chlamydia trachomatis

pt diagnostic se pot face:

1 cultura pe medii speciale din secretia vaginala (dar nu se face oriunde pt ca sunt f scumpe si necesita cateva zile pt a permite bacteriei sa se dezvolte pe acele medii de cultura)

2.examen imunologic din secretia recoltata cu betisorul de catre medic din secretia vaginala si de la nivelul colului

3.examen serologic(determinare anticorpilor fata de aceasta bacterie:igA, igM si igG din sange)

iti doresc sanatate multa!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Am si eu o intrebare: cum v-ati dat seama sau cum si-a dat seama medicul ca este vorba de chlamydia ? Eu am niste probleme de ceva vreme, dureri in zona genitala si durere la contact, scurgerea este albicioasa, dar pana acum nu mi s-a pus acest diagnostic. Am tot citit despre aceasta boala si mi-e teama sa nu o am si eu. Oricum voi merge la medic si ii voi sugera sa fac niste analize mai amanuntite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

aceasta boala intr-o proportie foarte mare ramane asimptomatica. asa ca nu te prea gandesti ea.

dar daca ai alte simptome in sfera genitala, primul pas e sa mergi la ginecolog. si cei de la spital o sa iti faca pt incepul examenul citologic si bacterilogic din continutil vaginal, examenul ginecologic ce consta in examen cu valve si tactul vaginal, poate te pune si la echograf.cele 2 examinari din secretia vaginla o sa specifice starea colului tau, adica daca ai inflamatie sau nu, daca apar atipii celulare sau/si hematii;respectiv daca ai in secretia vaginala candida, trichomonas, gardnerrella si gradul de puritate al florei tale vaginale.Bacilul doderlain este normal sa existe in flora vaginului...asa ca nu va temeti de acesta.se pot face testul pt sifilis (VDRL-ul sau RBV-ul).

acum daca iti iese inflamtie inseamna ca e ceva ce o determina.daca ceilalti germeni care se fac in mod obisnuit la spital sunt negativi si ai totusi inflamatie la col cu un grad de puritate III/b se poate sa fie vorba de alte microorganisme cum ar fi chlamydii sau mycoplasme. si atunci se fac unele teste pe care le-am enumerat pe acest forum.

se merge prin excludere.nu stii de la inceput ca e sau nu chlamydia.
dar a devenit o infectie prea frecventa.

simptomele tale pot avea si alte cauze. nu trebuie sa te gandesti din start la chlamydia. pt linistea ta fati testele ca sa o excluzi si apoi sa continui investigatiile pt a depista ce problema ai.

ginecologul tau va stii mai bine in ce ordine sa te trimita la diverse investigatii.

iti doresc multa sanatate!
si astept vesti de la tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

dma esti tare cu raspunsul anterior

camy

Mergi la inceput