chlamydia trachomatis

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Multumesc mult pentru raspuns.Asta si intentionez sa fac, dar inca mai caut un medic competent. Poate stie cineva un medic ginecolog bun in Constanta.

Site-ul acesta ne ajuta tare mult. E minunat sa stii ca poti invata din experienta celorlalte femei. Va multumesc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elanis spune:

Buna dma,
Si eu am aceeasi temere ca si Carmenita. Atata timp cat am dureri cronice pelvine si am primit diagnosticul de BIP (boala inflamatorie pelvina) am temerea ca poate sunt infectata cu Chlamydia. Rezultatul analizei secretiei a fost urmatorul - epitelii frecvente in placarde, leucocite relativ frecvente, flora grad II, candida albicans frecventi spori, trichomonas si neisseria absente. La echo a iesit putin lichid in sac si cateva chistulete ovariene, fara pericol mi s-a spus. Am primit tratament pentru candida, dar durerea pelvina nu a disparut. O am deja de 6 luni. Nu stiu ce analize sa mai fac, dar nu renunt, vreau sa-i dau de cap. Daca vreuna din voi a avut o asemenea problema, va astept cu sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_stan spune:

nu pot sa cred ca am chlamydia trachomatis
iata ce scrie pe rezultatele mele de la laborator:
IgA anti CH TRACHOMATIS: SLAB POZITIV
C.O. = 0,679; D.O.= 0,765
IgG anti CH TRACHOMATIS: POZITIV
C.O. = 0,570; D.O.= 2,460

Maine incerc sa merg la doctorul curant dar va scriu poate ma ajutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_stan spune:

am fost si ne-a dat sa luam zanocin 400, 1 la 12 ore timp de 10 zile, dupa care sa asteptam cel putin 10 zile si sa facem din nou analizele.
Chiar daca nu mai scrie nimeni aici, eu am sa va povestesc experienta mea in speranta ca va ajuta pe cineva in viitor.

Un week-end romantic va doresc

Ancuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

ancuta_stan, eu am facut tratament cu zanocin 400, 1 la 12 ore timp de 10 zile (eu si sotul) dar pentru ureaplasma si nu mi-a rezolvat problema. Am fost "cumintei" pe toata perioada tratamentului si inca 10 zile pana mi-am repetat analiza. Degeaba. Am sa incerc sa rezolv problema cum sumaden, dar abia de luni cand o sa iau legatura cu dr. ginecolog.
Intreb fetele care au facut tratament cu sumaden, dupa cate zile au repetat din nou analiza? Exista oare cazuri in care tratamentul cu sumaden a dat gres?
si pentru toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_stan spune:

Eu am inceput a doua tura de tratament - intre timp sotul meu s-a vindecat, iar eu am inceput sa iau Sumamed 1 la 12 ore in prima zi si apoi inca 4 zile 1/zi.

Chiar daca nu mai posteaza nimeni, o sa scriu pentru cine se intereseaza de acest subiect si daca s-a rezolvat cu tura asta de tratament.

Sa fie bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

ancuta_stan, intre timp am terminat si a doua tura de tratament pt ureaplasma, dar nu cu sumamed ci cu doxiciclina si am reusit sa scap de ureaplasma. Dr. ginecolog mi-a dat din start doxiclina, nu a vrut sa auda de sumamed (cu toate ca eu i-am cerut asa ceva). Si bine am facut ca am ascultat-o. Din cate am inteles doxiciclina se recomanda foarte mult si in tratarea chlamydiei cu rezultate foarte bune. Diferenta de pret intre doxi si sumamed este foarte mare. Tot tratamentul pt mine si pt sot 10 zile - cost total 120.000 lei vechi. Sa ne spui daca ai scapat de belea.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

am si eu o nelamurire?
am clamydia...am facut tratament cu sumamed..acum am repetat analiza..si inca astept rezultatul..
dar ceea ce ma nelamureste pe mine..este faptul ca am facut si PAP..daca clamydia asta este o infectie..nu as avea pretentia sa iasa la PAP...dar e posibil ca Pap sa fie buna???si tu sa ai infectia??
ma rog poate nu stiu io!!!!




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Mie mi-a iesit Chlamydia doar in sange, nu si in secretie. Am IgM pozitiv si IgG negativ. Tratamentul nu l-am facut inca, astept sa merg la medic.
dma, stii cumva ce inseamna IgA? ca pentru celelate 2 stiu.

Poze

Bebe_in_burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorel spune:

Intru si eu cu o intrebare. Cum vedem daca si sotul are clamidya? Daca mi-a iesit mie, banuiesc ca si el are. Vom face acum tratamentul cu sumamed, 5 zile si repet analiza (de secretie) peste 3 sapt de la finalizarea tratamentului. Dar la sotul meu cum vad daca tratamentul a fost eficient?

Mergi la inceput