Rezultate cura de slabire

Rezultate cura de slabire | Autor: CameliaH

Link direct la acest mesaj

Revin cu rezultatele curei mele de slabire, asa cum v-am promis in celalalt subiect.

Am vrut sa tin cura 14 zile, dar nu am reusit decat 13, in sensul ca in ziua a 14-a am revenit usor la o alimentatie normala. (Am tinut regimul Oshawa cu grau si orez).

Am facut cate o juma de ora de bicicleta pe zi si exercitii pentru abdomen (ca ramasesem cu o burtica de ziceai ca sunt in luna a cincea).

Rezultate: am slabit sase kile si cam cinci sase cm in talie. Deocamdata ma declar multumita. Desigur mai trebuie ca sa arat ca inainte, da nu ma las. Continui cu gimnastica si bicicleta si la capitolul alimentatie ma voi ghida dupa principiile regimului disociat si probabil ca voi incerca si reteta cu otet de mere si miere.

La voi cum merge treaba? Hai ca sunt curioasa. Au trebut deja doua saptamani, trebuie sa se fi miscat ceva, nu?

Pupici si astept vesti bune

Sa fim frumoase la suflet si la trup.

Toate bune!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda spune:

iaca si eu cu ciorba de varza...3 kile jumate in 7 zile
groaznic de putin pentru alea 15 pe care mai vreau sa le dau jos. da' tinind cont ca la mine in frigider se labarteaza torturi, fripturi si alte nebunii...io zic ca-i bine :))



anda & bb edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

cum e reteta cu ciorba de varza? adica manaci NUMAI ciorba de varza non stop??? va rog sa-mi spuneti si mie.... e prima data cand ma preocupa kg si n-am pe cine intreba....
mersi

ps ar trebui sa dau jos macar 4 kg eh.... :-))) Kilogramele acumulate in timpul sarcinii le-am dat jos! Teoretic am revenit la greutatea dinaintea sarcinii dar vreau mai mult! Inca putin mai am...









Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

3 kile intro saptamana. Dar foame mare. Adica n-am mai mancat paine, paste, dulciuri, orez, fasole (dastea cu glucide in ele) nici mere banane.
Singurul glucid pe care-l mancam erau cele 5 g de zahar din pliculetele pe care pun demeneatza in cafea.
Mancat o singura data pe zi la ora 7 seara (friptura, slanina :))), ciorba - dar fara fidea si cartofi).
Nici un pik de sport.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

quote:
Originally posted by Adela

cum e reteta cu ciorba de varza? adica manaci NUMAI ciorba de varza non stop??? va rog sa-mi spuneti si mie.... e prima data cand ma preocupa kg si n-am pe cine intreba....
mersi

ps ar trebui sa dau jos macar 4 kg eh.... :-))) Kilogramele acumulate in timpul sarcinii le-am dat jos! Teoretic am revenit la greutatea dinaintea sarcinii dar vreau mai mult! Inca putin mai am...
Adela &Julia




iote-aici, ii copiata de pe undeva...nu mai stiu de unde

Dieta de 7 zile
Supa (ciorba) ce arde grasimile
----------------------
Ingrediente :
- 6 cepe mari
- 2 cutii de rosii cojite
- o varza alba mare
- 3 ardei verzi
- 2 legaturi de tulpina de telina (celeri in franceza) (deci nu radacina, nici frunza, ci tulpina de la telina - e verde deschis si destul de groasa)
- vegeta dupa gust
- sare, piper, patrunjel, eventual ardei iute (dupa gust)
Nota : Eu fac de obicei jumatate din cantitate intr-o oala de 10 L.
Se maninca si legumele din supa, nu doar zeama.
Preparare :
- se taie legumele in bucati
- se pun in oala si se acopera bine cu apa
- se lasa la fiert 10 min.
- se ia de pe foc si se lasa pina se inmoaie legumele.
Aceasta supa poate fin mincata de cite ori apare senzatia de foame sau de cite ori va e pofta.
Aceasta supa nu contine calorii. Cu cit mincati mai multa supa, cu atita veti slabi mai mult.
In timpul zilei la servici va puteti lua supa intr-un termos.
ATENTIE !!!!
Urmati dieta exact cum e descrisa mai jos, DACA VETI MINCA NUMAI SUPA, VETI SUFERI IN SCURT TIMP DE ANEMIE !!!

Ziua 1
------
Puteti minca orice fructa in afara de banane.
Pepenii verzi si pepenii galbeni au cele mai putine calorii dintre toate fructele.
Mincati doar supa si fructe.
Ca bautura : ceai neindulcit sau apa plata (neacidulata).

Ziua 2
------
Puteti minca orice fel de legume, proaspete sau din conserva, pina nu mai puteti.
Evitati totusi legumele uscate ca : fasole, mazare si porumb.
Mincati doar supa si legume (NICI O FRUCTA)
Seara va puteti recompensa cu un cartof fiert sau copt in coaja cu putin unt.

Ziua 3
------
Mincati supa, legume si fructe cit doriti.
Dar nu cartofi.
Daca ati urmat strict dieta , dupa 3 zile ati reusit sa pirdeti 2,5 pina la 3,5 Kg.

Ziua 4
------
Fructe, legume cit puteti.
Banane si lapte degresat.
In aceasta zi puteti minca pina la 3 banane si beti apa cit mai multa cind beti supa.
Bananele au proteine si calorii, la fel ca si laptele, dar in aceasta zi corpul dvs. are nevoie de acestea, mai ales de potasiul din banane, de calciul din lapte.

Ziua 5
------
Carne de vaca, pui sau peste cu rosii.
Puteti minca 300/400 g carne sau peste impreuna cu 6 rosii.
Incercati sa beti cel putin 6 pina la 8 pahare de apa. In felul acesta veti elimina toxinele din corp.
Mincati cel putin o data din supa !!

Ziua 6
------
Carne de vaca si legume.
Mincati cit poftiti !!!
Puteti minca pina la 3 fripturi de vaca pe zi, de preferat cu salata verde si FARA CARTOFI.
Mincati cel putin o data din supa !!

Ziua 7
------
Orez (maro de preferat) , suc de fructe neindulcit si legume.
Mincati cit poftiti !!!
Mincati cel putin o data din supa !!

La sfirsitul celei de a 7-a zi, daca ati respecta intocmai dieta, veti cintarii cu 5 pina la 8 Kg mai putin.
Ati slabit mai mult de 8 Kg ? Asteptati 2 zile pina sa reincepeti dieta din nou.
Puteti urma aceasta dieta de 7 zile de cite ori doriti. In plus, daca veti respecta intocmai instructiunile, organismul se va curata de toxine si va veti simti foarte bine. Veti avea mai multa energie.
Aceasta dieta actioneaza rapid, secretul este ca veti arde mai multe calorii decit primiti mincind.
In timpul acestei diete ALCOOLUL este INTERZIS . Dupa dieta , asteptati cel putin 24 de ore pina sa beti alcool.

Fiindca fiecare are propriul metabolism, dieta va actiona altfel la fiecare.
Dupa a 3-a zi , veti avea mai multa energie decit inainte de a o incepe, asta daca nu ati jucat fals !
Puteti bea cafea neagra fara zahar, dar dupa 3 zile nu veti mai simti nevoia.
Ramineti la apa plata, ceai neindulcit, cafea neagra fara zahar, suc de fructe neindulcit si lapte degresat.

INTERZIS
--------
PIINE, ALCOOL, BAUTURI ACIDULATE DE ORICE FEL.
Supa o puteti minca de cite ori va e foame, cita doriti.

Retineti
--------
Cu cit beti mai multa supa, cu atit ardeti mai multe calorii !!
Nu mincati mincare gatita sau piine !!
Daca urmati o anumita medicatie, nu e nici o problema.
In loc de friptura de vaca puteti minca peste fript sau pui fara pielita.
Puteti inlocui friptura de vaca doar in zilele in care carnea e admisa. Aveti nevoie de proteinele din carne in aceste zile !!
Urmati dieta cit timp doriti, veti simti diferenta din punct de vedere fizic cit si mental.
Aceasta dieta este conceputa de "Sacred Heart Memorial Hospital". Este folosita pentru pacientii bolnavi de inima supraponderali inaintea interventiilor chirurgicale










anda & bb edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Draga Camelia,scuza-ma ca ma bag in subiectul tau fara sa am ceva de adaugat in afara de felicitarile mele tuturor fetelor care reusesc nu doar sa urmeze diete grele si obsitoare,dar au si rezultate...
Asta ce doream sa-ti spun e ca inca caut timp sa-ti raspund la mail...Tu ai fost asa draguta si mi-ai povestit asa de multe,vreau si eu sa o fac la fel...Din pacate in week-end,computerul e acaparat de Makis si nu am gasit timpul necesar...Promit sa raspund cit mai repede...
Multe pupicuri gemenelor si felicitari pentru dintisor...
Noi avem acum sase dinti!

Theodora, Alexandros, Yannis(10 luni...in curind!)mpapad@acci.gr
Pagina personala www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora Album www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numex=Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Draga CameliaH cum e regimul cu grau si orez? Oshawa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Este vorba de regimul Dr. Oshawa (am scris si la subiectul cu lipsa de vointa). Este de fapt un regim de purificare pe care il tin yoghinii si cei cu probleme de sanatate, e o prima etapa intr-un tratament de vindecare a cancerului. Se mananca numai grau si orez si hrisca daca ai, fierte sau prajite cu putina sare in orice cantitate, timp de zece zile. Este destul de greu de tinut pentru ca te saturi de grau si orez. Eu am gasit niste turtite la patiseriile Ana care seamana cu ce imi faceam eu cand aveam timp din grau rasnit framantat cu putina apa si sare din care modelam turtite pe care le coceam la cuptor. Si pentru ca nu prea ma omor cu orezul fiert (idem grau) am mancat din astea pana mi s-a acrit. Dar cum ziceam si dincolo ai o stare buna psihica vorbind, tinand acest regim. Asa e la mine nu stiu cum e la altii.

Bravo fetelor care ati slabit! Luiza esti buna mai cu trei kile si ai mancat totusi ceva! Anda si tie bravo la fel, mai ales ca ai reusit sa reziti tentatiilor! Si mie mi se facea o pofta cand dadeam la fete la manance!
Theodora mersi!
Sa fim frumoase la suflet si la trup.


Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

raportez si eu 6,5 kg in 15 zile, iu-piiiiiiii!!!!!

sint mindra tare, mi-e ca de atit umflat in pene o sa ma umflu la loc....jur sa pastrez modul ponderat de viata din ultimile doua saptamini si sa abandonez cioco si fisticul si raffaleo alea nenorocite!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

DRAGELE MELE ,
DACA TOT A-TI DESCHIS ACEST SUBIECT SA VA SPUN DESPRE PROGRESELE MELE...AM INCEPUT O "CURA DE DEZINTOXICARE"ACUM CEVA VREME…CRED CA PE 11…., SI VA SPUNEAM IN SUBIECTUL POSTAT DE DANA … “LIPSA DE VOINTA”CATE CEVA DESPRE DIETE, CAM CE SE SPUNE SI IN ARTICOLUL GASIT DE PAPADIE; ATUNCI AM SPUS CA DEJA AM SLABIT UN KG…FARA SA TIN O DETA STRICTA, DOAR REDUCAND MESELE…ADICA CANTITATEA DE MANCARE IAR MASA DE SEARA ERA FOARTE USOARA…AM TINUT O “ CURA DE DEZINTOXICARE” CAM O SAPTAMANA JUMATATE, DOAR DE CONTROL…SA ZIC, ADICA DOAR SA MA OBISNUIESC CU MESE PUTINE SI FARA SA MA SATUR…CACI ESTE FOARTE IMPORTANT SA NU TE SATURI…. SI ASA A INCEPUT SA-MI PLACA SI M-AM HOTARAT SA TIN O DIETA STRICTA…PT CA AM REALIZAT CA POT. ACUM VREAU SA VA DAU SI VOUA RETETA, NU ESTE DELOC USOARA DACA NU POTI SA O TI…DAR LA MINE A FUNCTIONAT , NU LA TOATA LUMEA SE POTRIVESTE ORICE TIP DE DIETA.
AAAAAAAAA…… SI SA VA SPUN CA INAINTE AM TINUT RETETA LUI IRIS CARE PE MINE NU M-A AVANTAJAT,POATE AVETI VOI MAI MULTI SORTI DE IZBANDA…

Dieta o gasiti si in ultimul nr. din revista “Formula As”:
ORA 8 O CAFEA
ORA 10 2 OUA FIERTE
ORA 12 UN PAHAR SUC DE ROSII
ORA 14 100 g. SUNCA SAU O FELIE DE PAINE PRAJITA
ORA 16 UN MAR
ORA 18 100 g. BRANZA SLABA.
SE SLBESTE UN KG PE ZI,MANCAND STRICT CE SE CERE!

MULT SUCCES CELOR CARE SE VOR INCUMETA SA O TINA!

AM SA REVIN CAND O SA TERMIN....MAI VREAU SA DAU JOS 4 KG...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

3 kile, dar imi fac mea culpa ca n-am tinut cum a trebuitDesi draga de Otilia a tot avut grija de burtile noastre (eu si sotul), dar tot cu musafiri, ba o berica, ba o prajiturica si uite-asa se duce luna si oops, cantarul nu prea arata ce vrei tu... Dar perseveram!!

Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput