ce stiti despre colesterol!!

ce stiti despre colesterol!! | Autor: hi_lara

Link direct la acest mesaj

Fetelor,am constatat cu stupoare ca la ultimele analize mi-a iesit colesterolul peste limita maxima (236 fata de 220 cit este maxim).Despre colesterol stiu prea putine insa am inteles ca este risc crescut de boli cardiovasculare.De asemenea mi-a iesit ca sunt hipoglicemica...si concluzia este ca ar trebui sa tin un regim care mi se pare destul de dificil.Am uitat sa spun ca am fost la un medic nutritionist.
In primul rind, ma intreb daca cauzele unui colesterol marit sunt neaparat alimentare. Chiar nu maninc gras sau exagerat de multe prajeli...Dulciuri am nevoie sa maninc...Mi s-a parut cam draconic regimul...mai ales ca eu nu ma simt bolnava astfel incit sa maninc numai fierturi si sa nu maninc dulciuri.
Ce ma fac de sarbatori???
Ajutati-mi cu sfaturi, informatii utile....!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

nu prea inteleg....daca esti hipoglicemica de ce sa nu mananci dulciuri?
eu una n-as lua chiar asa in tragic mai ales ca nu depasesti cu mult maximul.
si apuca-te de sport, e bun ptr colesterol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Si eu am avut colesterolul marit,dar in timp acesta a scazut;bineinteles ca nu de la sine.Eu nu am tinut un regim strict,dar am eliminat prajelile(aproape total),puiul il dezpielitez inainte de a-l gati,nu mananc gras si toate astea m-au ajutat si sa slabesc si sa nu mai pun la loc,cum se spune.Mie imi place mult frisca,iar medicul mi-a interzis tot ce tine de grasimi animale,insa ocazional nu ratez o prajitura cu frisca.Se rezolva,stai linistita,doar ca trebuie sa ai putina grija la ce mananci.Si eu stiu ca una din cauzele cresterii colesterolului este stresul,eu nu am mancat niciodata gras(pentru ca nu imi place)si cu toate astea am avut colesterolul mare,chiar mai mare decat al tau.O sa se rezolve,ai sa vezi!Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

ti-ai facut doar colesterolul total sau si celelalte HDL , LDL,parca asa le zice ? Unul este colesterolul bun (cel care protejeaza vasele de sange etc.) celalalt este colesterolul "rau" . Ar fi bine sa le faci daca nu ti le-ai facut .
Poate ai o viata prea sedentara ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Daca ai colesterolul marit in primul rand trebuie sa bei zilnic 3 ceaiuri de papadie, o ceasca inainte de masa (neindulcit); din 50 g papadie la un litru de apa 2 minute il fierbi, il mai lasi 10 minute acoperit sa se infuzeze si bei din litrul acela 3 cesti pe zi.

Scoti carnea de porc din meniu si daca se poate orice carne, dar poti manca peste la discretie; usturoiul, ceapa sunt foarte bune ptr. scaderea colesterolului, dar de ceaiul de papadie iti pot garanta ptr. ca este probat... dar vezi ca ai sa si slabesti un pic de la el... e bun la foarte multe... documenteaza-te si tu daca nu crezi,.... si consuma-l zilnic de acum;

fa si o cura de vitamine B(toate) si ia si untura de peste....

mai citesc si-ti mai scriu.
sotul meu e in aceeasi situatie ca si tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Sunt si eu tot in situatia asta, am colesterolul 252, cel putin asa mi-a iesit la niste analize facute in septembrie. La mine s-a marit hodoronc-tronc, fara sa fac nimic deosebit in ultimele luni de sarcina si nu mi-a scazut de la sine, cum speram. Inca n-am tinut efectiv regim, am facut doar de trei ori "cura" cu niste iaurturi speciale, dar care, din pacate au zahar, iar eu vreau sa si slabesc. Cu toate astea m-am informat cat de cat si am tras cateva conculzii si iata ce "dieta" o sa folosesc cat de curand:
- lactate si branzeturi low fat si light, in special iaurt
- carne slaba; pielea de pe pui trebuie inlaturata
- ulei de masline (f. bun!)
- peste; paradoxal, cu cat mai gras cu atat mai bine
- usturoi
- cat mai multe legume si fructe
- cereale integrale
- cicolata neagra
- vin rosu
- o sa mai tag niste cure de iaurturi dintr-alea speciale
Trebuie sa mai studiez si sa-mi intocmesc si o lista cu alimente de evitat.
lachione, merci pt. pontul cu ceaiul de papadie. O sa caut, sper sa gasesc pe la magazinele naturiste.
A! Am uitat sa precizez ca sunt si anemica, asa ca ar trebui sa consum oua, ficat etc...

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Initial creeata de hi_lara
Ce ma fac de sarbatori???


Eu zic sa te relaxezi, ca nu se intampla nimic rau, in fond sunt doar cateva zile de desfrau culinar. Totusi, evita pe cat posibil grasimile. Cam greu cu sarbatorile de la noi, mai ales ca o sa mergi si in vizite, asa ca nu poti sa alegi mereu menu-ul...
Mi-am amintit ca am citit undeva ca sunt foarte periculoase grasimile (vegetale) hidrogenate (de ex. margarina), care, pe langa faptul ca duc la cresterea colesterolului rau, il scad pe cel bun! Adica sunt mai rele decat grasimile saturate!!! Din pacate sunt cam prin toate produsele de patiserie din comert, in biscuiti, tarte, prajituri...
Daca ai cumva si niste kg in plus ar fi bine sa incerci sa scapi de ele.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Colesterol total:
Normal < 200 mg/dl
Normal-mare: de 200 a 240 mg/dl
Mare: > de 240 mg/dl


Colesterol LDL:
Normal: < de 100 mg/dl
Normal-mare: de 100 a 160 mg/dl
Mare: >160 mg/dl


Triglicéridos:
Normal: < 150 mg/dl
Normal-mare: de 100 a 500 mg/dl
Mare: >500 mg/dl

Organismul are 3 tipuri de lipoproteine.
Lipoproteine in densitate mica LDL un 70% din total , produce boli cardiovasculare.
Lipoproteine in densitate mica HDL un 20% din colesterolul total, are un efect de protector.
Lipoproteina de intensitate mica VLDL ,un 10% din colesterolul total iar partea mare e de trigliceride.
Excesul de colesterol se acumula in peretii arteriilor, deci canalele noastre se ingusteaza ,se inchid ,se infunda.
E nevoie sa tinem o dieta sanatoasa.
E recomandat sa facem :
sport
nu cafea
nu alcol
nu carne rosie(porc)
uleiul utilizat sa fie de masline, floarea soarelui,soia insa nu rafinat
multa apa
multe fructe
creale integrale
nu mai mult de 2 oua(nu ochiuri).
De asemeni e recomandat acidul Omega-3.
E bine sa luati vitaminele A,C,E si seleniu(supliment de antioxidante)


cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Eu una am colesterolul mare 280mg/dl , iar sotul are colesterolul si trigliceridele.

Mincam destul de sanatos, facem sport, eu mai mult el mai putin.
Nu sintem grasi eu 1,60m si 49kg.
Asa ca nu cred ca e din cauza alimentatiei , sint alti factori ce duc la aparitia colesterolului , alte boli sau e genetic.
Pe mine nu ma preocupa si nici nu iau pastile sau insulina.
Cu doua ore de sport si plante medicinale scade vizibil insa creste din nou la cea mai mica abatere.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Insulina nu se administreaza la closterol marit,ci in cazul diabetului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Mi-am luat ceai de papadie!!!

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput