Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Spanac la congelator?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

oake
oake
ghemotoc

Romania

503 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 24/09/2004 :  19:54:54 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oake  Trimite mesaj Yahoo lui oake Adauga semn de carte la mesaj Trimite oake un Mesaj Privat

Spanac la congelator?

Am cumparat azi din piata spanac verde. Nu aveau decat legaturi f. mari de spanac, de la 2 kg in sus, dar pt. ca nu stiam cand mai am sansa sa gatesc spanac, am luat o legatura de aia mare...
E clar ca nu-l pot gati tot deodata, ca nu are cine sa manance atata spanac... Ce pot face cu el? Pot sa-l fierb si apoi sa-l pun in pungi la congelator?

Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

membru veteran marius

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator proiect ursici
 Romania, oradeaBIHOR
18949 Mesaje
28 Prieten(i)
Trimis la: - 24/09/2004 :  20:04:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat
Da, noi asa ne punem pe iarna.... trebuie sa cumparam si spanac apropos cu cat a fost kg?

Dupa ce il fierbi lasa-l sa se scurga, macina-l, portioneaza-l pune-l in pungi si in congelator cu el. Cand ai nevoie scoti cate o punga si o lasi la decongelat si direct in oala.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
oake
oake
ghemotoc

Romania,
503 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/09/2004 :  20:11:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oake  Trimite mesaj yahoo luioake Adauga semn de carte la raspuns Trimite oake un Mesaj Privat
Am gasit cu 20.000 kg in Piata Ialomitei (parca), in Drumul Taberei.. e posibil sa fie si mai ieftin da io nu am rabdare sa umblu prin piata
Mersic mult pt. sfat!

Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Claudelu
Cuscra lu' Rayuela

Donator pentru diana
 Romania, aradARAD
8161 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 24/09/2004 :  20:20:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiClaudelu Adauga semn de carte la raspuns Trimite Claudelu un Mesaj Privat
Oake si noi il pun la congelator si-l pastram pentru iarna...Sa faci exact cum ti-a spus Marius!!!

Claudia si Raul(01.04.2004)

Poze familie
Pagina personala DC

aissa
aissa
mama lu' ghighiloi

Donator desprecopii.comDonator Teodora
 Romania
7840 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2004 :  11:12:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aissa un Mesaj Privat
Si eu pun la congelator, asa cum a spus si Marius, portionat si taiat, cu singura diferenta ca nu il fierb de tot, doar il oparesc putin in apa clocotita.

Poze cu noi

Mamica de octombrie-noiembrie, sper
symaco
symaco
membru junior

Germany, waldkraiburg
1388 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2004 :  12:55:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui symaco Adauga semn de carte la raspuns Trimite symaco un Mesaj Privat
eu cumpar spanac numai congelat.
mi-e peste mana sa ma duc la piata, e si f scump si gasesc si din an
in paste!
sunt f multumita de el!
louisea
louisea
sukkermus

Donator desprecopii.com
 Denmark
4088 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2004 :  13:05:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite louisea un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by symaco

eu cumpar spanac numai congelat.
mi-e peste mana sa ma duc la piata, e si f scump si gasesc si din an
in paste!
sunt f multumita de el!

si eu la fel. ala proaspat se gaseste doar la pungi mici si e si al naibii de scump. il cumpar doar pt salate si mai rarut. iar pt gatit folosesc congelat si e chiar f bun..
Sorina7
Sorina7
De 2 x mamica !

Romania,
416 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2004 :  22:37:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiSorina7 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sorina7 un Mesaj Privat
O singura observatie am de facut: cand scoti punga din congelator, nu o lasa la decongelat ! atentie, orice leguma din congelator, se pune direct in oala, nu se decongeleaza. La spanac, pui un pic de ulei, spanacul il scoti din punga asa congelat, si pe foc mic astepti sa se desfaca el si continui sa il gatesti.
broccolo congelat, salata mexicana congelata, etc, se pun congelate intr-o oala in care fierbe apa cu sare.
prin decongelare isi pierd din proprietati, plus ca se "intind"

Burtocika
muncesc prea mult !

Romania
2752 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 27/09/2004 :  09:50:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Burtocika  Trimite mesaj yahoo luiBurtocika Adauga semn de carte la raspuns Trimite Burtocika un Mesaj Privat
Asa este, legumele scoase din congelator trebuie preparate imediat, nu trebuie lasate sa se dezghete.
Oricum, e mai rapid, ca nu mai trebuie sa astepti dupa ele.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai
schuster laura
schuster laura
membru incepator

Austria, Mistelbach
209 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/09/2004 :  14:31:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui schuster laura Adauga semn de carte la raspuns Trimite schuster laura un Mesaj Privat
Hi Oake!
Eu personal spanacul care l-am congelat nu l-am mai fiert s-au oparit.
Eu l-am spalat,tocat,portionat si congelat.
Iar cel care l-am folosit pt.piure l-am dat prin masina de tocat si la fel l-am portionat si congelat.
Prin congelare ori cum se inmoaie, deci nu mai este nevoie operatia de oparire respectiv fierbere.
Prin directa congelere se pierd mai putine vitamine.
Operatia asta se face si la firmele unde fructele si legumele se congeleaza.
Sper sa fie OK.
Daca sint intrebari nu ezitati.
Numai bine!
Laura si Fam.

schuster laura
symaco
symaco
membru junior

Germany, waldkraiburg
1388 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 27/09/2004 :  16:28:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui symaco Adauga semn de carte la raspuns Trimite symaco un Mesaj Privat
eu scot spanacu din congelator si il
pun la microunde,in 10 minute e gata de pus in oala.
mie personal nu imi place dar al meu sot si fetita
ar manca in fiecare zi!
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com