Proteza trompe uterine

Proteza trompe uterine | Autor: ilie

Link direct la acest mesaj

Am citit undeva ca trompele uterine pot fi inlocuite, printr-un fel de " proteza ".

Daca stiti ceva despre acest subiect, sau daca ati auzit v-as ruga sa ne anuntati si pe noi.

Ilie & Suzana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nu vb de reconstructia tubara nu?



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilie spune:

Nu stiu Anis,
...dar aceasta reconstructie ... cum este

Pentru ca noi am facut un reimplant tubo uterin, si a constat in "tairea trompelor" si relipirea lor . Adica scoaterea bucatii "atrofiata".

Ilie & Suzana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ilie si suzana, ma intereseaza subjectul foarte mult, de aici (forum) numai voi si lauricipani ati facut reconstructie tubara. Se pare ca este o raritate chestia asta. Ati facut prin laparoscopie, nu? Cunoasteti daca creste cumva pericolul de sarcina extrauterina? Ulterior operatiei se urmeaza un tratament (de stimulare sau altceva)?
Am cautat ceva, orice (carti, articole, internet) despre subiectul asta si nu am gasit aproape nimic...
decat un site dat de try http://www.tubal-reversal.net/tubal_anastomosis_implantation.htm
Merci


ardit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilie spune:

Ardit ,
... deci , noi nu am facut reconstructie tubara,
.... doar daca nu cumva reimplantul tubo - uterin, pe care l-am facut noi este acelasi lucru cu reconstructie tubara.
Reimplant tubo - uterin, prin metoda Bourg, pe care noi l-am facut , a fost o indicatie a prof. in speranta ca mai avem sanse pentru a concepe pe cale naturala.

Operatia a fost clasica, si speranta ca nu v-a fi nevoie de FIV si ....am incercat-o .....

A urmat aproximativ 6 luni de refacere si apoi am refacut HSG, insa trompele nu devenisera permeabile.
De fapt operatia a constat in taierea bucatilor de trompa atrofiata si relipirea acestora.

Daca stie cineva care este procedura - in mare - la reconstructia tubara .... chiar am dori si noi sa aflam.

Ilie & Suzana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Buna,
Aici puteti gasi despre reconstructia tubara http://www.emedicine.com/med/topic3317.htm

http://www.repromedltd.com/mstr.htm

http://www.danmartinmd.com/anastomosis.htm
Multa bafta, sa ni se implineasca dorinta tuturor.

There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

primul abstract(rezumat) este la iepuri (he! nu se ureaza: sa faci pui ca iepurii...) si al doilea abstract este la un patent american


Pregnancies following implantation of an artificial fallopian tube in rabbits.

Grimaldi G, Zobell RL, Scott JR, Urry RL.

Department of Obstetrics and Gynecology, University of Utah Medical Center, Salt Lake City, USA.

The first cases of pregnancies obtained in vivo in animals after implantation of a Teflon artificial fallopian tube model are presented. The Teflon prosthesis was implanted into the uterine cornua of rabbits and fixed subcutaneously in the abdominal wall. Five to eight blastocysts obtained from donor rabbits were transferred through the tubing into each recipient animal's uterus 2 to 14 days after placement of the device. On posttransfer day 10, normally developed pregnancies were visible and confirmed histologically in 4 of 7 animals.
PMID: 10078248 [PubMed - indexed for MEDLINE]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=10078248&dopt=Abstract

United States Patent Application 20030096407
Kind Code A1
Atala, Anthony ; et al. May 22, 2003

Creation of tissue engineered female reproductive organs
Abstract
The invention is directed to compositions and methods for reconstructing artificial female reproductive organs. The constructs and methods of the invention can be used for ameliorating congenital malformations and disorders of female reproductive tract using tissue engineered female reproductive organs, such as the uterus, vagina, cervix, and fallopian tubes. These tissue engineered female reproductive organs can be generated by perfusing cultured cell populations derived from cells of the female reproductive tissues, such as uterine, vaginal, cervical, fallopian tube epithelial cells as well as smooth muscle cells.
http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PG01&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsrchnum.html&r=1&f=G&l=50&s1=%2220030096407%22.PGNR.&OS=DN/20030096407&RS=DN/20030096407

oricum se pare ca materialul respectiv(plastic,teflon ce-o fi) cam omoara


ardit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

adica primul rezumat spune (versiunea scurta):
titlu: sarcini aparute in urma implantarii de trompe artificiale la iepuri
text:Sunt prezentate primele sarcini in viata aparute ca urmare a implantarii de trompe artificiale din teflon. Proteza din teflon a fost implantata in cornul uterin si fixata subcutanat de peretele abdominal. Au fost transferati cinci din opt blasocisti (embrioni), prelevati de alt donor iepure, care in 2-14 zile au reusit sa parcurga trompele si sa ajunga in uter. In ziua a 10-a de la transfer sarcina a fost vizibila si s-a confirmat histologic la 4 din 7 animale.

merci ilie si suzana, eu cred ca reconstructia si reimplantarea sunt unul si acelas lucru. Poate sunt mai multe metode cum este a voastra (burg). Daca gresesc corectati-ma. Am citit si de transplant de trompa intre surori dar nereusita.
merci coral, ultimul site este chiar dragut, da foarte multe informatii si e bine organizat

ardit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricipani spune:

ILIE SI ARDIT,
Eu sunt una din cele care am facut reimplantare tubara bilaterala. Nu stiu daca reimplantul tubo-uterin este acelas lucru cu ce am facut eu, cert este ca am avut preoblema chiar la intrarea in uter a trompei. Operatia a fost clasica, adica taietura de toata frumusetea pe burta. In ceea ce priveste reconstructia tubara: am citit pe un site despre asa ceva dar nu mai stiu pe care. Eram in cautarea unui raspuns despre reimplantare si am dat si peste asa ceva. Cred ca este vorba de reimplantare tubara prin operatie clasica si in acelas timp se introduce in trompa un tub din ceva care mentine trompa deschisa in asa fel incat perioada de refacere a trompei sa fie sigura. Asta cred ca inseamna ca trompa se reface si va ramane deschisa in asa fel incat va avea loc trecerea ovulului si fecundarea inclusiv implantarea ovulului fecundat in peretele uterin. In ceea ce priveste posibilitatea aparitiei sarcinii extrauterine daca cititi despre reimplantare o sa vedeti ca sansele exista. De foarte multe ori se poate intampla sa nu reuseasca operatia, spun ei, sau poate aparea o extrauterina. Asta este si motivul pentru care medicul din Grecia care m-a consultat a spus ca este mai bine sa incerc cu FIV.
Ca sa fiu sincera in momentul in care am hotarat sa ma operez am fost sigura ca operatia asa va decurge adica: taiere, introducere tub pe trompa si reatasare. Cert este ca nu stiu mare lucru, pe biletul de iesire din spital scrie ca au folosit metoda .... nu mai stiu care dar nu Bourg sigur si mai scria ceva de fire de polisorb.
Dupa ce mi-a spus medicul ca totul este bine am fost atat de sigura ca voi face bebe incat nu am mai intrat in amanunte. Asa ca numai atat stiu.
Succes la bebe pentru toate. Sa aveti curaj si credinta.


laurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricipani spune:

Mi-am adus aminte, la mine s-a folosit metoda Douglas!
Sper sa fie corect cum am scris.


laurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilie spune:

Laurici ,
... pana la un punct este acelasi lucru cu ce am facut noi, diferenta consta in faptul ca noua nu ne-a introdus nimic prin trompe .
Si se pare ca ele s-au lipit ....

Cine si unde ai facut operatia?
Ai ramas insarcinata?
Ilie & Suzana

Mergi la inceput