Proteza trompe uterine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauricipani spune:

Ilie,
Nu sunt sigura ca mi-a introdus ceva acolo, eu sunt sigura ca metoda folosita a fost Douglas.
Am fost operata de Pr. Dr. Marinescu la Giulesti acum un an in mai.
Am ramas insarcinata in luna Aprilie anul acesta dupa tratament cu Clostylbegit, vitamina e forte si acid folic. Din pacate am pierdut sarcina la 6 saptamani dar acum incerc iar cu Utrogestan si vitamina e.
Mai multe maine.


laurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

In 1995 am avut si eu o astfel de operatie, sincera sa fiu nu stiam exact cum se numeste procedura, doctorita mi-a spus atunci ca se este o procedura pentru dezobturarea trompelor. Dar din ceea ce am citit imi dau seama ca este vorba de reimplantare tubara. La mine s-a intervenit asupra trompei drepte, cea din stanga fiind extirpata cu ocazia altei operatii. Din ceea ce mi-a povestit doctorita dupa operatie am inteles ca trompa era infundata in doua locuri si au fost nevoiti sa taie din trompa de doua ori si sa o lipeasca. Am avut tub introdus prin trompa legat in uter si care iesia prin operatie. Am tinut tubul 12 zile timp in care am facut instilatii cu hidrocortizon, xilina si antibiotice. La urmatoarea HSG trompa era permeabila iar la un an, dupa stimulare cu clostylbegit am ramas insarcinata, dar din pacate am pierdut acea sarcina si trompa mi s-a infundat.
Si pe mine m-ar interesa data fiind situatia mea daca exista o alta solutie.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

postat de denisa73

Trimis la - 15/08/2004 : 21:47:45
--------------------------------------------------------------------------------

La ce se folosesc protezele pentru trompe uterine?

--------------------------------------------------------------------------------
Editat de - denisa73 on 16/08/2004 11:43:36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Deci protezele de trompe uterine nu sunt acelesi lucru cu trompe artificiale? S-o face undeva in lumea asta transplant de trompe uterine de la donator sau artificiale?

Mergi la inceput