Amigdalite repetate!!!

Amigdalite repetate!!! | Autor: cataghe

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are 5 ani si 3 luni si a fost un copil foarte sanatos pina in toamna trecuta cind a inceput sa faca foarte frecvent amigdalita - in sezonul rece, la citeva saptamini. L-am infundat cu antibiotice, pina la urma i s-a depistat un streptococ, a facut si Retarpen si parea ca lucrurile s-au linistit, dar acum a inceput iar, in toamna asta deja sintem la a doua amigdalita, cu febra, stare proasta, etc.
Intrebarea mea ar fi pentru cele care aveti copilasi mai marisori cum e al meu si ati avut aceasta problema, cum ati rezolvat-o? Este scoaterea amigdalelor o solutie? Parerile sint foarte impartite - de exemplu sotul meu a fost operat de amigdale si dupa aceea nu mai facea amigdalita, facea in schimb faringita!!!
Va multumesc,
Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oz spune:

O prietena de-a mea avea aceasi problema cu fetita, a bagat o gramada de antibiotice in ea si degeaba, incepuse sa faca amigdalita o data pe luna. A trimis-o cineva la un ORL-ist batran si ala i-a zis sa ii dea la copil penicilina. Am crezut ca batranul a ramas in urma cu vreo 20-30 de ani dar a functionat. Dupa ce a facut tratament cu penicilina (sirop) nu a mai facut amigadalita un an dupa care a mai facut una pe care au tratat-o de la inceput cu penicilina si de atunci a scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

eu am avut aceeasi problema cand eram mica - amigdalita frecventa. singurul tratament care a functionat a fost cel cu penicilina (injectabil). e adevarat ca aveam fundu' sita, dar numai asa scapam... :))

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

In urma cu ceva timp, cind credeam ca voi ajunge cu Clara in asemenea situatii, am cautat peste tot cite ceva despre amigdalita. Concluzia: singurul antibiotic care omoara maretzul streptococ A care este responsabil de asta este... penicilina. In diverse forme momentan si cu diverse denumiri... Amoxicilina de exp, este nu stiu cit penicilina si-nca nusce excipienti.

Alssa si Clara (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si puisorul meu a facut de doua zile amigdalita,azi-noapte a fost cumplit,dormea 15-20 min apoi urla o jumate de ora in brate pana il adormeam din nou,a fost o noapte de cosmar dar nu stiam macar care e buba..azi dim am fost la medic si a vazut ca are rosu in gat si i.a dat amoxicilina sirop,ma rog sa se faca bine,nu a mai avut asa ceva pana acum si e groaznic,plangeam de mila lui,mai ales ca de doua zile nu a mancat nimic,doar un pic de lapte ce a baut ,in scimb i.am impuscat funduletul cu supozitoare cu paracetamol anti--febra.
asta e tot ce mi.a dat medicul,daca stiti ceaiuri sau orice altceva v.as ramane vesnic recunoscatoare,sunt innebunita de grija si de mila pt amarat,arata asa de trist de mi se rupe inima.
ceai nu.i place de nici un fel,chiar i l.am indulci azi pt prima data,doar ar bea macar putin,nu vrea si pace.
multa sanatate la bebelusi,ca.i mai buna decat toate!!
ancuta si bebelusul marc

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna, noi am folosit ribomunyl si ca urmare imbolnavirile au scazut atat ca intensitate cat si ca numar. De asemenea pentru o perioada scurta de timp copilul a urmat un tratament de imunizare cu isoprinosine.

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Si baietelul meu (3 ani si 11 luni) are tratament cu Augmentin (5ml la 8 ore)pentru amigdalita. A debutat vineri seara brusc, cu febra, iar sambata dimineata abia putea inghiti si avea gatul grena cu puncte de puroi. Am ajuns la spital si i-a dat tratament cu Augmentin si Nurofen. Dupa 1 zi de antibiotic nu a mai facut febra si dupa 2 zile nu a mai avut dureri in gat. Oricum tratamentul asta trebuie facut minim 7 zile. Pediatrul lui ne-a sfatuit ca in primavara sa-i scoatem amigdalele (si el de cand este la gradinita, in fiecare luna avem probleme ) pe motiv ca daca au fost infectate cu bacterii, oricand acestea pot reapare si ii va fi mai bine fara ele. Si eu ezit, tocmai pentru ca am auzit ca, fara amigdale, infectia va trece mai usor la laringe sau la plamani. Sotul meu cand era copil, pe la 5 ani a facut o infectie urata in gat, febra de aproape 42 grade si aproape se sufoca asa ca i-au scos amigdalele mai mult pe viu. . Si el, fiind traumatizat de chestia asta, ma tot bate la cap sa-i scoatem amigdalele copilului. Si totusi si acum mai are cand si cand probleme cu gatul.Eu nu am amigdalele scoase si nu am nici un fel de probleme cu gatul. Asa ca o sa ma mai gandesc. Dar, tot de la pediatrul copilului stiu ca tratamentul cel mai eficient pentru amigdalita (in cazul infectiei cu sptreptococ) este ampicilina+gentamicina injectabil. Daca ai noroc sa cedeze la antibiotic oral tratamentul trebuie tinut intre 7-10 zile.
Eu am de gand sa-i fac, dupa ce termina cu Augmentinul un exudat faringian. Si apoi, in functie de rezultat, o sa ma mai gandesc daca e cazul de operatie. Multa sanatate si tine-ma si pe mine la curent cu decizia ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Fetelor, Vladut a tot facut tratament cu Penicilina, si chiar Retarpenul despre care vorbeam e tot Penicilina, numai ca retard (echivalent cu Moldaminul). Problema e ca vad ca face in continuare amigdalita, chiar dupa aceste tratamente. De aceea imi pun porblema daca nu ar fi cazul sa-i scoatem amigdalele... s-ar putea si ca la ultimul episod sa ma fi speriat degeaba pentru ca a fost o viroza urita pe care am facut-o si eu, si sotul meu dupa aceea, deci poate nu a fost streptococul de vina... Nu stiu ce sa mai cred. Eu sint medic dar nu am tangente nici cu pediatria nici cu ORL-ul, deci nici un fel de experienta in problema asta... si de multe ori ce scrie in carti e una, iar ce se constata din experienta e alta. De aceea v-am intrebat pe voi, ma gindeam ca poate sint printre voi care au avut aceeasi problema si au scos amigdalele copiilor, si as fi vrut sa stiu cum a fost dupa aceea, daca au mai fost probleme sau nu. Eu am auzit de cazuri care nu au scapat nicicum de streptococ, cu toata penicilina si tot moldaminul din lume... numai prin scoaterea amigdalelor...de aceea nu stiu ce sa mai cred, are rost oare sa-l mai infund cu penicilina?
Probabil ca varianta cu imunostimularea e o idee buna, noi am incercat cu Imunoroyal Junior (contine polen, laptisor de matca, propolis si echinaceea) dar nu prea am simtit rezultate. O sa incerc si cu Ribomunyl, care de fapt din ce am citit eu in agenda medicala e un fel de vaccin, are componente microbiene, inclusiv de streptococ, care stimuleaza imunitatea - multumesc, Lala!
Cind ajung la servici – ca acuma si eu sint inca in recuperare dupa pacostea asta de viroza! – mai vorbesc cu colegii de la ORL si va tin la curent.
Multumesc tuturor celor care ati raspuns la subiect si va mai astept cu sfaturi si pareri.
Sanatate multa voua si puiutilor vostri,
Catalina.


This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

baietii mei au avut probleme cu gitul in aceeasi perioada. amindoi au urmat acelasi tratament. la inceput au luat klacid (unul sirop, celalalt pastile), apoi au facut retarpen, la inceput 3 luni pe urma 6 luni.
cu cel mare nu mai am probleme, raceste rar (o data sau de doua ori pe an), forme usoare.
cel mic, pentru ca INCA mai merge la gradinita, raceste ceva mai des, dar tot forme usoare.
cel mare facea de fiecare data amigdalita pultacee (cu puroi), pediatra imi spunea sa-l operez, dar orl-istul se impotrivea. asa ca am tras de timp si bine am facut.
din experienta, pot sa spun ca problemele cu gitul si nasul dispar odata cu terminarea gradinitei.
retarpenul este foarte dureros, dar eu am gasit niste plasturi cu anestezic pe care ii puneam pe locul unde urma sa fie intepat cu o jumatate de ora inainte. va recomand o doamna doctor orl tare de treaba si priceputa: adelaida iorgulescu - sp. grigore alexandrescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Multumesc, Anchi, spune-mi te rog dupa ce schema au facut baietii Retarpen? Ziceai ca 3 luni si apoi 6 luni, la interval de o saptamina sau la 10 zile?

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

Draga Catalina, si eu am suferit ca si copil de multe si urite amidgalite, dar pariniti nu mi le-au scos( pare-se ca daca nu sint mai mult de 6 pe an e ok?). Am in schimb o prietena care dupa ce le-a scos, a facut intr-una !! bronsite..
Mi-am cumparat aici o carte numita "din practica unei pediatre" , foarte interesanta, care merge mult si pe medicina naturista si homeopatie. Si eu am terminat medicina la cluj, si felul in care trateaza doctorita asta mi se pare foarte diferit de ceea ce am invatat in scoala.

iti scriu ce scrie la amigdalite:febra 40-41, dureri de git, cap,burta, varsaturi, amigdale mari ,rosii si frecvent cu pustule albe .
cauza sint in cea mai mare parte virusuri, ocazional streptococ, care se aseamna cu cei care dau scarlatina.
tratament :ceai de salvie,
comprese in jurul gitului cu apa calda, eventual se adauga suc de lamiie in ea, ;sau cu cartofi : cartofi fierbinti se zdrobesc intr-un prosopel, se infasaora in jurul gitului, si peste el se pune un fular de lina, se tine 10-60 de minute.
medicamnte homeopatice:
Belladonna D6 : de patru ori pe zi cite 5 perlute cind gitul este rosu, si dureros.
Apis _Belladonna WALA de 4 ori pe zi cite 5 perle daca amigdalele au si puroi.
de acest APIS am mai citit si in alte carti ca e extrem de bun in amigdalite.

Ea zicea ca antibioticul se da in cazuri rare, doar cind de ex. exista un abces retroamigdalian.
La capitolul scarlatina, ea trateaza tot cu beladonna si ipecacuanha. zicea ca a avut mai multi copii, care dupa tratament cu antibiotic s-au imbolnavit si de 6 ori la rind de scarlatina..si nu recomanda cura de 10 zile de antibiotic.
Aici am cunoscut o "doctorita naturista-homeopata" care zicea ca in amigdalite sa iau propolis . am gasit in cluj tablete de propolis cu vitamina c, foarte bune la gust .. ajuta, macar local..
va dorim multa multa snatate!! ana

Mergi la inceput