Amigdalite repetate!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

o data pe saptamina.
durata tratamentului sa stabileate in functie de analizele singelui (aslo, euzinofile). sa nu te lasi pacalita de exudatul faringian, la noi intotdeauna era bun.
din cite am inteles de la pediatru, tratamentul poate sa tina si mai mult, au fost copii care au facut si 10-12 luni injectii cu retarpen.
sa stii ca am incercat si alte varinte (ex. homeopatia), dar rezultatele au fost pt scurta durata.
dupa retarpen a crescut rezistenta organismului, aprope 2 ani nu au mai racit.
dupa cum ti-am spus si in raspunsul anterior, cel mare doar a tusit o data sau de doua ori iarna trecuta, iar anul asta - nimic (sa bat in lemn).
cel mic a racit, dar la urechi, pt ca la gradinita se sta cu geamul deschis. ca sa scape de otita medie a trebuit sa-l operez de polipi.
dar, in nici un caz, nu a mai facut amigdalita.
si nu uita, operatia nu este o solutie buna, deoarece amigdalele sunt o "bariera" impotriva microbilor.asta sa fie ultima varianta.
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Si eu am avut problema asta cu amigdalitele si in copilarie si o am si acum. Daca nu mi le-am scos atunci nu cred ca mi le mai scot acum la maturitate pt. ca vorba fetelor probabil ca as face faringita sau bronsita sau etc…. O data am facut si un exudat si nu mi-a gasit nimic, a zis ca am flora normala. Am incercat multe tratamente, dar tin minte ca intr-adevar penicilina era cea mai eficace. Ultima data mi-am pus cartofi cu tuica la git () (sau cu spirt) toata noaptea si a doua zi eram ca noua . Incercati !

Mergi la inceput