Kopilas,Pity,Elena,Dani,Alexa,Ank,Piscot,Tusferi!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Ce tampenie,oare or fi ratat vre-un act posibil de cerut?????????
Parca a fost mai simplu la Robert.Gata ma duc si eu saptamana viitoare sa depun dosarul de alocatie si sa vad ce trebuie la indemnizatie, mai stii poate Prahova are vre-un act im plus... ca in minus ma indoiesc

Liza, ma bubur tare mult sa aud ca sunteti bine si mai ales papacioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Casandra, iarta-ma, din greseala am dat un click aiurea cand imi era laptopul blocat si ti-am dat un dezaproba
Zi-mi te rog cine completeaza in livretul de familie cu numele nou nascutului ? De unde iei certificat de atestare fiscala sot+ sotie, de la administratia financiara? Si adeverinta de venit aliberata de Admnistratia finantelor Publice pentru 2 ani anteriori nasterii copilului nu ar trebui sa fie tot aia cu certificatul de atestare fiscala? Mi se pare super complicat...





38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Vai de capul meu cat de complicat si cat trebuie de umblat pentru dosarul de indemnizatie! Nu mai vorbim ca dureaza o vesnicie pana beneficiezi de ea. Daca esti singura cum te descurci in timpul asta???
Eu nu pot sa inteleg, sunt toate institutii de stat. Nici nu ar trebui sa iti ceara acte, ar trebui sa te duci doar sa semnezi cererea iar ei sa isi trimita actele necesare intre ei! La Administratia financiara la noi sunt niste cozi interminabile Dar deh, traim in Romania...
Iulia, chiar ca nu se vede burtica. Eu nu ma mir ca nu iti ofera lumea un scaun, pt ca eu daca vad o femeie cu asa o burtica ma gandesc daca nu cumva fac o gafa oferindu-i locul...
Ramonika, eu nu cred ca deranjezi sau ca te bagi ca musca. Te aseptam oricand cu vesti, ganduri, tot ce ai pe suflet!
Tudoralexa, cum te descurci cu gemenasii? Dar cu lapticul?
Liza, ma bucur ca alaptezi exclusiv si ca deja intr-o saptamana e reglata treaba! Bravo!
Piscotel, bafta!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

36+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Casandra m-ai bagat in ceata de tot asa ca am intrat pe site-ul primariei TM si am gasit asa (pt Timis):
ACTE NECESARE LA DEPUNEREA DOSARULUI PENTRU OB#354;INEREA ĪNDEMNIZA#354;IEI PENTRU CRE#350;TEREA COPILULUI CONFORM OUG 111/2010, modificata prin HG 57/2012:

- Cerere tip;
- Adeverin#355;#259; tip - completat#259; de angajator;
- Declaratie (scrisa de mana) referitoare la sediul angajatorului, in cazul in care angajatorul are sediu in alt judet;
- Copie dup#259; cererea depus#259; la angajator aprobat#259; #351;i #351;tampilat#259; de acesta privind intrarea īn concediul pentru cre#351;terea copilului #351;i decizia de suspendare a contractului de munc#259; īn original;
- Buletine de identitate (mama #351;i tata)- copie+original;
- Certificatele de na#351;tere ale copiilor pentru care se solicit#259; drepturile precum #351;i ale celorlal#355;i copii afla#355;i īn īntre#355;inere - īn copie #351;i original;
- Livret de familie (dup#259; caz) copie +original;
- certificatul de casatorie
- in cazul in care parintii sunt necasatoriti este necesara si ancheta sociala efectuata de Serviciul Autoritatea Tutelara conform H.G.1291/28.12.2012.
- Dosar plic.

Īn cazul īn care dori#355;i ca plata s#259; se fac#259; prin virare īn cont, trebuie anexat extrasul de cont sau adeverin#355;#259; de cont de la banca titularului (CEC, BRD, Alpha Bank, Piraeus Bank, Procredit Bank, Volksbank, Raiffeisen Bank, ING, Transilvania, Leumi Bank, Carpatica, BCR, OTP, Romextera, Banc Post, Unicredit #354;iriac).

Īn cazul īn care tat#259;l solicit#259; īndemniza#355;ia de cre#351;tere #351;i īngrijire a copilului, este necesar#259; #351;i adeverin#355;a de la angajatorul mamei cu specificarea perioadei īn care a fost pl#259;tit#259; indemniza#355;ia de maternitate adic#259; concediul prenatal si postnatal sau declara#355;ie pe propria r#259;spundere ca nu a beneficiat de indemniza#355;ia de maternitate )

Condi#355;ii: domiciliul stabil sau re#351;edin#355;a in municipiul Timi#351;oara #351;i s#259; fi lucrat 12 luni anterior datei na#351;terii copilului

Actele se depun la prim#259;rie in termen de 60 de zile lucr#259;toare, dup#259; terminarea concediului de maternitate (sarcina si l#259;uzie minim obligatoriu fiind 42 de zile dup#259; na#351;tere sau maxim sarcina +l#259;uzie 126 zile).

Acum eu am alta intrebare, referitor la "ancheta sociala" in cazul parintilor necasatoriti, mai e necesara daca sunt mamica singura? si tatal nu va fi trecut in certificatul de nastere... Cred ca saptamana viitoare voi face o plimbare si la primarie sa intreb la fata locului, poate am cu cine vorbi.

Legat de cand se primeste indemnizatia, in Tm cam asa e, depui dosarul, in 4-6 sapt primesti decizia de calcul, si dupa inca atat incep sa intre banii, retro si pt lunile anterioare. deci 2 luni sigur esti descoperita. Dar ce le pasa lor daca noi avem bani de pampers sau nu...

35+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Emilia, in livretul de familie se scrie la starea civila odata. Il duci odata cu actele pentru certificatul de nastere al fetitei.

Cat despre atestare fiscala , daca ne poti lamuri Casandra, ar fi tare bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Ei Ramona, pai asa mai merge,parca nu sunt chiar 1000 de acte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

dupa ce ca scriu din an in Paste....mi s-a sters si mesajul.

Piscotel vesti ceva?? Tin pumnii.

Off... vb unei prietene caruia nu i-am mai dat de veste dupa ce am nascut, vremuri grele la noi. Sunt f. suparata pt mi-a racit pitica cea mica..tuseste si are muci la greu....normal noi in casa toti suntem raciti si a rezistat saracutza 3 sapt dar a incasat-o acum. Suntem pe aerosoli si picaturi cu ambroxol, inca nu a facut febra si sper sa scapam...parca nu se mai termina cosmarul meu....pe cat de bine mi-am revenit dupa cezariana pe atat am suferit din cauza racelilor...pneimonie si de luni iar m-a luat un guturai cumplit.

Mamici va doresc bb sanatosi si la celelalte fete sa nasteti usor si sa va bucurati de minunile care vor intra in viata voastra.




Danina mami de Maria- Anastasia (4.03.2013) Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Of Danina, multa sanatate la toti, mai ales micutei
Si eu cu baiatul suntem raciti si incercam sa protejam pitica cat mai mult dar tot stranuta de cateva ori pe zi. Sper sa ramana la stadiul asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

A nascut Piscotel un Raduc frumos si grasunel....3,800 kg si 52 cm.....e frate cu Rebi a mea .


Refacere usoara si asteptam sa ne povestesti Daniela!





Danina mami de Maria- Anastasia(4.03.2013) Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Tusferi am laptic dar nu suficient asa ca le dau supliment.
Este greu cu gemenasi chiar daca ma ajuta si mama. Au colici asa ca am inceput dansul. Incercam tot felul de tratamente pt colici.
Fetele cu experienta, voi cum va descurcati, ce tratament pt colici aplicati?

In rest nu stiu cand e zi sau noapte dar e atat de frumos cand ma rasplatesc cu un zambet incat uit de tot

Piscorel sa-ti traiasca flacaul

Mergi la inceput