Alerta - lapte contaminat

Alerta - lapte contaminat | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

S-a spus saptamana trecuta ca a fost retras de pe piata tot laptele contaminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ce nu inteleg eu este de ce nu se spune clar despre ce marca de lapte e vorba. ce lege ia apararea producatorilor, ca mai mult ca sigur e ceva de genul asta la mijloc; nu facem public numele sa nu facem reclama negativa si sa falimentam firma X,nu?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

am facut un pic de research si am aflat ca scandalul acestei aflatoxinei a izbucinit acum cateva zile si in Olanda si Germania ... asa ca s-or fi gandit si romanii sa testeze laptele.
Tot de pe net am aflat ca in 2008 a fost un scandal cu lapte contaminat cu aflatoxina in Cipru si ca era de provenienta din Romania ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

La primul link zice ca nu mai exista articolul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

scandalul laptelui contaminat se bucura de mult dezinteres din partea parintilor, si acest lucru este foarte suprinzator. Eu cred ca exact parintii - voi pe DC - trebuia sa cereti foarte ferm sa se dea publicitatii brandurile si alimentele care sunt contaminate cu aceasta toxina cancerigena.

Oricum - Danone a retras de pe piata o serie de produse - si e bine sa stiti asta
http://www.mediafax.ro/social/lista-produselor-retrase-de-danone-din-magazine-10674524

Probabil ca sunt multe alte branduri ... insa tacerea ministerului agriculturii din Romania este cel putin suspecta si ingrijoatoare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mirela,
scandalul carnii romanesti de curcan din Germania a fost scris in presa,da rnimeni nu a scris ca exact aceeasi carne de curcan o papam noi.
f important:informati-va de doua ori inainte sa cumparati.,
eu iau lapte de la automant.cuma aparut scandalul,oamenii au afisat buletinul de analize,la zi.

eu am cerut sa vad.

la puiul din comert, poate va intereseaza,vorbesc la ala galben,de zici ca-i d etara:
bun, in obor se vinde unul galben, din ungaria.
l-am luat, si om crescut cu animale de o viata, am purces sa vaz ce e cu galbejeala:cum am spalat carnea, s-a albit mai ceva ca alba ca zapada!
concluzia: galbejeala "de la tara" e de fapt de la xantofili, niste hormoni hibrizi de galbejit.

la puiul osenesc,d ela ave, transilvanean, acelasi test,galbejeala rezista. concluzie: e de la porumb!
mi s-a confirmatara de la var-mea de la min agriculturii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Eu sunt curioasa cine mai are curajul sa vina si sa spuna ca laptele lor are o problema... in afara de Danone care deja a recunoscut ca un furnizor e "defect". Nu prea inteleg de ce a ajuns laptele pe piata ca apoi sa il retraga pentru ca ei au spus cand am fost la ei in vizita ca fac teste laptelui inainte sa intre la procesare... In fine... sa zicem bravo lor ca au avut curajul sa declare ca au avut probleme...tot ei pe care nu de putine ori i-au/i-am blamat cu totii .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

scandalul laptelui contaminat se bucura de mult dezinteres din partea parintilor, si acest lucru este foarte suprinzator.



Ai tras concluzia asta numai pentru ca subiectul de fata nu este foarte popular?
Extrem de subiectiv in opinia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Aha. Deci pui nu- ca are hormoni si aviara, porc nu ca are salmonella, curcan- iaca-ta- s-a dus si el, vita -nu, ca e cal, lapte no way, semipreparate nu, ca au e-uri, conserve nu, ca doar au conservanti, vegetale - naspa, ca au nitriti, fructe nu- ca au pesticide, carbohidrati nu, ca-ngrasa, peste/ton nu, ca are viermi.
Cand eu va zic ca fumatul e mai sanatos ca mancatul??


Mergi la inceput