Alerta - lapte contaminat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Aha. Deci pui nu- ca are hormoni si aviara, porc nu ca are salmonella, curcan- iaca-ta- s-a dus si el, vita -nu, ca e cal, lapte no way, semipreparate nu, ca au e-uri, conserve nu, ca doar au conservanti, vegetale - naspa, ca au nitriti, fructe nu- ca au pesticide, carbohidrati nu, ca-ngrasa, peste/ton nu, ca are viermi.
Cand eu va zic ca fumatul e mai sanatos ca mancatul??


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007





Ultima sansa : fotosinteza!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Aha. Deci pui nu- ca are hormoni si aviara, porc nu ca are salmonella, curcan- iaca-ta- s-a dus si el, vita -nu, ca e cal, lapte no way, semipreparate nu, ca au e-uri, conserve nu, ca doar au conservanti, vegetale - naspa, ca au nitriti, fructe nu- ca au pesticide, carbohidrati nu, ca-ngrasa, peste/ton nu, ca are viermi.
Cand eu va zic ca fumatul e mai sanatos ca mancatul??


Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007



Ultima sansa : fotosinteza!!



'Cos what I feel is the only truth for me

Fotosinteza NU!
Radiatia solara declanseaza cancer de piele, din cauza subtierii stratului de ozon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Eu lucrez in domeniu laptelui(e adevarat ca cel de capra)si toata aceasta nebunie cu laptele nu a facut decat sa risipeasca hartie si sa le permita la ziaristi sa umple paginile.Credeti voi ca bunicii si parintii nostri au stiut ei de toate astea ?Si uite-i mai sanatosi si mai in putere acum decat multi dintre noi*genertia mai tanara*.Ce stiau ei de aflatoxina?Sau sa fim sinceri cati dintre noi am auzit de termen pana la scandalul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Citat:
citat din mesajul lui ita2v

Eu lucrez in domeniu laptelui(e adevarat ca cel de capra)si toata aceasta nebunie cu laptele nu a facut decat sa risipeasca hartie si sa le permita la ziaristi sa umple paginile.Credeti voi ca bunicii si parintii nostri au stiut ei de toate astea ?Si uite-i mai sanatosi si mai in putere acum decat multi dintre noi*genertia mai tanara*.Ce stiau ei de aflatoxina?Sau sa fim sinceri cati dintre noi am auzit de termen pana la scandalul asta?



Imi permit sa te contrazic.
Toata isteria este de fapt o miscare desteapta de PR pentru incurajarea consumului de lapte din import. Si dat in cap producatorilor locali.
Are legatura cu cotele de lapte pe care le poate vinde fiecare tara in EU. Si cum sunt tari care au depasit aceste cote, se isca un astfel de scandal in tari care au autoritati ce nu sunt in stare sa gestioneze un astfel de scandal si voila..au piata de desfacere.

Ca fapt divers, sucurile naturale de fructe au un nivel maxim admis de 4 ori mai mare de aflatoxina decat laptele.
Dar nu spune nimeni,nimic de acest lucru.

Pe scurt - laptele este foarte OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

eu ma simt ca un pion pe o tabla de sah
ne muta astia dupa bunul plac si isi urmeaza interesele lor,bazandu-se pe spiritul "de turma" de care dispunem
-castravetii sunt contaminati...nu-i bai,importam,pe ai nostri hai sa ii aruncam(asta in timp ce tarile din lumea a 3-a ar da orice pentru un castravete contaminat)
-carnea de vita e de fapt de cal...se rezolva,cumparam de la firme de incredere(platim firma),ori trecem pe carne de pui cu aviara,injectat cu apa sarata sau porc,plin de colesterol,in timp ce tone de carne de cal sunt aruncate,macar ceva mancare pt. patrupede putea deveni,zic si yo
-ouale sunt notate dupa gradul de libertate si sistemul de hranire a gainii,dar toate arata (aproximativ)la fel,asa ca tre' sa ne punem,increderea si banii,in stampilele lor,unele eco(cerneala)
-soia si alte verdeturi,sucul de portocale,cafeaua,ciocolata etc etc,ba sunt bune,ba nu sunt...
-acum si laptele contine toxina lu' peste(numai cel din romania),hai sa bem lapte de soia(modificata genetic),de cocos,migdale sau de creta dizolvata in apa,importat la super pret(dublu)
ah,si daca e cineva atat de abil sa se strecoare prin jocul acesta si sa manance(dupa parerea lui) sanatos,a scapat cumva de vizite la medic/boli si,daca da,si de plata contributiilor la casa de asigurari de sanatate(a se citi capusa)???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

IRINAI dar nu m-ai contrazis tocmai acest lucru il spuneam si eu (nu m-am facut inteleasa)ca laptele e ok doar reclama proasta e totul .Si da sunt de aceasi parere cae o campanie de marketing de pe care au alti de castigat indifernt care o fi

Mergi la inceput
Mergi la inceput