Ce talent crezi ca are copilul tau?

Ce talent crezi ca are copilul tau? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Fetita mea a facut dans sportiv timp de 5 ani. Nu avea talent pentru asa ceva, nu a participat la concursuri (clubul la care a fost era foarte exigent) chiar daca in cei 5 ani a evoluat de la incepatori la avansati, nu a trecut la performanta... Pe mine nu m+a afectat, pentru ca am vrut sa faca dans sportiv pentru ea, ca sa invete pasi de dans, sa se deyvolte armonios si sa aiba asigurata miscarea de 3 ori pe saptamana. Insa pe ea a afectat-o faptul ca nu a ajuns sa faca performanta...

M-a intrebat intr-o zi de ce nu e talentata la dans si i-am spus ca nu toata lumea are acest talent, dar ca fiecare om e special in felul lui, ca fiecare are talentul sau intr-un anume fel. Si atunci m-a intrebat direct - Si eu ce talent am? Nu prea am stiu ce sa ii raspund, am inventat ceva atunci pe moment, incercand sa-i scot in evidenta calitatile pe care le are, insa m-am tot gandit daca intr-adevar copilul meu are vreun talent anume... si cum sa i-l descopar...

Copiii vostri ce talente au si cum le-ati descoperit?



Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

eu cred ca talentul i-l descoperi incercand diverse. si, normal, in baza pasiunilor ... ca daca ea e o fire finuta, delicata, careia ii place dansul, nu o sa o trimiti la box, ca fiind ala talentul ei.

ce fel e ea, ce ii place sa faca?

noi suntem la faza de incercare ... si tot asa, nu vreau sa faca nimic de performanta (ca asa vreau eu), ci ca vrea ea, ii place. pana acum am incercat inot. mai mult pt a avea cunostintele de baza, sa invete sa inoate. am sistat din motive de sanatate. dupa ce le rezolvam vor relua, cred. dar pur si simplu pt miscare. pt ca nu o vad asa atrasa ... ii place, ii place apa, dar nu o vad extaziata.
acum suntem pe balet ... inceput de cateva luni. si chiar aseara imi spunea ca o sa munceasca mult pt ca vrea sa fie o adevarata balerina. o vad mai incantata, merge mai cu placere, asteapta cu mai multa nerabdare lectiile de balet.

alt talent, ca sa zic asa ... desenul. normal ca eu sunt subiectiva, dar imi spun si altii, ca are inclinatii. ii si place. pt ea e relaxare, joaca ... cand se aseaza in fata foii de hartie cu creionul in mana. deocamdata nu am facut nimic in acest sens, ceva mai organizat, pt ca e mica. insa, daca va dori, da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

MElise, cu siguranta fetita ta are un talent sau mai multe, toti avem, numai ca acesta trebuie descoperit.
Eu am un copil mic (2,9 ani)..am descoperit talentul lui in urma cu aproape 1 an, canta, dar o face foarte bine, nuvorbeste inca..zice cateva cuvinte, dar linia melodica o reproduce ireprosabil, si doamnele de la cresa unde il am au remarcat talentul lui...plus ca daca aude muzica ritmata danseaza..are ritmul in sange (imi seamana mie), am de gand sa fructific aceste doua talente ale lui dar asta doar daca si el se va simti atras...la dans as vrea sa il dau sigur, dar astept sa ma pot intelege cu el, ca sa se poata intelege si coregraful cu el..Alte talente n-am mai descoperit, dar e inca foarte mic...Sunt convinsa ca toti avem cate un talent, pur si simplu Dumnezeu ne inzestreaza pe toti cu cate ceva...la unii se vede sau se descopera mai devreme, la altii mai tarziu, dar toti suntem talentatu la ceva, unii la muzica, altii la desen, altii sculpteaza ff frumos, altii au talent la scris, unii au o indemanare aparte...fiecare e special in felul lui..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Melise, e greu de spus la virsta asta, e doar virsta la care incepi descoperi talentele. Si doar prin a incerca diverse si a vedea ce ii place.

Fata mea are aproape 4 ani. Pot sa spun ca e ca o bomba atomica, plesneste de energie, asa ca peste cele doua ore de sport de la scoala o mai duc o zi pe saptamina la dans. Tot asa, sa faca miscare, plus ca ii si place. Nu vreau sa faca performanta, daca o vrea ea mai tirziu, treaba ei. Aici oricum nu se face de la virste asa mici. O voi da in vara si la tenis, tot pentru miscare si vreau sa ma inscriu si eu. Mergem la inot deocamdata doar noi cu ea, la grupa mare prescolara va merge cu scoala la cursuri de inot. O las sa picteze cit si cum vrea ea, in caz ca si-ar descoperi vreo chemare in directia asta. Are si o chitara la care zdrangane de imi suna apa in cap, de la 5 ani as vrea sa o dau la pian. Cinta de una singura, inventeaza mereu cintece.

Singura problema in toate astea, si nu e una mica, este de resurse. Timp, energie si bani, ca toate costa. Dar pe masura ce vezi ca nu ii trage ata poti renunta la activitati in favoarea unora noi. Si sa vezi ce deschideri are copilul in mod natural, nefortat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Da, buna intrebare

Si eu m-am tot intrebat, nu ptr ca vreau neaparat sa aiba unul, dar ma gandesc ca as putea sa o ajut in directia resp daca este descoperit cat mai devreme. Am dat-o la balet, ii place, am intrerupt pe perioada iernii ptr ca doamna nu incalzea sala, cica transpira si nu le este frig.Pai una este sa fii transpirat intr-o sala incalzita cat-de-cat si alta este sa fii transpirat in frig, copii de aprox 5ani. Acum ma intreaba de balet. Cred ca reincepem.

Dar incep sa cred ca talentul ei se leaga de scris-citit-povestit. Stie toate povestile, ii plac cartile, are o gramada de caietele in care scrie, stie deja literele mari si acum ma intreaba de cele de mana. Inventeaza povesti si mi le spune si le infloreste de la o zi la alta, le modifica in timp ce-mi spune (daca vede pe figura mea ceva, schimba povestea).

Mie mi-a placut articolul asta:

http://www.desprecopii.com/info-id-475-nm-Modurile-de-inteligenta-ale-copiilor-si-modul-lor-specific-de-invatare.htm

Edit. corectat dezacord sub/pred

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asta e un subiect care ma bantuie si pe mine.
Fie`mea a incercat multe chestii, sigur nu e balerina si nici gimnasta de exemplu :-) Dar i-a palcut la dans si acum merge la karate cu mult, mult drag; nici de la inot nu se da inapoi, dar nu e viitoare olimpica de exemplu :D
Are sigur ureche muzicala, dar mai mult decat sa invete chitara nu putem altceva. Adica ea ar fi vrut, dar nu se poate.
La ce merge cu cel mai mare drag e pictura, dar eu nu o declar inca talent. Ceilalti o vad altfel, eu sunt mult mai critica cred.

Ce sa zic, per ansamblu merge bine la toate, inclusiv la scoala la fel la mate, romana, engleza si tot ce face, dar nu are acea stralucire in ceva anume, care sa te lase fara respiratie, inca :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Si eu cred ca talentele sunt de mai multe feluri. Pot fi inclinatii sportive, muzicale, plastice dar si academice, adica sa aiba copilul un real talent la fizica, matematica, astronomie dar si electronica, sau alte domenii la care nu te-ai gandi la 3-7 ani.

Copilul meu e "de canapea" , adica nu ar face sport de buna voie deloc. Nu-mi permit s-o las asa, mai ales ca io-s destul de sportiva. O duc la dans (contemporan) de 3 ori pe saptamana, o tarai la patinoar, i-am luat role si o voi tari sa se dea pe role (alaturi de mine), insist cu mersul pe bicicleta/trotineta, trag de ea s-o bag in apa s-o invat sa inoate, toate in joaca, dar insistent . Observ progrese la forma fizica si echilibru, dar e clar ca nu va fi niciodata o persoana sportiva.

Deseneaza, picteaza, modeleaza in draci, si uneori face niste lucruri foarte frumoase si diferite, alteori cade in stereotipiile varstei (stiti voi, soarele in dreapta sus, cu raze, un pom, 3 flori...).

Acum, la varsta aceasta de 4.7 ani, inclinatiile cele mai evidente sunt catre limbile straine, ma pune sa-i zic un cuvant ales de ea in toate limbile pe care le stiu, vorbeste foarte clar si are un vocabular foarte dezvoltat pt varsta ei.

Mie nu mi se pare ca orice om trebuie sa aiba un talent manifest, si doar tactul, sau perseverenta, sau constiinciozitatea mi se par demne de a intra sub umbrela "talentelor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu vad asa: daca nu cadem pe spate de vreun talent evident si neobisnuit de pregnant (cumse numesc, genii?) de la cativa ani, inseamna ca avem copii normali, cu inclinatii (talente) in vreun domeniu sau altul, care se manifesta in timp si pe care nu e musai sa-si modeleze viata.
Rolul talentelor nu-i musai sa le urmezi pana in panzele albe, ci doar sa te ajuti de ele in viata, ca sa-ti atingi scopurile.
Important este ca un om sa faca ce-i place, ca are sau nu talent pentru asta. Adica daca iti place sa dansezi, dar esti cam ca un lemn, e ok sa iei cursuri, daca iti place asta. Nu vei face performanta, dar nu te vei rusina la o petrecere, dimpotriva. Dupa cum poti desena cu usurinta, dar preferi s-o faci in camera ta, ca n-ai chef sa muncesti pentru o expozitie, singura care conteaza pentru afirmarea in domeniu.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Poate ca nu este vorba neaparat de vreun "talent" ce trebuie descoperit (cuvantul asta suna prea pretentios). Dar eu cred ca fiecare copil, tocmai pentru ca este diferit de ceilalti, poate avea unele pasiuni/abilitati/preferinte care il fac deosebit.

Nu e rau sa descoperim ce le face placere si sa incurajam astfel de hobby-uri.

In plus, cred ca si educatoarea/invatatoarea/diriginta poate avea o parere in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Da, uite ca nu m-am gandit la diferentierea care ar trebui facuta intre talent si pasiune. Si cred ca este una... Cazul dansului la noi ilustreaza chestia asta. Elisei ii place dansul, mergea cu placere la antrenament, insa nu cred ca are talent la dans in sensul de a face performanta.... De aici a venit problema.

Momentan lucreaza foarte mult pentur scoala, are timp putin pentru pasiuni si intr-un fel nu-mi place asta. Pe de alta parte sunt constienta ca are nevoie de reyultate bune si la scoala. Acum ne pregatim pentru olimpiada de limba romana, s-a calificat la judeteana. Pare sa-i placa... Desi s-ar putea sa fie doar dorinta de a-si multumi mama profesoara de romana... Dar, vom vedea...

Intre timp ma gandesc cum as putea eu, ca parinte, sa descopar aptitudinile copilului meu si altfel decat prin incercari de genul - o duc la dans, o duc la inot o duc la.... Observatia este o buna metoda, cred... dar cum anume? Ce ar trebui urmarit? Ma gandesc, de exemplu, de o vreme, sa vedem impreuna diverse tipuri de filme....cred ca asa pot vedea, ca parinte, mai multe lucruri...

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput