Carte cadou

Carte cadou | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Buna
O intrebare scurta, cand oferi o carte cadou unei prietene (e vorba de copii de 9 ani), cum e mai bine sa procedezi, scri o urare direct pe carte, sau atasezi o felicitare separat cu urari? Sau iei si felicitare, scri si pe carte? Sau nu scri nimic pe carte?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea cand i a oferit unei prietene, a scris pe ultima pagina, in tr un colt, cu caractere micute, cu un stilou rrroz, "La multi ani!" si s a semnat :-)
Cica sa nu uite ca e de la ea :D
Pe langa asta i a bricolat felicitare si alte chestii.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoretic e frumoasa o dedicatie pe carte. Acum, daca copilul mai are cartea...asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu cred ca mai are cartea, ca am studiat problema inainte .
Si mie mi s-ar parea frumos sa lase un mesaj undeva intr-un colt, sa-i aminteasca de la cine a primit-o, dar cunosc si persoane care sunt impotriva "mazgalitului" de mesaje pe carti.
Nu o cunosc pe sarbatorita, asa ca nu stiu cume mai bine sa procedez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

eu stiu ca, calul de dar nu se cauta la dinti. e un gest ff frumos sa dai cadou o carte si nu vad de ce o fraza, 2, poate sa ii stirbeasca din valoare. din contra ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

De obicei se scrie urarea direct pe carte, pe pagina de titlu, si in urare se specifica ocazia cu care a fost daruita cartea, ca sa ramana amintire.

De obicei nu se presupune ca, o data primita, cartea va fi daruita altcuiva sau vanduta, deci dedicatia nu are cum sa-i stirbeasca valoarea in niciun fel.

Eu asa procedam cand faceam cadou carti in copilarie si stiu ca asa erau si cartile pe care le primeam.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am citit prin cartile de maniere elegante ca nu e frumos sa scrii pe o carte o dedicatie decat daca esti autorul acelei carti. Acum... vedeti si voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Buna
O intrebare scurta, cand oferi o carte cadou unei prietene (e vorba de copii de 9 ani), cum e mai bine sa procedezi, scri o urare direct pe carte, sau atasezi o felicitare separat cu urari? Sau iei si felicitare, scri si pe carte? Sau nu scri nimic pe carte?


in copilarie, cartile pe care le-am primit cu ocazia aniversarilor, au dedicatii/urari scrise pe prima pagina (fie cea alba, prima dupa coperta, fie pe cea cu titlul)...imi sunt tare dragi acele randuri scrise, imi amintesc si de persoana care mi-a daruit-o, si de momentul respectiv.

o solutie de compromis ar fi sa cumparati si un semn de carte, poate pe acesta poate fi scrisa o urare/dedicatie.

Mergi la inceput