Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

in concluzie :

- ce acte sunt necesare sau cum se procedeaza in privinta inscrierii copilului la scoala, la clasa 0 ?
- cand incep inscrierile ?
- mai sunt valabile criteriile de anul trecut ? adica sa aiba prioritate la inscriere copiii care apartin cu domiciliul de scoala respectiva, care au un frate/sora la acea scoala, care au unul dintre parinti invatator/profesor, care provin din familie monoparentala, samd. ?
- care-i treaba cu evaluarea copilului ?
- anul trecut parca citeam ca de la scoli au venit reprezentanti, in cartierele care apartin de scoala, pentru a "inventaria" copiii eligibili pentru inscriere in clasa 0 sau I; am retinut eu corect informatia ? se mai procedeaza asa si anul acesta ? daca da, cam in ce perioada ? este anuntata dinainte vizita celor de la scoala de care apartinem ?

sincer, sunt total paralela cu subiectul inscriere la clasa 0, speram sincer ca anul acesta sa ramana ca pregatitoare la gradi, sa mai copilareasca fetita un an si sa nu-mi bat capul cu cine o ia de la scoala si cu cine sta pana venim noi de la munca. pana acum statea la gradi pana la ora 17 si era adusa cu microbuzul, acasa (la soacra sau la parintii mei). acu' tre' sa stau, sa fac aranjamente si permutari, bunicii se ofera in continuare, dar poti sa stii cum vor sta cu sanatatea si disponibilitatea pe termen lung ? after-school e cu dus si intors, bona n-am avut, nu cunosc, tre' sa ma interesez si de asa ceva in cazul in care bunicii nu sunt disponibili...offff ....

fetita mea implineste 6 ani in iunie si ma gandesc cu groaza la faptul ca din toata brambureala asta, noi, parintii, ne alegem garantat cu timp pierdut si nervi intinsi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Inscrierile incep in martie.
Ca si acte, sincera sa fiu am si uitat...parca buletinele parintilor si certificat nastere.
Criteriul de domiciliu, inteleg ca nu mai e valabil, ca poti alege orice scoala...ma rog, asa au zis, dar cum azi e alba, maine neagra, pana nu publica metodologia de inscriere nu te poti baza pe nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

nu mai e valabila arondarea in functie de domiciliu? nu cred.........




"Munca in exces dezumanizeaza si de aceea e imperativ sa vedem munca cel mult ca pe un rau necesar, ce trebuie evitat sau scurtat ori de cate ori avem ocazia, daca vrem sa ne pastram integritatea fizica si sanatatea mintala. !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu am sunat azi la inspectorat si mi-au spus ca daca are 7 ani impliniti la inceperea scolii (si el ii implineste pe 8 septembrie) sigur ca intra direct in clasa I. Acum voi merge si la scoala si vad ce-mi spun acolo si daca e sun saptamanal la inspectorat pana mi se spune acelasi lucru macar de 3 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Of, eu nu stiu ce sa fac!!!
Uitati situatia mea, chiar as dori un sfat va roog. Am vb cu multa lumea si parerile sunt in doua impartite.
Fetita mea face 6 ani exact pe 15 septembrie.
Mi s-a zis la gradi pe 14, sa ma decid daca o las sa repete grupa mare sau o duc la scoala la clasa 0.
Posibilitatile mele de a o lua la ora 12, sunt ff complicate, dar as rezolva intr-un fel sau altul.
Acum:
Una din educatoare cu care am vb cel mai des si care o cunoaste pe fetita f bine, m-a sfatuit sa nu o las sa repete grupa mare ca sa intre apoi in clasa I la 8 ani, pentru ca aceasta clasa 0 va fi oricum obligatorie. A zis ca grupa mare care se va repeta va fi alcatuita din copii de diverse varste, unii de la ea din grupa care sunt mai mici acum decat fetita mea sau de aceeasi varsta, dar care nu sunt la fel dezvoltati (fizic si ca aptitudini). A zis ca ea este pregatita si ca o va trage inapoi repetarea acestei grupe. Precizez ca fetita e un pic mai altfel, in sensul ca de mica a avut o oarecare seriozitate si maturitate in comportament, nu a plans niciodata la gradi, e ordonata, isi strange singura jucariile, parca analizeaza destul de mult uneori lucrurile, nu este agitata si copilaroasa ca ceilalti... se joaca normal, ii plac copiii insa uneori am senzatia ca nu vrea sa fie impinsa, trasa in vartejul unui joc agitat, este ceva de genul te rooog hai sa ne jucam, dar joaca-te frumos si linsitit:)) Nu este un copil care sa fi lucrat acasa , sa fie inaintea celorlalti , dar probabil ca primeste informatiile si se adapteaza activitatilor la gradi destul de usor... Oricum mie imi este groaza de inceputul scolii, de rabdarea pe care o sa o am cu temele etc. , mai ales ca eu am stat in clasele I-IV cu bunicii mei, care nu stiau carte, deci am luat premiul I, numai din constiinta si rusinea de a fi ridicata in picioare si sa nu stiu ce ma intreaba la scoala.
Nasa mea care este invatatoate si alti prieteni cu sau fara copii, imi zic ca fetita va fi prea mare sa intre cu 8 ani impliniti in clasa I. Poate sa fi avut 7, 7 ceva de genul asta, dar spun ca deja e mare totusi.

Alte cunostinte imi zic ca sa o las sa repete grupa mare, ca isi prelungeste copilaria,ca ce are daca e la 8 ani in clasa I, ca are timp sa invete toata viata.

Eu sunt innebunita ca nu stiu ce sa fac. Sotul meu are retineri, zice ca totusi el crede ca fetita ar tb sa fie la 6 ani in clasa 0, apoi la 7 ani in clasa I.
Asta inseamna ca trebuie sa o inscriu acum, iar eu nici nu m-am hotarat la ce scoala sa o inscriu. Ne-am mutat de curand in zona, nu cunosc decat din auzite cele doua scoli apropiate. Mai am in minte si un liceu, udne este implementat de muuulti ani sistemul step by step, chiar parca as dori sa o inscriu aici daca as putea, mai ales ca programul nostru si lipsa bunicilor, in perioade uneori destul de lungi ne innebuneste, nu stim cine o va lua de la scoala, o va hrani si o va culca. M-am interesat si de after school, insa nu sunt multumita: bani multi, oboseala si cand vine acasa copilul la 4-5 trebuie sa isi mai faca si teme, ca acolo nu le fac serios. Sunt putine scoli care au after school unde chiar isi fac temele cu aceeasi invatatoare, iar acasa sa faca doar suplimentar, daca este cazul si lecturile.

Deci daca iar ma intreba maine la gradi ce voi face... nu stiu ce sa zic... sa repete grupa mare, sa o inscriu in grupa 0... inca nu ne-am decis unde...

OFFF, Help ME PLEASE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kyrajanice spune:

Clasa pregatitoare este cel mai bun lucru pe care l-au prins copiii nostri.Noi facem parte dintre cei care nu implineam varsta pana in decembrie si am mers chiar la evaluare ca sa intram in clasa zero,era mai micut cu cateva saptamani decat minimul impus de lege.
A,da...confortul nostru ca si parinti a avut de suferit,ne trezim mai devreme,gasim solutii de preluare de la scoala si altele dar nu regret o clipa!
Spun asta in numele tuturor parintilor cu care am vorbit in colectivul nostru si in alte medii in care activam.Avantajul este cert pentru evolutia vizibila in comportament,deprinderile generale de igiena,obisnuinta de stat in bancute,mers la toaleta doar in pauze etc,inchegarea colectivului si activitati cu adevarat pregatitoare pentru scoala.Copiii deja raspund acum corect si frumos,in propozitii legate.
Toate acestea in conditiile lejere in care acum nu au teme de casa,evaluari,fise pentru acasa asa cum se va face din clasa intaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

anghelada, eu as inscrie la scoala acum fara retineri. Consider (aici e strict opinia mea) ca exista cca 50% puncte comune intre gr mare si cea pregatitoare si cam tot atatea intre clasa pregatitoare si cl I. (ma refer la partea de lucruri de invatat)

Din notitele mele din 2011, actele pt inscrierea la scoala.
"Dosarul trebuie sa contina:

- cerere tipizat de la scoala
- copie (si original) certificat de nastere copil
- copii (si originale) dupa CI parinti
- fisa medicala de la gradinita cu mentiunea "apt pentru scoala"
uneori se mai cere si adeverinta de la medicul de familie "apt pentru scoala". "

Eu vreau sa stiu daca la cl pregatitoare se poarta sau nu uniforma - ar putea sa ne povesteasca cate ceva un parinte al carui copil e deja la aceasta clasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

La noi se poarta uniforma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

gradinita da fisa medicala ?
fetita mea merge la gradi particulara...n-am idee ce-i cu fisa asta...deci inca o bataie de cap si un drum in plus...

bun, sa zicem ca nu mai sunt valabile criteriile de anul trecut.
in acest caz cum se fac inscrierile ? primul venit - primul servit, plus cei cu pile si relatii ?
si daca vreau sa inscriu copilul la o scoala, nu mai prinde loc, ma pot duce repejor sa-l inscriu la alta/alte scoala/scoli ? sau il pot inscrie in paralel la 2 scoli sau mai multe, pe principul ca undeva tot trebuie sa prind un loc ?
v-am spus, sunt total paralela cu subiectul, acum am intrat in febra cautarilor de informatii, asa ca nu va suparati pe mine daca pun intrebari penibile sau puerile. pur si simplu nu stiu de unde sa incep, ca nu am timp sa bantui pe la secretariatele scolilor, foarte greu as putea sa ma invoiesc in timpul zilei sau sa-mi iau concediu cateva zile pentru aceasta munca de documentare.
orice ajutor si informatie documentata sunt bine-venite si le multumesc anticipat celor care ne vor "lumina".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kyrajanice spune:

Este o mica eroare mai sus,noi am depus
"Adeverinta medicala de la medicul de familie cu apt pentru scoala".

Mergi la inceput