Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna, noi pe Matei, care e nascut pe 11.09.2006, l-am mai lasat un an la gradi, adica acum el merge la gradi. Am optat pentru varianta aceasta pt ca aveam posibilitatea de a alege intre gradi si scoala si pentru ca am sperat ca in anul 2013 vom trece direct in clasa I, sarind practic peste grupa 0 de la scoala. Dar vad ca cei de la Min. spun ca se incepe obligatoriu cu clasa 0. O aberatie totala in cazul nostru. Cum adica, sa il dau la 8 ani in clasa I pentru ca a avut ghinionul sa ii vina vremea de mers la scoala in asa timpuri ambramburite? Astept cu interes sa vad ce se intampla la sf lui ianuarie cand anunta noutatile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Eu stau si ma intreb cum se poate asa ceva? Cu cateva zile in urma ministrul educatiei declara ca in continuare clasa 0 va ramane la scoala, iar astazi declara V Ponta ca este o greseala sa ramana clasa 0 la scoala. Inainte sa dea astfel de declaratii contradictorii, ministrii puteau sa se consulte si sa dea o declaratie cu o singura varianta, nu sa incurce si mai rau lucrurile.
Fetita mea va implini 6 ani inainte de 1 septembrie, si din ce am aflat de la educatoare pana acum si din articolele publicate in presa, ar trebui sa intre obligatoriu la clasa 0 in acest an.
Din ce mi-au mai spus si educatoarele la gradinita, stiu ca gradinitele de stat au acceptat anul trecut mai multe grupe mici, mijlocii, tocmai pentru ca s-a desfintat clasa pregatitoare si aveau locuri mai multe. Iar daca anul acesta, pregatitoarea se va intoarce la gradinita, inseamna ca nu vor mai avea locuri sa accepte copii de 3 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Asa ceva nu se poate!!!
Cum sa declare ministrul invatamantului una si, la doar cateva zile, primul ministru alta si anume exact pe dos??!! Nu fac parte din acelasi cabinet?

Sau Ponta vrea sa se dea lovit si face pe ingerasul in fata celor carora le-a promis in campania electorala ca se va renunta la clasa 0, sau e praf. Ca sa nu zic altceva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

deci in martie se vor face inscrieri in clasa zero la scoli pt copiii ce au implinit 6 ani dupa septembrie 2012 ?

sau intra in clasa I ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

deci in martie se vor face inscrieri in clasa zero la scoli pt copiii ce au implinit 6 ani dupa septembrie 2012 ?

sau intra in clasa I ?


nu mai intreba ca nu se stie deocamdata.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Si eu sunt interesata de subiect. Deci asteptam cu mare interes sa vedem unde ne inscriem: gardinita sau scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Marylenac si noi suntem in aceeasi situatie. Am vrut sa evitam nebunia implementarii acestei clase zero si sper acum sa nu ma trezesc ca ajungem in clasa I la 8 ani. Desi teoretic cica n-ar fi o tragedie pt baieti (care mai intai se dezvolta fizic si apoi intelectual - pe scurt zis), dar nici nu as vrea sa fie cel mai mare din clasa si sa resimta acest lucru. Nici nu stiu ce invatatoare sa caut: care acum are clasa zero sau clasa a iv-a?
pt Bucuresti, zona dr taberei puteti face cumva o recomandare? nu ma intereseaza in primul rand rezultatele olimpice, ci rabdarea pe care o are invatatoarea. Baiatului meu trebuie sa-i placa sa mearga la scoala, el nu va invata niciodata de frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

http://www.gandul.info/news/ponta-s-a-razgandit-clasa-zero-ramane-in-scoli-10473088

S-a razgandit, acum. Sa vedem cand se razgadeste iar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Cred ca trebuie s-o intrebam pe Daciana ca doar are copil de clasa zero, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Directoarea de la gradi mi-a zis ca ramane la scoala...ca se pare ca a fost o neintelegere intre ministru si Ponta.
Si ca anul asta intra obligatoriu in clasa 0 cei care fac 6 ani pana la 15 sept si optional cei care fac 6 pana la 31 dec.
Nu se mai poate opta pt clasa I, se incepe cu 0, chiar daca are copilul 7 ani.

Mergi la inceput