Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna mamici draaagi!

Ma mai tineti minte? Sper ca ati avut cu toate un Craciun de poveste, alaturi de bobocei, cu multe cadouri sub brad si armonie in suflet Imi propusesem marti dimi sa intru sa fac urarile cuvenite dar am plecat la tara, am si dormit acolo, si am impachetat pt Matei cat pentru o saptamana de concediu. Asa ca nici n-am mai deschis calc. Miercuri dupa-amiaza am ajuns si noi acasa, iar joi, adica ieri am fost repede pan la bucuresti, cu asta mic cu tot, deci alta nebunie, dar trebuia sa rezolvam cu niste acte si trebuia sa fiu eu personal. Acu suntem din nou acasica, ne-am linistit si asteptam revelionul.

Sunt in urma cu cititul, dar din ce-am dat scroll vaz ca nu s-a dormit bine azi-noapte. :( Imi pare rau, noi am avut 4 nopti naspa rau inainte de craciun, apoi marti spre miercuri am dormit la tara bine, tot cu treziri dese dar adormit repede la loc, dar cand am ajuns miercuri acasa s-a dezlantuit cosmarul. Bebe a fost foarte bulversat dupa ziua si noaptea petrecute la tara si cand a ajuns din nou in mediul lui era tare agitat. A stat 6 ore treaz, dintre care 3 in agitatie mare, era obosit dar parca ii era frica sa inchida ochii, cum atipea nitel tresarea si facea ochii cat cepele. Sfat parintesc: daca nu e musai nevoie, nu schimbati bebelusului locul unde doarme noaptea. La noi cel putin, intoarcerea acasa a fost cu mari probleme. Citisem undeva ca bebicii sunt atrasi de nou dar daca e prea mult dintr-odata sunt suprastimulati si cand se incheie duiumul de noutati si revin la starea initiala devin foarte agitati. La noi cam asa a fost. Plus ca a trebuit sa dam fuga si la buc, dar noroc ca a dormit bine in masina. Aseara am avut si musafiri, asa ca programul lui a fost din nou dat peste cap. Baita la 7 juma, ca de obicei, dar n-a mai vrut sa adoarma, a dormit o ora intre 9 si 10 seara, iar apoi a adormit la 11.30, ceea ce e foarte tarziu pt noi. Dar a dormit Matei pana la 5 fara un sfert. Apoi a stat treaz pana la 5 juma, iar apoi a dormit pana la 8.

Hai ca m-am intins ca o placinta, dar mi-era dor sa va scriu dupa ce va citesc mai revin.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cu intarziere si de la mine, Craciun fericit!! Sper ca ati avut parte de ce este mai frumos alaturi de sotiori si de boboceii pufosi!

Ce sa va spun, am avut o saptamana de cosmar. De Craciun a plans incontinuu, la 9 dimineata l-am trimis pe dl Pinguin cu el la plimbare cu caruciorul caci altfel o luat de tot razna. S-a plimbat sarmanul si tot nu dorea pingu mic sa doarma. Am avut 48h in care nu a dormit mai mult de 16h. Parca ii era frica sa adoarma! Cum atipea (indiferent cum: la san sau leganat in brate) in 10 minute se trezea si tipa... Noaptea de la 4.30 nu mai vroia neam sa mai atipeasca.

Vad ca totusi a fost ceva mai raspandita aceasta problema. Am fost cu el la GP si are 6.090gr si 64 cm, va face 3 luni pe 12 ian. Desi traiasca tzitzi!

Nu ma deranjeaza ca adoarme la san, dar numai ca nu sta adormit. Cum vreau sa il mut se trezeste si cauta sanul. Iar noaptea, daca cumva l-a pierdut incepe sa planga. Am primit sfat de la GP sa il las sa cry it out. Dar nu pot face asta, se inroseste si tipa pana se ineaca cand il tin in brate si incerc sa il consolez, daramite sa il las asa singurel sa planga.

Andreiuta, pupici! Mirabela, geniale praji si pozicile!

Fug ca l-am lasat in patut, dadea semne de motaiala si ilaud cum incepe sa miorlaie. Tineti-ne pumnii sa dormim si noi macar in noaptea asta

Cu drag si dor,

Iuli



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!

Mirabela, ce prajiturele frumoase!!!

Corina, pastilele contin (citez prospectul): shinduf (samanta), schinel (frunze), fenicul (samanta) si urzica (frunze proaspete inainte de inflorire).
Cred ca David si Maya s-au vorbit sa dea petrecere aseara! Adevarul e ca a mea m-a zapacit cu trezirile, dar miorlaia in somn. O puneam la san, sugea din amandoi 30 min si o puneam la loc in patut. Dar de muuuulte ori s-a trezit. Si noaptea ii dau sa suga pe perna, eu stau in fund pe marginea patului si pic de somn, asa ca butonez internetul pe telefon sa stau treaza, ca daca nu, as adormi si mi-e frica sa nu cada. Intinsa langa mine nu-i mai dau ca eu adorm, uit s-o ragdi si ea suge intruna. Asa suge, apoi in patut, nu toata noaptea cu tzatza in gura. Aseara m-am trezit de vreo 2 ori si o cautam pe mine, apoi prin pat, apoi ma ridicam si o gaseam in patut si nu-mi aduceam aminte cand am pus-o acolo, ca eu imi aminteam ca sugea. Ca sa vedeti ce chiauna am fost aseara.
Si dupa o seara minunata a urmat o zi la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumim fetelor pt aprecieri!

Corina as vrea eu sa am si bone si bucatarese, multumesc lui Dzeu ca avem bunici dar nu prea ma ajuta ca stau departisor si sunt bolnavioare. A fost mama o data si m-a ajutat la curatenie si o juma de zi la taiat salata beof, ma multumesc si cu atat. Cu C nu prea stau ca se agita daca nu-s eu. Mie daca-mi place ceva stau si noaptea si tot fac, sunt leoaica. Am mai zis, la al 2-lea e mult mai usor si C e f cuminte, altfel nu stiu ce as fi facut. Sunt zile cand nu plange deloc, nu-i aud glasul, decat "semnalele" care mi le transmite si stiu ce vrea.

Imi pare rau ca boboceii sunt agitati insa aveti grija si voi ce mancati/beti ca e perioada sarbatorilor cand toate mai gustam cate ceva si-i afecteaza si pe ei, mai ales combinatiile nasoale. Eu am facut ieri o indigestie, am mancat ca sparta si am vomat, dureri de cap, rau tare. Mi-am revenit aseara in final, C n-a avut nimic.

Voi ce faceti de revelion, mergeti undeva, luati bebeii cu voi? Noi ne stim cu probleme in deplasare, agitatie si nesomn, nu cred ca-l iau cu mine, oricum mergem undeva f aproape si vin la alaptat, el doarme bine noaptea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Hai sa va zic ce am facut ieri. Aveam de gand sa plecam pe la 9 de-acasa, dar cum pitica inca dormea, am lasat-o sa se trezeasca ea singura, apoi papat, schimbat si imbracat s-a facut ora 10.
Am mers intai la banca sa-mi iau extras de cont. Acolo coada de m-am luat cu mainile de cap: 19 persoane! Ajung in fata, imi spune cucoana ca eu am cont deschis la sucursala din Berceni, nu din Colentina si trebuie sa ceara de acolo extrasul. Ceea ce mi se pare o mare tampenie! E aceeasi banca, indiferent de sucursala, ar trebui sa aiba acces la clienti (si la mine la serv avem mai multe puncte de lucru si efectuam tranzactii cu clientii, dar indiferent unde as fi, vad datele in timp real, chiar si acasa, ca am sistemul instalat). In fine, a trebuit sa mai stau 15 min pana i-au trimis extrasul. Si asa am pierdut o ora la banca. Si cu pitica dupa noi. Inauntru nu am vrut sa o tin cu atata puhoi de oameni in spatiul ala mic de nu aveai loc sa te intorci, asa ca am facut cu randul cu sotul si am plimbat-o pe-afara.

Apoi am mers la primaria sect 2. Acolo imi spune ca nu e bine unde am venit, sa merg pe strada din dreapta lir, la Decese si sa ma duc acolo la Registratura
Ajung acolo, norocul meu ca nu era nimeni. Am terminat super repede... ca nu aveam toate actele!
Mi-a dat tanti o hartie cu ce-mi trebuie. Va scriu si voua ca sa stiti ce se cere la sectorul 2:

- cerere tip
- buletin, copie si original
- certif nastere copil, copie si original
- livret familie, copie si original (nu aveam copie)
- extras cont
- copie decizie suspendare contract munca (nu o aveam, ca cei de la serv mi-au dat sa o semnez si a ramas la ei)
- adeverinta tip eliberata de angajator
- certificat fiscal pentru AMBII parinti (pe care evident ca nu le aveam - se uau de la Gara Obor).

Si cum era vineri, aveau program pana la 13:30, lu-joi pana la 16.00.
Si era deja trecut de 11.

Am mers la circa financiara, acolo era nebunia de pe lume! Mi se spune sa iau bon de ordine, iau bon si citesc ce scrie sub nr: nr persoane inaintea dvs: 76!

Dupa vreo 2,5h ne-a venit si noua randul... a luat tanti actele, ne-a pus sa asteptam putin si in 10 min ne-a dat certificatele fiscale. Evident ca la primarie deja inchisese, dar macar am luat certif fiscale si nu ne-a pus sa venim la anul dupa ele, ca pe 31 nu lucreaza. Apoi am fost la serviciu sa iau decizia, am mai stat de vorba cu colegii, am fost la serviciul sotului ca mai avea ceva de rezolvat acolo si am ajuns acasa la 5.30. Eram rupta! Ma durea tot corpul de parca ma batuse cineva! La 10.30 am adormit-o pe pitica si m-am bagat si eu la nani ca nu mai puteam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am adormit pitica si am revenit.
Dupa noaptea si ziua de pomina de ieri, aseara macar a dormit mai bine, reprize de 4-3-2-1 ore cu pauze de 30 min de supt. Macar m-am mai odihnit si eu ca daca ma trezea iar din ora in ora eram mombie! (e o chestie amuzanta pe care am vazut-o pe Fb: mombie = someone resembling a living person, characterised by a staggering walk and a black stare. Caused by having 1 or more children. Unlike a zombie in search for brains, a mombie is usually searching for a cup of coffee or a glass of wine). Haios, nu? Eu as mai fi adaugat si un pat pt un pui de somn, mai ales ca nu veau cafea sau vin.

Daca tot am fost la primarie am intrebat si de stimulent si mi-a confirmat ca daca aleg sa stau 1 an si ma intorc cu cateva zile inainte sa faca bb 1 an, primesc 500 lei/luna pana face 2 ani.
Am intrebat cum e si cu luna pe care trebuie sa o stea tatal acasa. Mi-au spus ca ultima luna e de preferat sa stea, si eu ma intorc atunci la munca. Daca nu ma intorc, nu voi fi platita. El poate sa nu-si ia luna respectiva, dar eu nu voi fi platita atunci daca stau acasa. Si pentru stimulent si pt stat tatal acasa se depune dosar cu actele mentionate anterior. Deci alta distractie si atunci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Legat de spalat haine bb, eu am o masina de spalat mostenita, daca mai stiti voi erau reclame acum 10-15 ani la Daewoo cu bule de aer. Eee, veche de 15 ani inca merge. Avantajul este ca programul ei obisnuit de spalare are 33 de minute. Asa ca twrmina imediat!

Stela, si mie mi-e teama sa plec cu ea noaptea ca sa nu-i stric ritualul ei si sa o dau peste cap. Dupa alergatura de ieri, chiar daca a dormit in brate, chiar un somn de 2 h de la 3 la 5, aseara era obosita si miorlaia, astfel ca nu a mai adormit la 11.30 ca de obicei, ci la 10.20.

Kytanutz, se pare ca pingu mic o sa va tit chinuie cu somnicul lui. Poate se mai imbunatateste treaba pe masura ce mai creste si el. Maya a dormit cu mine pana la 3 luni. De a doua zi dupa ce a implinit 3 luni a inceput sa doarma noaptea in patut. Deja acum mi se pare ca a inceput si ea sa inteleaga anumite chestii. Cand intra sotul in camera si o striga, intoarce capul spre el si incepe sa rada, cand trebuie sa-i fac bibe, de obicei plange daca o las jos, pana i-l fac. Mai nou o iau langa mine si ii prepar lapticul si vorbesc cu ea si ii arat ce fac. La inceput cand o las jos da sa planga, dar apoi sta cu ochii pe mine la ce fac acolo si pe cuvant ca se potoleste si asteapta cuminte. Si eu ii vorbesc intruna: uite, mami, punem apica, punem lapticul, amestecam, mai punem apica... ce sa-i fac? Chiar imi zicea sotul o data: mai, dar ce limbarita ai, ai ametit-o cu atata vorbit! Tocmai, ca daca vorbesc cu ea nu mai plange si eu cred ca asa se invata copilul.

Mirabela, noi stam acasa de revelion. Nu m-am omorat eu niciodata dupa revelion, asa ca n-are rost acum sa dau copilul peste cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce experienta de pomina Oli!! Eu am fost de la inceput la sectorul 6 de unde am primit lista de documente. mi s-a cerut tot ce ai mentionat si tu mai putin chestia aia de la primarie. Este incredibil cum difera de la sector la sector!

Sincer am mai vazut si eu progrese, ieri a adormit singur in patut, uitandu-se la caruselul de la TinyLove, Oanaparca tu il laudai, nu? Azi dimineata la fel. Dupa amiaza nu a mai vrut, iar azi noapte l-a leganat mama mea toata noaptea pe picioare pt ca mie mi s-a facut rau si tuseam ca ultima fumigena

Anglia, cum este? Cum sunt oamenii? Pai in primul rand esti ca invizibil, nimeni nu se uita la tine, ai putea fi si in cucu gol. Mananca f mult in oras, desi acasa au cele mai frumoase bucatarii, evident numai prostii mananca, fish & chips, cookies si cupcakes cat cuprinde, au raioane intregi numai cu dulciuri in supermarket-uri. Mai greu cu acomodarea lacapitolul mancare, in rest sunt okay. Nu prea le pasa de Craciun, mai degraba de cumparaturi, au zeci de reduceri, sunt magazinele FULL. Cam asta ar fi despre ei.

Va pup, fug la piticul meu care sta cumintel in bouncer si zambeste

De Rev nu facem nimic cum nu am facut nici de Craciun, cel mai probabil somnul la ora 21.00 eu cu Luca iar mama mea va sarbatori cu Dl Pinguin



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

M-am lamurit si eu ca o sa depun pana la urma actele la sectorul 6 ca vad ca ei nu cer certificat fiscal si alte aberatii.
Acum trebuie sa ma urnesc.Mizez ca se depune in 60 de zile lucratoare de la ultima zi de postnatal.Care la mine a fost pe 19 noiembrie.

Kytana, da, si eu laudam caruselul ala. Acum as adauga la lista de chestii bune si leaganul electric. Sophia e amatoare de carusel si leagan asa ca se tine singura ocupata cel putin 1-2 ore pe zi. Nu mai zic cat doarme cu ajutorul lor.

Noi de Revelion stam acasa. Nici noi nu eram deloc genul sa plecam si sa petrecem, dar de cand il avem pe David cu atat mai mult stam acasa. Ciocnim si noi un pahar la miezul noptii si dupa aia somn de voie (eu pic prima pentru ca nu beau de obicei si la mine gura aia de alcool are efect de somnifer). In primul an al lui David am pus ceasul sa sune la 12 fara 5 minute ca sa intampin si eu anul nou treaza...ca altfel picam lata langa el de la 9.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Oana de la sectorul 6, ia mai intai listuta cu documente de la ei si poate iti dau si cererile sa le completezi acasa in liniste. Tipele sunt destul de okay, iti verifica cu rabdare documentele si se asigura sa fie okay, sa nu te trezesti ca te anunta peste nush cate zile ca mai trebe nush ce. De alocatie ai depus? Te va trimite sa faci o copie fata-verso dupa certificatul de nastere dupa ce iti pune o stampila pe verso.

Daca te pot ajuta cu informatii, iti stau la dispozitie.



Pinga cu Pingu mic Luca

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput