Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si bebelusul meu face kk tot f lichid; zilele in care i-am dat lapte praf (cand am fost eu bolnava) a facut ca o pasta. Acu suntem bine, sugem din nou. Ati auzit fetelor e Motilium ca medicament pt sporirea lactatiei? Oare nu afecteaza bebelusul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
iar a dormit fata mea fara treziri pana la 6,30. Sincer prefer sa doarma si ziua si sa se trezeasca noaptea de 2-3 ori sa manance.
E tare obositor seara cand de la atata oboseala acumulata pe timpul ziei sunt si mai agitati si nu te mai intelegi cu ei.
Olivette, multa lume mi-a spus ca e prea cald ... dar daca fetei ii era frig...ce era sa fac. Mai ales ca era prematura si am zis ca asta o fi cauza frigului ei.
Acum ca e fata mare o sa ne invelim fumos si gata cu caldura asta!
Dar sti ca inca in sufletul meu ma mai gandesc ca poate nu fac bine ce fac.
Am vrut de cateva zile sa tot zic de uleiul ala de masline dar am tot uitat. Nu e prea bun pt bb asa mici. Pt ca e f vascos si acopera toti porii, nelasand pielea sa respire. Si se imbacseste...nu stiu daca asta e termenul exact...in fine cred ca intelegeti voi.
Eu folosesc ulei de migdale. Care e mult mai soft. E un pic mai scump dar la cat dai pe copil iti ajunge cateva luni. Eu ma dau si eu uneori
Gata pauza de cafea. Inapoi la munca...


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Sunt praf! S-a trezit toata noaptea de m-a capiat si am pierdut sirul trezirilor. Nu stiu ce-a avut.
Eu sincer nu-i fac masaj cu nimic. Am o sticluta de ulei neinceputa. La cursurile de puericultura ne-a recomandat sa le facem masaj cu vitamina A uleioasa, inainte de baita, apoi sa-l stergem pe bb cu un scutecel, ca sa nu ne aunece, si apoi baita. Nu recomanda dupa baita tocmai ca sa nu ii astupam porii.

Ma duc sa mananc si eu si sa ma pregatesc sufleteste ca am de alergat azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Norma, eu nu am luat nimic nici in sarcina nici in timp ce alaptez. Am baut ceai de chimen si anason (parca) la baiat si s-a vazut imi crestea productia, ca sa zic asa.
cand durerea este prea groaznica iau seara un paracetamol. Pana acum doar o data mi s-a intamplat datorita faptului ca mi-am facut baie si a trebuit sa ies. imediat m-a luat capul. De at fac baie la cap numai seara inainte de culcare.
Olivette, si vit A e vascoasa. Stiu ca ma dadeam eu cu ea si ulei de ricin pt caderea parului. E bine ca o speli dupa. Asa faceam si eu la baiat, dar pe el il dadeam cu ulei de masline ca nu stiam de altceva iar apoi il spalam.
Azi ma duc sa vad daca pot sa-mi fac molifta nici acum nu am reusit! Nici eu nu sunt prea bisericoasa...dar e parte din traditie si traditiile imi plac.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma poate sa il doara burtik si de asta sa nu pape mult. Si al meu mai facea asa, manca mai putin din cauza burticii dar la masa urmatoare recupera.

Carina poate o fi la puseu de suge asa de des. Eu nu ma pricep la suplimentare, nu le-am dat niciodata alor mei, poate mai stiu fetele.

Kytana D adormea mai tot timpul la san, si C face la fel. Nu vad o problema din asta, decat sa-l legan sau in brate e mai usor asa, cand l-am intarcat adormea singur.

Olivia C a avut o perioada cand facea kk f moale, ma temeam de diaree dar nu era, avea un scaun pe zi. Acum s-a schimbat, e mult mai legat.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma eu stiu ca motilium e pt digestie, ajuta golirea intestinelor, sper sa nu ma insel, i-am dat lui D pt reflux acum recent. Cred ca e chiar interzis in alaptare.

Ela nici C nu mai doarme ziua decat f putin si doarme noaptea bine. Inainte dormea si ziua si noaptea f bine. Cat priveste temperatura din casa eu zic ca depinde cum se obisnuieste, si al meu a fost prematur insa nu vreau sa-l sensibilizez, cand o sa iesi afara o sa raceasca mai des. Calirea copilului se face si prin expunere la orice fel de vreme dar nu tinut la temp mare.

C si-a schimbat unele obiceiuri, nu mai doarme ziua, a inceput sa ma molfaie ca pe o suzeta, pe aia n-o vrea, o scuipa... la el masa era 5-10 min si gata... a inceput sa prinda jucaria si chiar sa o zornaie, e asa incantat de ea, o sa pun un filmulet. Cand nu-i mai place un san, se intoarce in cealalta parte si il asteapta pe celalalt, e asa scump. Se rostogoleste de pe burta pe spate, invers mai putin, nu reuseste tot timpul. A inceput sa-si suga degetul mare, ceea ce ma ingrijoreaza, mai bine suzy decat degetul, de suzy mai scapam noi, cu degetul e mai greu.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Incerc sa pun niste pozici in galerie.

Fursecurile sunt facute de mine si D cu ingrediente naturale: cacao, sfecla rosie, spanac, catina, zahar pudra. Au iesit super.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Alte pozici.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si S face kk apa, asa a facut si I, mi se pare ca s-a schimbat consistenta o data cu inceperea diversificarii, asa ca nu mi-am facut griji niciodata. Si pana la dive nu am avut niciodata probleme cu facutul, dar la dive se constipa I atat de tare, ca plangea cand iesea, o mai ajutam si eu sa trag de bucata care apucase sa iasa (scuze de detalii). Asta pana s-a obisnuit cu apa si a inceput sa bea cantitate suficienta cat sa nu se mai constipe.

Mirabelac: Super poze, super fursecuri! Talent innascut esti!

Danielabejan: Ce mare a crescut si domnisoara ta si ce par mult are! E o dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
sunt terminataaaaa...maraiala si plangaceala de ieri..am zis ca nu-i bai, a dormi noaptea...da' de unde!..treziri la fiecare ora si plansete si miorlaieli..nu mai vrea nici suzeta, doar in brate si acolo mormaie ...nu-nteleg cum rezista fara somn
era schimbat, mancat...doar ca n-a facut kk de ieri dimineata..
eu cu masca pe mutra, mi frica sa nu se imbolnaveasca..
oli sper sa fie bune tabletele...ce contin? ca pe net n-am gasit..mie mi-a zis o mamica ca face minuni la ea ceaiul pentru lactatie de la hipp..folositi careva?
si eu am de spalat o gramada, dar cum? ca am ceva plangacios in brate ..apropos, cand aveti hainute murdare, dar nu se umple o masina, cum le spalati? aveti ceva program special sau de mana?
mirabela super pozele! eu cred ca tu ai vreo 2 bone, o bucatareasa, o femeie la curatenie, te mai ajuta soacra si atunci ai vreme de fursecuri
pupici

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput